Amerikalı bilim insanları, nakil bekleyen hastalara bitkilerden organ üretme çalışmalarında çığır açacak inanılmaz bir buluşa imza attı.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; Massachusetts’teki Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) araştırmacıları, Ispanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı. Yapraktaki hücreler vasıtasıyla da insan kan hücrelerine benzeyen sıvı ve mikro boncuklar gönderen araştırma ekibi, sonrasında ıspanak hücrelerini insan hücrelerine tohumladı.

Bu çalışmanın olumlu sonuçlar vermesi, Ispanağın çok yaygın bir bitki olması nedeniyle de ayrıca sevindirdi. Worcester Politeknik Enstitüsü’nde biyomedikal mühendisliği profesörü Glenn Gaudette, “Hâlâ yapacak çok işimiz var, ancak bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bu çok umut verici oldu. Çiftçilerin binlerce yıldır topladığı bitkiler doku mühendisliğinde kullanılmak üzere bir dizi problemi çözebilir” dedi.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 10 Temmuz 2017 Pazartesi 00:37
    gerçekten harika...
  • Misafir 27 Mart 2017 Pazartesi 18:58
    insan sağlığı için güzel gelişmeler :)
  • Misafir 27 Mart 2017 Pazartesi 10:32
    Biz neler peşinde koşuyoruz adamlar neler yapıyor... Batıya sallamak kolay ama keşke biraz örnek alsak bilime eğitime yatırım yapsak bu boş evetmi hayırmı işleriyle uğraşıp zaman kaybedeceğimize
Tüm yorumları göster(9)
Kalan karakter : 2000