Besin zehirlenmelerine özellikle yüksek proteinli gıdalar (hamburger, kümes hayvanları, yumurta, kremalı gıdalar vb.) sebep oluyor. Yaz sıcaklarında yiyecek ve içeceklerin saklanması, hazırlanması ve sunulması aşamasında uygun sağlık şartlarının bulunmaması gıda zehirlenmelerinin yaşanmasında önemli bir etken.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kenan Esertaş, sıcak havalarda besinlerin hazırlanmasında temizlik kurallarına gereken özenin gösterilmemesinin ve uygun sıcaklıkta saklanmamasının zehirlenmelere yol açtığını belirtiyor. Gıda zehirlenmelerine çoğunlukla bakteri türü mikroorganizmalar yol açıyor.  Bu bakteriler 5-70 santigrat arasında, en çok da oda ısısı ve üzerindeki derecelerde çoğalma eğilimi gösteriyor. Genellikle 5 santigrat altındaki derecelerde çoğalmıyor. Bu nedenle yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin görülme sıklığı artıyor.

Zehirlendiğimizi Nasıl Anlarız?

Gıda zehirlenmesinin ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı, karında kramplar ve yüksek ateş gibi çeşitli bulgularla ortaya çıktığını söyleyen Dr. Kenan Esertaş, zehirlenmeden korunma yolları hakkında şu önerilerde bulunuyor:

● Yiyeceklerinizi hazırlarken tüketilecek miktar kadarını ısıtın.
● Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın, elinizde açık yara varsa eldiven kullanarak gıdalara dokunun.
● Yiyeceklerinizi pişirdikten bir saat sonra tüketmeye özen gösterin.
● Yiyecek ve içeceklerinizi mümkün olduğunca açıkta bırakmamaya dikkat edin.
● Sebze ve meyveleri bol suyla, birkaç defa yıkayın. Çiğ tüketilecek gıdaları sirkeli suda 20 dakika kadar bekletin.
● Hayvansal kaynaklı gıdaları çok iyi pişirerek tüketin.
● Alışveriş yaparken ürünlerin son kullanım tarihlerini kontrol etmeyi aksatmayın.
● Konserve gıda alımında ambalajının zarar görmemiş olmasına dikkat edin.
● Depolanacak besinleri maksimum bir saatten fazla dışarıda bekletmeden, en az 4 derece sıcaklığa sahip yerde muhafaza edin.
● Kalmış bir yiyeceği yeniden ısıtırken kaynama noktasına kadar ocakta tutun.
● Mutfağa ve yiyecek depolarının hijyenine özen gösterin.
● Kolay kullanımı açısından mutfakta kumaş havlu yerine kâğıt havlu kullanın. Kumaş havluların günlük olarak değiştirilmeli, mutfak bezleri kaynatılarak temizlenmeli ve ıslak bırakılmamalıdır.
 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000