Türkiye Alzheimer Derneği ve Şişli Belediyesi, alzheimer hastalarının bakımı için ücretsiz hizmet verecek ''Yaşam Evi''ni açtı.

Şişli Halil Rıfat Paşa Mahallesi Güler Sokak'ta açılan Yaşam Evi, sabah 09.00'tan akşam 17.00'ye arası faaliyet gösterecek.

Alzheimer hastaları bu merkeze giderek, kendileri gibi hasta olan yaşıtlarıyla sosyalleşip keyifli vakit geçirebilecek. Merkezde görevli uzmanlar hastalara, dans, beden eğitimi, müzik gibi etkinlikler hazırlayacak.

Aynı anda 20 kişiyi ağırlayabilecek merkeze bir hasta, haftada en fazla 3 kez gidebilecek. Merkezde hemşire, hasta bakıcı, psikolog, sosyal hizmetli ve diğer görevliler olacak.

Açılışta konuşan dernek başkanı Prof. Dr. Murat Emre, derneği kurdukları günden itibaren alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi.

Emre, Yaşam Evi ile bu amaçlarını gerçekleştireceklerini belirterek, ''Neden gündüz bakım evi? Hasta yakınları özellikle hastalarına bakarken çok zorlanabilirler, kendilerine vakit ayıramayabilirler, fiziksel duygusal olarak yıpranabilirler. Hasta yakınları hastalarını buraya getirerek kendilerine vakit ayırabilir, işlerini yapabilirler'' dedi.

-SARIGÜL
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de alzheimer hastalarının sürekli ilgiye muhtaç olduklarını ve hastalığın ilerlemesinin hastaların sosyalleşmesiyle durduğunu kaydetti.

Sarıgül, son yıllarda alzheimer vakalarının arttığına dikkati çekerek, ''Geçmiş yıllarda 60-65 yaşın üzerinde görülen bu hastalık, şu günlerde genç yaşta da görülmeye başladı. Çünkü bu telefonlar, bilgisayarlar, internet ortamları bizim beynimizi alıp başka bir tarafa götürüyor'' diye konuştu.

Yaşam Evi'nin inşasına 200 bin TL para harcandığını ifade eden Sarıgül, ''Buraya 500 bin TL de olsa harcarım. Çünkü bu önemli bir hastalık. Allah kimseyi düşürmesin. Bunu kim bilir biliyor musunuz? Ancak hasta yakınları bilir. Ateş düştüğü yeri yakar'' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu da alzheimer hastası yakınlarının artık gözü arkada kalmadan hastalarını bir yere emanet edebileceklerini söyledi.

Açılışa ses sanatçısı Orhan Gencebay da katıldı.

AA

  • Gül Mutlu
  • hüseyin avni mutlu
  • mustafa sarıgül
  • Orhan Gencebay
  • Prof. Dr. Murat Emre
  • Şişli Belediyesi
  • Türkiye Alzheimer Derneği
  • Yaşam Evi

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000