Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe göre, kamu görevi olan ve/veya kanunen mesleğini serbest icra etme hakkı bulunmayan tabip ve tabip dışı personelin özel hastanede çalıştırılması durumunda il sağlık müdürlüğünce özel hastanenin faaliyeti geçici olarak durdurulacak ve Sağlık Bakanlığı'na bildirilecek.

''Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, tabip ve tabip dışı personel özel hastane kadrosunda sözleşmeyle ve ''Personel Çalışma Belgesi'' düzenlenerek çalışacak.

Çalışanların işten ayrılışları, en geç 5 iş günü içinde müdürlüğe bildirilecek ve çalışma belgesi iptal edilecek.

Ayrılanın yerine aynı uzmanlık dalında hekim başlatılabilecek ve bu personel için mesul müdür tarafından personel çalışma belgesi düzenlenerek müdürlüğe en geç 5 iş günü içinde onaylatılacak. Ayrılanın yerine başlayış dışındaki her türlü personel başlayışlarında ise, öncelikle mesul müdür tarafından başlayacak personele çalışma belgesi düzenlenerek müdürlüğe onaylatılacak ve çalışma belgesi onaylandığı tarihten itibaren personel hastanede çalışabilecek.

Personel çalışma belgesinin aslı, personelin dosyasında saklanacak. Tabibin/uzmanın diploması ve uzmanlık belgesi ile çalışma belgesinin noter ya da müdürlük onaylı örneği, poliklinik odasında hastaların rahatlıkla görebileceği bir yere asılacak. Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemine uygun olan işlemler, bu sistem üzerinden yürütülebilecek.

HASTANENİN FAALİYETİNİN DURDURULMASI
Yönetmeliğin ''Hastanenin Tamamında Faaliyetin Geçici Olarak Durdurulması'' maddesi ise ''Kamu görevi olan ve/veya kanunen mesleğini serbest icra etme hakkı bulunmayan tabip ve tabip dışı personelin özel hastanede çalıştırılması durumunda müdürlükçe, denetim formunda öngörülen sürelerde özel hastanenin faaliyeti geçici olarak durdurulur ve Bakanlığa bildirilir'' şeklinde değişti.

Kamu görevinden istifa ederek boş bulunan özel hastane kadrosunda çalışacak tabip ve tabip dışı sağlık personeli ile özel hastaneden ayrılarak kamu hastanelerinde çalışacak tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, ayrılacağı ve başlayacağı kurum/kuruluşta planlama yapılabilmesi için, 30 gün önceden ayrılacakları kurumun/kuruluşun bulunduğu ildeki müdürlüğe bildirimde bulunacak.

Bildirimde bulunmayanların hastane kadrolarına başlayışı yapılmayacak. İldeki planlamanın daha kısa sürede yapılması halinde müdürlüğün muvafakati alınarak 30 günden önce de tabip/uzman başlayışına izin verilebilecek.

CEZALAR YENİDEN DÜZENLENDİ
Yönetmeliğin, ekindeki ''Özel Hastaneler Denetim Formu''nda da değişikliğe gidildi. Buna göre, ''ayrılanın yerine başlayış dışındaki her türlü personel başlayışlarının belirtilen esaslara uygun olup olmadığı'' durumunda eksikliğin giderilmesi için süre verilmeyecek ve poliklinik faaliyeti 10 gün durdurulacak. Aynı uygunsuzluğun tekrarı halinde özel hastanenin tamamında 1 ay geçici olarak faaliyet durdurulacak.

''Aynı uzmanlık dalında ayrılanın yerine hekim başlayışlarının belirtilen esaslara uygun olup olmadığı'' durumunda, eksikliğin giderilmesi için 5 iş günü süre verilecek. Verilen süre sonunda ilgili dalda poliklinik faaliyeti 1 gün durdurulacak.

''Hastanede çalışan uzman tabiplerin çalışma belgelerinin, çalıştıkları poliklinik odasında asılı olup olmaması'' durumunda ise eksikliğin giderilmesi için 5 iş günü ek süre verilecek. Verilen süre sonunda ilgili dalda poliklinik faaliyeti 5 gün durdurulacak.

''Kamu görevi olan ve/veya kanunen mesleğini serbest icra etme hakkı bulunmayan tabip ve tabip dışı personelin çalıştırılıp, çalıştırılmaması'' durumunda da, eksikliğin giderilmesi için süre verilmeyecek ve poliklinik faaliyeti 10 gün durdurulacak. Bir yıl içerisinde aynı fiilin tekrarı halinde sağlık kuruluşunun tamamında, 1 ay süreyle faaliyet durdurulacak. Üçüncü kez tekrarında ise özel hastanenin ruhsatnamesi ve faaliyet izin belgesi iptal edilecek.

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000