Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Erşan, bilgisayar kullanımın yaygınlaşması ile birlikte göz ile ilgili rahatsızlıkların ciddi oranda arttığını kaydetti. Bilgisayarın gözü bozduğu yönündeki düşüncenin yanlış olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Erşan, uygun şartlarda kullanılmadığında göz rahatsızlıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Bilgisayar ekranlarının göz sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bilgi veren Yrd. Doç. Dr. İsmail Erşan, gözlerde ağrı, kuruluk hissi, batma, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, bulanık görme, nesneleri çift görme gibi şikayetlerin görüldüğü hastaların çoğunluğunun bilgisayar kullanıcısı olduğuna dikkat çekti. Yoğun iş temposu ile birlikte bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan kişilerde bu şikayetler daha da sık ve şiddetli görüldüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Erşan, "Normalde dakikada 14-18 defa gözümüzü kırparken bilgisayar karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız altı, yediye düşmektedir.

Azalan göz kırpmasıyla yeteri miktarda gözyaşı salınamamakta ve göz küresi yeteri miktarda ıslanamamaktadır. Sonuç olarak göz de belirgin şikayetler ortaya çıkmaktadır. Büro gibi klimalı ortamlar, sıcak yaz ayları gibi gözyaşı buharlaşma hızının arttığı ve ortam neminin azaldığı durumlarda bilgisayar kullanıcılarının şikayetleri artmaktadır. Bu zararlı etkileri azaltmak için çalıştığımız ortam iyice havalandırılmalı, ekran başında uzun süre kalınmamalı, 45 dakika ekran karşısında kalındı ise 15 dakika süreyle daha az görsel dikkat gerektiren işle uğraşılmalı, ekran karşısında bilinçli olarak belirli aralıklarla gözlerin kırpılması alışkanlık haline getirilmelidir" dedi.

DHA

  • göz sağlığı
  • göz
  • bilgisayar

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000