Son Dakika

Damla ÇELİKTABAN / HT MAGAZİN

Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gittiğinizi hayal edin. Bir kapıdan geçiyorsunuz. Kapı açılırken neler yaşamak istersiniz? Size kapıyı açanların soğuk ve mesafeli olmasını ister miydiniz? Gözünüze spot ışıklar tutulsa, orada tanıdığınız tek kişiye ulaşmanız engellense, sizi karşılayanlar acele içinde olsa ve yüzünüze bile bakmasalar... Hoş mu geldiniz şimdi siz bu yeni yere? İyi hissediyor musunuz?

Ya da; bir kapıdan geçiyorsunuz. Sizi bekleyenler dikkat ve sessizlik içinde; geçtiğiniz gibi tanıdık ve güvenli biri sizi selamlıyor, sarmalıyor “Hoş geldin” diyor... Evet dünyaya hoş geldiniz! Bu kapı sizin doğumunuzdu...

Doğum önemli diyoruz... Sebeplerini anlatıyoruz dilimiz döndüğünce; ebeler, doulalar, doktorlar, yoga eğitmenleri, anne adayları, yazarlar... Anlatıyoruz uzun zamandır. Değişsin diye. Bir canı dünyaya buyur ettiğimiz o an, bir kadının anne olduğu o an nezaketle ve sevgiyle şekillensin diye çabalıyoruz. Şimdi sıra yürümekte... Dünya tarihi için küçük, bu ülkenin gelecek nesilleri için büyük bir adım. Bir umut... Yarın saat 15.00’te Beşiktaş’ta yapılacak doğum eylemine katılacak grupların temsilcilerine sordum. Doğum neden önemli? Bu eyleme niçin katılıyorsunuz? Doğumla ilgili ne değişmeli ve nasıl değişir? Fazla uzatmıyorum ve sözü onlara bırakıyorum. Yarın görüşürüz.

Doğumda haklarınız ve tercihleriniz var!

Esra Erkut Demiröz / Doula ve doğuma hazırlık eğiticisi, Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği Başkanı

Nasıl doğduğunuz, doğduğunuz sırada neler duyduğunuz, neler hissettiğiniz önemli. Doğum sırasında yaşanan her olay anne, bebek ve babanın hayatına etki eder. Bu sebeple aileler kendi doğumlarının sorumluluğunu alabilmeli. Eyleme katılıyoruz çünkü farkındalık yaratmak istiyoruz. Doğmak ve doğurmak güzel ve doğal bir süreç. Kadınlar doğumda kendi haklarını savunabilirler, doğum tercihleri olabilir. Bu farkındalığa sahip ailelerin özgürce bilgi alabilmesini, tercih yapabilmesini ve güven içerisinde, travmatik olmayan doğum deneyimleri yaşayabilmesini mümkün kılan bir doğum anlayışı istiyoruz. Hastane, sağlık personeli, eğitimler gibi altyapı konularının dışında insana saygı artmalı. Bizler ‘Doğana’ olarak kadınların arzularına paralel, doğal ve sağlıklı bir doğum deneyimi yaşamaları amacıyla hamile olmak isteyen, hamile kadınlar ve aileleri için eğitimler, sempozyumlar düzenlemek ve çok çalışmak gerektiğini düşünüyoruz. İnsana, doğaya saygılı, ama önce kadına saygılı bir doğum anlayışıyla çok şeyin değişeceğini düşünüyoruz.

Şefkat ve sevgi şiddeti önlüyor

Julia Steils Paçacıoğlu/İçsel Doğum kurucusu, doula, doğuma hazırlık eğitmeni, emzirme danışmanı, hamilelik masaj terapisti ve doula eğitmeni

Şefkatli, saygılı ve mahremiyetli ortamda doğum yapan anneler bebeklerine daha çok dokunup ilgileniyorlar ve uzun süre emziriyor. Çocuklara şefkatli davranılan ve sıklıkla dokunulan, sarılan kültürlerde daha az şiddet vakası görülüyor. Doğum şeklimizin direkt bir şekilde birbirimizle ve dünyamızla nasıl iletişim kurduğumuzu etkilediğine inanıyorum ve doğumda şiddetle ilgili yapılan çalışmalar benim inancımı destekliyor. Şefkatli, saygılı ve sağlıklı bir doğum ortamı her annenin ve bebeğin hakkı. Anneler tüm dünyada endişe, korku, şiddetle doğuruyor. Çocuklarımızı, topluluğumuzu anneler doğurup büyüttüğü için, doğumda şiddet gören annelerin yaralarını hepimiz hissediyoruz. Anneler hamilelikte, doğumda ve loğusa sürecinde saygılı, şefkatli ve sağlıklı bakıma ulaşabilmeliler. İnsan Hakları Beyannamesi’ndeki 7 temel hakka uyarsak -toplum olarakher şey değişir. Bunda ilk adım, eğitim. En ihtiyaç olan eğitim, şiddetsiz iletişim nasıl kurulur. Herkes artık neler yapılması gerektiğini biliyor.

Dünyayı sevgiyle değiştirmek

AYCA Yılmaz Gülseven / Hamile yogası eğitmeni, Doula, HypnoBirthing, Aktif Doğum ve IDA Doğuma Hazırlık Eğitmeni, Annezen’in kurucusu.

Bebeğin anne karnındaki ilk andan itibaren bir birey olduğunu biliyoruz ve hayatının ilk tecrübesi doğum. Doğumdan nazik, şefkatli, sevgi ve saygıyla geçebilen bireylerin dünyayı sevgiyle değiştirebileceklerine inanıyorum. Doğuma dair ‘korku’ yaratan mitlerin yerini doğuma, doğaya, kadının iç gücüne ‘güven’ duygusu almalı. Korku kalktığında aileler kendi doğum deneyimlerini bir ‘medikal olgu’ olarak değil bir ‘yaşam tecrübesi’ olarak yaşayacaklardır. Eyleme farkındalık yaratmak için katılıyorum.

Sağlık çalışanlarının koşulları düzeltilmeli

Hakan Çoker / Kadın Hast. ve Doğum Uz. ve İst. Doğum Akademisi kurucusu

Doğum anı her şeyi etkileyen bir an. Bu anda fizyoloji ve psikolojiye aykırı yaşanan her şey geleceğimizi doğrudan etkiliyor. Bebeklerin ilerideki hastalıkları ve davranışları doğum anında yaşadıkları ile yakından ilgili. Bu eylemde herkes kendi bakış açısından sorunlarını ve ihtiyaçlarını dile getirebilecek, “Başka bir doğum mümkün” deme yolunda önemli bir adım olacak. Doğumun değişmesi için önce bakış açısının ve doğum hizmetlerindeki felsefenin değişmesi gerekir. Doğumda artık anne ve bebeği merkezde olmalılar. Doğum fizyolojisine uygun ve saygılı doğum ortamları yaratılmalı. Tek kişilik doğum odaları, rutin müdahalelerin sorgulanması, yeterli personel gibi temel ihtiyaçlar sağlanmalı. Her anneye bire bir destek verebilecek ebeler ve doğum destekçileri olmalı. Sağlık çalışanlarının özlük hakları, çalışma şartları ve mağduriyetleri giderilmeli. Doğumda garanti yoktur. Buna rağmen ters giden her olayda doktorlar suçlanıyor. Bu da doktorların çalışma şevkini kırıyor. Çalışma koşullarının düzeltilmesi, malpraktis yasası ve mağduriyetlerde uzman mahkemelerle bu durum çözülebilir. Ayrıca ebe ve kadın merkezli doğum yönetimi yeniden ülkemize kazandırılmalıdır. “Anne Dostu Hastane” adı altında hizmet verecek hastanelerin sayısı artarken, hizmetin tam anlamıyla bu felsefeye uygun yapıldığının denetimi tamamen özgür kurumlarca yapılmalı. Medya artık doğumları negatif olarak sunmayı ve her ters giden olayda doktor ve hastane isimlerini açıkça sergilemeyi bırakmalı, doğum konusunda halkı korkutmamalıdır. Eylem bunların daha kısa sürede uygulanması yolunda dikkat çekmek için yapılacak.

Yeni bir RUHU karşılamak

Sima İbrahimiye Ölçer / DO-UM Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi Yöneticisi, anne-bebek yogası eğitmeni, doula

Bir canlının dünyaya gelirken hak ettiği şekilde nezaketle karşılanması çok önemli. Çünkü hamilelik ve doğum sürecinde olan her şeyin izi var yenidoğan üzerinde. Dünyamıza gelen bu yeni ruhun ilerideki hayatı buralardan besleniyor. Doğumu bebek, anne, baba ve doğum alanında bulunan herkes için nasıl daha az travmatik kılabiliriz bununla ilgilenmeliyiz.

Eyleme katılma amacımız, doğum alanında çalışan insanlarla bir olmak. Böylelikle oluşan güzel enerji yaptığımız işlere, doğumlara yansır. Doğumlar iyileşsin dileğimiz. Bir an için tüm dünya dursun ve doğum anına odaklansın, biraz farkındalık yaratmalısın.

Doğumun değişmesi için bu konuyla ilgili pozitif cümleler kurmaya başlamak gerek. Bebek bekleyen ailelerin isteklerine saygı göstermek, mahrem alanlarını korumalarına destek olmak gerek. Hasta muamelesi yapmadan, işin içine ego sokmadan keyifli ve mümkün olduğunca travmasız bir deneyim yaşama isteklerini el üstünde tutmak gerek.

Sağlıklı doğum sağlıklı toplum

Asude Oflaz / 41 yıllık ebe. Hamile Okulu’nun kurucusu...

Doğum , kadın bedeninin doğal fonksiyonlarından biri. Hamilelik ve doğum, kadın sağlığının bir parçası. Sağlıklı anneler, sağlıklı bebekler yetiştirir ve sağlıklı toplumu oluşturur. Bu eyleme ebeliğin doğumdaki önemine, sağlıklı normal doğumun toplum için önemine dikkat çekmek için katılıyorum. Ebenin işi ve asıl mesleki amacı anneye doğru bilgiyle doğru destek vermek, sağlıklı doğumlara yardım etmektir. Ebelerin mesleklerinden uzaklaşması, bugünkü sezaryen oranlarının yüksek olma nedenlerinden biri. Doğumun pozitif yönde değişmesi için ‘sezaryenin’ seçilecek bir doğum biçimi değil, bir kurtarma ameliyatı olduğunun bilincine varılmalı. Hamileliğin hastalık olmadığı ve doğumların hastanelerden çıkarılması bilincine yaklaşmalıyız. Normal, sağlıklı doğumların artması için gelişmiş ülkelerdeki gibi ebelerin sorumluluğunda çalışan doğum evlerinin yeniden hayata geçmesi lazım. Ebelik mesleğinin hak ettiği çalışma koşullarının düzeltilmesi de doğum anlayışının pozitif değişmesinde öncülük edecek.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.