ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 275 yıl önce Boğaziçi’ndeki kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek için inşa edilen ve yaklaşık bin metrekarelik alana sahip olan Taksim’deki eski Sular İdaresi binasını Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştürmeye hazırlanıyor. Gazetecilerin Taksim Meydanı’nın yayalaştırılmasıyla ilgili sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçmişte kente su dağıtımının yapıldığı, Taksim Meydanı’ndaki Sular İdaresi’ni Cumhuriyet Müzesi yapacaklarını açıkladı.

Cumhuriyet Bayramı’na yetişecek

Topbaş projenin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylandığını belirterek, müzenin açılışını önümüzdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetişmesini planladıklarını söyledi. Taksim Meydanı ile Gezi Parkı’nı ilişkilendirerek daha geniş bir meydan yaratmayı hedeflediklerini anlatan Topbaş, meydanda yaya öncelik vereceklerini, durakları kaldıracaklarını ifade etti. Topbaş, proje için kurul ile temas halinde olduklarını dile getirerek, Talimhane’ye de yeraltı otoparkı yapacaklarını belirtti.

Müzenin yapılacağı Sular İdaresi, Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde gündeme gelen cami projesi alanının hemen yanında bulunuyor. Arazi üzerinde bulunan otoparkı Kasımpaşa Spor Kulübü işletiyor.

Osmanlı döneminde yapıldı

İstiklal Caddesi’ne Taksim Meydanı’ndan girişte, sağ tarafta kalan Sular İdaresi’nin inşasına, 3. Ahmet döneminde Boğaziçi kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek amacıyla başlandı. 1. Mahmut döneminde de süren inşaat 1731’de tamamlandı. Tesis son şeklini 1839’da aldı. Suyun şehre dağıtıldığı yer olan Taksim Maksemi, sekiz köşeli küfeki taşından bir gövdeye ve yine piramidal, sekiz köşeli bir çatıya sahip. Maksemin yuvarlak kemerli giriş kapısının üstünde yay kemerli pencere ve iki yanında klasik Türk üslubunda kuş evleri yer alıyor.

Vatan / Bülent ERGÜN


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000