ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Danıştay 8. Dairesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Çankaya’da bulunan Ahmet Cevdet Sokak’ın adının değiştirilerek yerine Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun adının verilmesine ilişkin açılan iptal davasını onayladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Ağustos 2005 tarihinde Abdullah Cevdet Sokağı’nın adının değiştirilmesine ve Haçaloğlu’nun adının verilmesini uygun görmüştü. Bu karar üzerine Avukat Sedat Vural İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı. Ankara 5. İdare Mahkemesi, Belediye’nin işlemini iptal etmişti. İdare Mahkemesi’nin verdiği bu karara Ankara Büyükşehir Belediyesi itiraz edince dosya Danıştay 8. Dairesi’ne geldi.

Daire, Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı oybirliği ile onadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, sokak adının değiştirilmesine gerekçe olarak, Abdullah Cevdet’in söylediği iddia edilen, ’Irk çirkinleşti Macaristan’dan damızlık yakışıklı erkek getirelim’ sözlerini göstermişti. Bu tartışmalar sonrası, İsviçre’de yaptığı bir konuşmada Ermeni soykırım iddialarının asılsız olduğunu belirttiği için hakkında soruşturma başlatılan Halaçoğlu’nun adının sokağa verilmesi kararlaştırılmıştı.

Öte yandan Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Halaçoğlu’nun Kayseri’de yaptığı konuşmayla ilgili inceleme başlattı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000