ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Samsun'da, 125 yaşında olduğu iddia edilen Salih Akdemir, Türkiye'nin en yaşlı adamı.

Tekkeköy ilçesine bağlı bir dağ köyünde yaşayan Salih Akdemir, II. Abdülhamit Han döneminde, 1883 yılında doğdu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ailesinin fakir olması nedeniyle küçük yaşlarda çalışmak için evden ayrılan Salih Akdemir, birçok ili dolaştı ve nüfus kaydı yapılmadı.

Nüfusa kayıt yaptırdığında 332 yazılan Akdemir, 40 yaşından sonra askere gitti ve bu yaştan sonra evlendi.

Taş ustalığı yapan, hayatında 1 kere güneşte fazla kaldığı için doktora giden asırlık dede, halen yürüyebiliyor, konuşabiliyor, genel ihtiyaçlarını kendi görebiliyor, sağlığı ve hafızası ise oldukça iyi.

9 çocuğundan 4'ü ölen, şuan en büyük oğlu 75 yaşında olan, torununun torununu gören, 150'ye yakın torunu bulunan Salih Akdemir, 1 kez evlendi, eşini ise 20 yıl önce kaybetti. Oğlu Rasim Akdemir ile birlikte yaşayan Salih Akdemir, birçok şeyi hatırlayabiliyor.

Nüfusta 95 yaşında göründüğünü, asıl yaşının 125 olduğunu, II. Abdülhamit Han döneminde 5 yaşında olduğunu, Cumhuriyetin kuruluş sürecini iyi hatırladığını belirten Salih Akdemir, Cumhuriyet dönemine kadar çok zorlu yılların geçtiğini, büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Hayatında 1 kere doktora gittiğini, onun da keyiften olduğunu belirten Akdemir, içki, sigara içmediğini, yediklerine dikkat ettiğini kaydetti.

Babasının 125 yaşına girdiğini, nüfusa geç yazıldığı için yaşının küçük göründüğünü belirten Rasim Akdemir (65), babasının hastalık nedeniyle hiç doktora gitmediğini, en son güneş altında uyuduğu için vücudunda bazı yanıkların oluştuğunu, bu nedenle götürdüklerini, kendisinden sağlıklı olduğunu dile getirdi.

Babasının 125 yaşında olduğunu, kendilerine II Abdülhamit dönemini geçmişte sürekli anlattığını, yaşını geçmişte söylediğini, şuan yaptıkları hesaba göre 125 geldiğini ifade eden Rasim Akdemir, "Geçmişte gurbette olduğu için nüfusa dahi yazılmamış. Sürekli il il dolaşmış para kazanmak için. En son gitmiş nüfusa kendini kayıt ettirmiş. 40 yaşından sonra annemle evlenmiş ve askere gitmiş" dedi.

İHA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(21)
Kalan karakter : 2000