Son Dakika

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki evinin kapılarını ailesiyle birlikte AA'ya açtı.

Bakan Eker, eşi Yasemin hanım, çocukları İstanbul Hukuk Fakültesi'nde doktora yapan Feyza, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan Yasin, lise ikinci sınıfta öğrenim gören kızı Süeda ve kızı Feyza'nın eşi Mustafa Ayhan ile birlikte oturduğu kahvaltı sofrasında AA muhabirine, öğrenim hayatı, veteriner hekimlik mesleğini seçmesinde Mehmet Akif Ersoy'un etkisi, organik tarım yapması, şiir ve edebiyat tutkusuna ilişkin bilinmeyen birçok yönünü anlattı.Atatürk Orman Çiftliği'nde çeşitli meyve ağaçlarının, renk renk güllerin bulunduğu bahçede organik tarım yapan Eker, domates, biber, havuç, kereviz, marul, maydanoz, nane, çilek, böğürtlen yetiştiriyor. Fırsat bulduğunda bahçeyle ilgilenen, toprak çapalayan Eker, bazen de kahvaltı için bahçeden domates, salatalık topluyor. Yoğun programı nedeniyle bazen ''iki öğünü aynı şehirde yemediğini'' belirten Eker, Ankara'da ailesiyle birlikte olduğunda kahvaltı sofrasında yöresel, organik ürünlere yer veriyor ve sofrasından balı eksik etmiyor.

Organik tarımın yaygınlaşmasını istediklerini ancak organik üretimin veriminin teknolojik, teknik destekle yapılan üretime göre düşük olması nedeniyle dünyada 7 milyar insanın organik gıdalarla beslemenin mümkün olmadığını ifade eden Eker, organik üretimi geliştirmeyi ve kimyasal girdilerin olabildiğince az ve kontrollü kullanıldığı iyi tarım üretimi yapılmasını istediklerini belirtiyor.

Eker, hükümetleri döneminde daha önce kullanılan 100'ün üzerinde kimyasal maddenin kullanımını yasakladıklarını, zirai mücadele ilaçlarını reçeteyle satılır hale getirdiklerini anlattı. Türkiye'de AB çerçevesinde 2015 yılına kadar metil bromür kullanımının yasaklanması gerektiğini, çalışmaları sonucunda 2008 yılı başında metil bromür kullanımını yasakladıklarını hatırlatan Eker, bu konularda Türkiye'nin bir manada AB ligine çıkarıldığını söyledi.

Bir soru üzerine, Eker, tüketicilere ''ürün alırken, aldıkları yeri, ürünün nereden aldığı bilsinler, sorgulasınlar'' önerisinde bulundu ve tüketicilerden bir ürünle ilgili olumsuz bir durumla karşılaştıklarında Alo Gıda 174'ü aramalarını istedi.

33 YIL ÖNCE BÜRO MEMURU OLARAK GİRDİĞİ BAKANLIĞIN ZİRVESİNDE
33 yıl önce büro memuru olarak girdiği bakanlığın bugün zirvesinde olan Eker, meslek hayatına başlamasını ''Üniversite öğrencisiydim. 12 Eylül öncesinde çatışma ortamı vardı. Sağlıklı bir eğitim yapılamıyordu. Okul bir hafta açık, bir ay kapalıydı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 1. sınıftayken, 1977'de bakanlığın açtığı sınavı kazandım. Büro memuru olarak 1978'de göreve başladım'' diye anlattı.

Üniversite öğrenciliği sırasında bakanlıkta çalışan, mezun olduğunda o dönemki müdürünün devam etmesini istemesi üzerine bakanlıkta çalışmaya devam eden Eker, master ve doktora eğitimini de tamamlar. Büro memuru olarak girdiği bakanlıkta, uzman olan Eker, ''basamakları birer birer çıkar'' 24 yıl hizmetten sonra bakanlık müşavirliği görevindeyken emekli olur ve AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına katılır. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren seçime kadarki sürede genel merkezde, partide görev alan Eker, 2002 yılı Kasım ayında yapılan seçimlerde ''doğup, büyüdüğü şehirden'' Diyarbakır'dan milletvekili seçilir. Bakanlığı öncesinde, Meclis'te tarım komisyonunda çalışan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde görev yapan Eker, bunu ''parlamentonun çalışmalarını yakından görme ve milletvekilliği ortamını, milletvekili seçmen ilişkilerini izleme imkanı'' açısından önemli bir avantaj olarak değerlendiriyor, geriye dönüp baktığımda ''kendini o manada nasipli'' görüyor.

2005 yılı Haziran ayından bu yana 59., 60. ve 61. hükümette aynı bakanlıkta görev almasının istikrar açısından önemine işaret eden Eker, bakanlıkta çalıştığı 24 yılda, 14 ayrı bakanla çalıştığını, bunun yönetim için bir manada zaaf olduğunu, ''değil bir projeyi tamamlamanın keyfini yaşamak, sektörü tanımadan, bilmeden gelip giden bakanlar olduğunu'' söyledi.

Bakan Eker, ''Biz projeyi düşünüyoruz, tasarlıyoruz, hayata geçiriyoruz, uyguluyoruz, sonuçlarını alıyoruz, ikinci safhasına geçebiliyoruz. Örneğin kırsal kalkınmayı destekleme projesini 2006'da başlattık. 2011 yılı Ocak ayına kadar Türkiye'de 3200 tane tarıma dayalı sanayi tesisi kurduk, her birine yüzde 50 hibe destek verdik. Bunun sonuçlarını gördük, ikinci safhasını başlatıyoruz. Bunun gibi birçok proje bizim dönemimizde hayata geçti'' diye konuştu.

"12 EYLÜL'DE BAKANLIKTA NÖBETÇİ MEMURDUM"
Bakanlığın çeşitli kademelerinde görev alan Eker, henüz birkaç yıllık memurken görevi başında askeri darbeye tanıklık ettiğini belirtirken 12 Eylül 1980'de yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

''12 Eylül'de nöbetçi memurdum. Geç saatte odaya gidip, uyudum. Bekçi Ahmet efendi 1-2 saat sonra beni uyandırdı. Ürkek bir sesle, 'Mehdi Bey, dışarıda askerler var, bir bakar mısınız?' dedi. Gittim, dediler ki, 'burayı arayacaklar'. Önce ne olduğunu düşünemedim. Miğferli biri geldi. Sordum, 'izin verirseniz burayı arayacağız' dedi. Bir an kendimi evde sandım. 'Arama izniniz var mı?' dedim. 'Var, müsaade ederseniz şurada ışıkta göstereyim' dedi. Geriye doğru iki adım attım, camdan dışarı baktım. İki tank namlusu var, bana doğru yönelmiş, yarım metrede bir silahlı askerler. O an bir şey olduğunu anladım, saate baktım, 4'ü 10 geçiyordu. Yürüdüm, merdivene doğru giderken merdivende silahı doğrultup, ''şu andan itibaren TSK yönetime el koymuştur'' dediler. Beni herhalde nöbetçi subay filan gibi sandılar. 'Silahını ver' dediler. Ben de 'Benim silahım yok. Ben sivil bir memurum' dedim. Ondan sonra beni bir kenara götürüp, başıma adam diktiler. Girdiler, baktılar, aradılar, taradılar.''

"OKUMAKTAN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOKTU"
Çocukluğundaki ortam, okumaya olan tutkusuna ilişkin bir soru üzerine Eker, babasının medresede eğitim gördüğünü, üç ağabeyinin de bölgedeki medreselerde eğitim aldıklarını belirterek, ''Evimizde böyle bir ortam, atmosfer vardı. Kırsalda yaşıyor olmamıza rağmen toprağımız yoktu. Okumaktan başka seçeneğimiz yoktu'' dedi.

Mehdi Eker, ilkokulda aynı öğretmenin ders verdiği 2. ve 3. sınıflar ile 4. ve 5. sınıfların bir arada eğitim yaptığı bir okulda okur. İlkokuldan mezun olunca köyde ortaokul olmadığı için Diyarbakır'a gitmesi gereken Eker, kalacak yer sorunu nedeniyle ancak 1 yıl sonra Diyarbakır'da ortaokula gitme imkanı bulur. Eker, bu dönemi ''hayatının dönüm noktalarından biri'' olarak hatırlıyor.

Ortaokulu ve liseyi Diyarbakır merkezinde okuyan Eker, daha sonra Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazanır.

İlkokul ve ortaokul döneminde aktif bir öğrenci olduğunu, lisede sadece sınıfta kalmadan okulu bitirmeyi hedeflediğini kaydeden Eker, lisede kendisinin anlatımıyla ''ciddi bir edebiyat okuması yapar, bütün klasikleri okur. O dönem, Eker'in de içinde bulunduğu bir grup, Eker'in ''hecenin üstadı'' olarak tanımladığı Necip Fazıl Kısakürek'i bir konferans vermesi için Diyarbakır'a davet eder.

Kitap okumaya artık çok vakit ayıramadığını belirten Eker, ''Şu an bir şiir yıllığı ile 'Gelecek 10 yıl' adlı kitabı okuduğunu söylüyor.

"VETERİNERLİK FAKÜLTESİ TERCİHİMDE MEHMET AKİF ERSOY'UN ETKİSİ VAR"
Mehmet Akif Ersoy'dan çok etkilenen Eker, ''Toplum daha çok edebiyatçı tarafıyla bilir. Ancak, veteriner hekimlik de yapan Mehmet Akif Ersoy'un zihnimde veteriner fakültesi oluşumunda etkisi var'' diye konuştu.

Mehmet Akif'in yaklaşık 15 yıl veterinerlik mesleği yaptığını, o dönemde Anadolu'da bazı salgın hastalıklarla mücadele programlarına bizzat katıldığını anlatan Eker, Mehmet Akif'in kendisi için ''önemli bir figür, mazbut, ilkeleri olan, büyük bir şahsiyet, kişiliği örnek alınacak bir insan'' olduğunu anlatıyor.

Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü sırasında Mehmet Akif Ersoy'un dosyasını çıkardığını, dosyada istifa dilekçesinin de bulunduğunu kaydeden Eker, ''Müdür muavini olan Mehmet Akif'in, müdürünün görevden alındığını, bu görevden almayla müdürüne haksızlık yapıldığını düşündüğü için görevinden istifa ettiğini anlattı. Eker, dilekçede, ''Müdürümün yerden göğe kadar haklı olduğuna inandığım bakteriyolojihane meselesinden ötürü azledilmesi sebebiyle görevimden istifamın kabulünü arz ederim'' yazıldığını aktardı.

Mehdi Eker, Mehmet Akif'in tabii bilimleri okumuş olmasının, o dönemdeki feni, teknoloji bilmesinin fikirlerinde, edebiyatında, hatta hayatı yorumlamasında etkili olduğuna inandığını dile getirdi.

NECİP FAZIL'DAN 'İSTASYON', FAKİ TEYRAN'DAN 'DİLBER'
Kendisinin şiir yazmadığını ancak şiir okuduğunu anlatan Eker, Necip Fazıl Kısakürek'in ''Dağlarda Şarkı Söyle'' ve ''İstasyon'' şiirlerini okudu.

Üniversite yıllarında ve sonraki dönemlerde dünya şiirlerini okuduğunu, incelediğini anlatan Eker, edebiyatın insanı geliştiren anlam yükleyen bir sanat olduğunu, ondan istifade etmenin insanın kişiliği ve medeniyetin inşasında önemli yeri olduğunu vurguladı. Eker, büyük şairlerin, romancıların medeniyetin inşasında mimar olarak görev yaptıklarını, edebiyatçıların aynı zamanda toplumun ''kuledeki nöbetçiler'' gibi olduğunu, herkesin göremediğini yüksek duyarlılık düzeyiyle gördüklerini anlattı.

Bir soru üzerine, müzik dinlemeyi sevdiğini, Şivan Perver'i de severek dinlediğini belirten Eker, Kürt şair ve yazar Faki Teyran'dan bestelenen ''Dilber'' isimli şiirini Kürtçe seslendirdi.

"DİYARBAKIR'DA BAHÇELERİN TEMİZ SUYLA SULANMASINI SAĞLAYAN PROJE BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
Bakan Eker, üniversite yıllarında dizanteri geçirmesine ilişkin bir soru üzerine, Diyarbakır'ın önceden bağırsak enfeksiyonlarının çok yaşandığı bir il olduğunu, buna Hevsel Bahçelerinde kanalizasyon suyuyla sulama yapılmasının yol açtığını söyledi. Kendisinin de üniversitede teşhisi çok sonradan konan bir dizanteri geçirdiğini, bunun Diyarbakır'da öğrenim gördüğü döneme dayandığını tahmin ettiğini anlatan Eker, ''Bakan olduktan sonra ilk yaptığım işlerden biri Hevsel Bahçeleri'nin temiz suyla sulanmasına imkan tanıyacak projedir. Oraya 10,5 kilometre mesafeden Devegeçidi Barajı'ndan temiz su getirdim. Bu, benim için çok önemli bir proje'' diye konuştu.

Bakan Eker, ''etinizi nereden alırsınız?'' sorusu üzerine Et ve Balık Kurumu'nun Balgat'taki mağazasından aldıklarını söyledi.

Eker, bir başka soru üzerine yemek yapmayı bildiğini ancak vakit ayıramadığını ifade etti.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.