ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Son dönemin cinsellikle ilgili araştırmaları her gün yeni bir tez ortaya sürüyor. Sonuçlar kimilerini memnun edip, kimilerini üzüyor. Konuyu uzmanlarına danıştık..

* Erol, çok mutluyum artık tamamen bana aitsin. Nasıl olsa 40 yaşını geçtin
* Yanılıyorsun Nalan! Biliyorsun ki, erkekte seks isteği hiç bitmez.

Kadın ve erkeğin cinselliğe bakış açısı, farklı yaş dönemlerinde cinsellik gibi tartışmalı konulardaki soruların cevaplarını iki uzmana sorduk. Prof. Dr. Şimşek konuyu erkek, Doç Dr. Şahin ise kadın açısından ele aldı.

Cinselliğin ideal yaşı var

Kadın ve erkeğin cinselliğe bakış açısı, farklı yaş dönemlerinde cinsellik gibi tartışmalı konulardaki soruların cevaplarını iki uzmana sorduk. Prof. Dr. Şimşek konuyu erkek, Doç Dr. Şahin ise kadın açısından ele aldı.

Prof. Dr. Ferruh Şimşek
Cinselliğin ideal yaşı kadın için 20, erkek için 40'tır.

Kadın ve erkeğin cinsellikte en ideal oldukları yaşlar nelerdir?
Üreme fonksiyonları açısından bakarsak kadınlar için 20'li yaşlar. 35'e kadar hâlâ maksimumdadır, ama haz, sosyal anlamda 'orta yaş' dediğimiz 40'lardan sonrası artar. Erkek için en ideal yaş bence 40'tır.

Seksin bittiği yaş ya da dönem var mı?
Seks isteği erkek için bitmez. "60 yaşında ayda bir kez" denildiğinde bu herkes için geçerli değildir. 60'dan sonra azalsa bile ölene kadar devam edebilir.

Skor ve cinsel ilişkinin süresi kadın için de erkek için de önemli mi?
Cinsel ilişkinin sayısı ve sıklığı sanıyorum erkekler açısından daha önemli. Erkek bunu gururunun, gücünün göstergesi olarak kabul ediyor.

Kadınlar mı erkekler mi seks sırasında daha çok orgazm taklidi yapıyor?
Kadınlar daha fazla. Erkek orgazmı daha mekanik. Erkeklerin daha çabuk uyarılabilme, sekse yönelme ve sperm sağlamak için orgazm sağlama özelliği var. Oysa kadınlarda durum farklı, bu yüzden kadınlar daha çok orgazm taklidi yapıyor.

Türk erkekleri seks hayatında kadınlara göre daha mı bencil?
Hayır, değil. 2000-20003 yılları arasında yapılan araştırma, 40 yaşını aşmış erkekleri cinsel doyuma ulaştıran en önemli konunun eşlerini tatmin etme güdüsü olduğunu gösterdi. Eşlerini tatmin edememe kaygısı taşıyorlar.

Kadının ve erkeğin cinsel davranışlarını çevresi mi hormonları mı daha fazla etkiliyor?
Erkeğinkini önce hormonları etkiliyor. Hepimiz canlı organizmalarız. Başlangıç için hormonlar çok önemli, ilişkinin devamını sağlayan ise kültürel, çevresel, bireysel özellikler.

ESRA TÜZÜN/SABAH


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(7)
Kalan karakter : 2000