ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
20 Kasım 2016 Pazar, 16:59:55 Güncelleme:17:00:02

Yeni şakaya hazır olun

Obama 2004’te senatör seçildiğinde “İşte geleceğin siyasi yıldızı” demişlerdi, 4 yıl sonra başkan oldu. Şimdi ise tek bir siyasi yıldız adayı yok. Trump’ı atlattıktan sonra “2020’de Michelle Obama aday olsun” fantezileri ve aktör The Rock’ın “Başkan adayı olabilirim” demesinden başka tık yok. Kanye West’i de unutmayalım.

Maço zamanlar yaşıyoruz. Beyaz erkek egemenliğinin sembolü Trump’ın başkan seçilmesiyle profesyonel güreşten devşirme “The Rock” lakaplı aktör Dwayne Johnson’ın yaşayan en seksi erkek seçilmesi denk düştü. Amerikan medyası Trump şokunu atlatmaya çalışırken, ülkenin en çok okunan dergilerinden People 3.4 milyon tiraj, 46 milyon erişim olaya çabuk uyum sağladı. Önce şöyle havalı bir Trump kapağıyla çıktı, hemen ardından Forbes’un en çok kazanan aktörler listesindeki 1 numara Dwayne Johnson’ı, “Yaşayan en seksi erkek” ilan etti. Erkek seksapeli de ansızın dramatik bir değişim geçiriverdi. Aynı derginin geçmiş yıllarda George Clooney, Bradley Cooper, Ryan Reynolds ve Channing Tatum’u da yaşayan en seksi erkek seçtiğini düşünürseniz, bu sefer hormon katsayısı arttı.

Kapak sayfalarında Trump’ı “Yaşamı, ailesi ve Beyaz Saray’a başdöndürücü yolculuğuyla” sempati abidesi gibi gösteriyor diye People’a içeriden, dışarıdan tepki büyük. “İçeriden” derken kendi kadrosu; çünkü daha geçen ekimde derginin eski muhabiri Natasha Stoynoff, Trump tarafından nasıl cinsel tacize uğradığını People’a yazmıştı. Ama o günlerde başkanlık seçiminin favorisi Hillary’ydi. Melania Trump da dergiye dava tehditleri savurmuştu. Derken Beyaz Saray’ı kazanan Trump oldu. Yayın yönetmeni Jess Cagle dergi çalışanlarına mesaj yazdı; “Ülkeyi kutuplaştıran bir figür olarak seçilmiş başkanı yüceltmek gibi bir niyetimiz yok. Biz hâlâ Natasha’nın yanındayız” diyerek kapağı savundu ama, geçmiş olsun! Dergiden sızan haberlere göre “Irkçı ve ayrımcı söylemiyle Ku Klux Klan’dan destek alan, kadınlara karşı aşağılayıcı dili yetmezmiş gibi cinsel tacizleri de ortaya çıkan Trump’ın şirin torunlarıyla aile dedesi şeklinde sunumu” çalışanları delirtti. Ana akım medya da Trump’ın pohpohlanmasını gazetecilik etiğine aykırı bulduğunu yazdı çizdi.

‘YENİ NORMAL’ İDDİASI

The Rock’ın en seksi erkek seçilmesi için de geçmiş olsun! Çünkü bir kısım medyaya göre People, aynı Trump’ın başkanlığı gibi, Dwayne Johnson’ın muhtemel başkan adaylığını da “yeni normal” yapmaya çalışıyor. Johnson, People’daki röportajda şöyle diyor: “Başkan adayı olur musun diye sorduklarında şaka olsun diye ‘Evet’ cevabı verirdim. Ama artık gerçekten düşünmeye başladım. Fark yaratabilir miyim? Alacağım kararlarda bana yardımcı olacak zeki insanlarla bir çevre yapabilir miyim? Ülkemin geleceğini düşünüyor muyum? Bu soruların cevabı evetse, bir şans var demektir.” Başka bir röportajda da “Bu seçim her an her şeyin olabileceğini gösterdi” diye konuşuyor.

Bu sözler Johnson’ın 2020’de aday olabileceği şeklinde yorumlanıyor. Neden olmasın! California Valiliği’nin ardından 1980’de başkan seçilen Ronald Reagan da Hollywood aktörüydü. Hatta The Rock kadar sükseli bile değildi; ikincı sınıf kovboy olmaktan öteye gidememişti. Dwayne Johnson, Mumya Geri Dönüyor’da Akrep Kral olarak karşımıza çıkalıberi çok yol kat etti. Hızlı ve Öfkeli’ler, Herkül’ler filan derken, 64.5 milyon dolarla yılın en çok kazanan aktörü oldu.

Zaten siyasetten uzak bir figür de değil; Florida’da Cumhuriyetçi Parti’ye kayıtlı. Yurtseverliği de kayıtlara geçmiş durumda. Usame bin Ladin öldürüldüğünde, “Dünya şok geçirecek... Amerikalı olmaktan gurur duyuyorum” diyerek olayı üstü kapalı şekilde sosyal medya hesabından duyurmuştu. Hem de anlı şanlı medya kuruluşları “son dakika”yı patlatmadan 45 dakika önce. Sonra sorulduğunda “Yüksek yerlerde dostlarım var, bana bilgiyi verdiler. Ama Başkan’ın açıklama yapacağını bildiğim için detaylı bilgi vermemeyi tercih ettim” demişti. Johnson’ın kaynaklarını gizli tutması, resmi açıklamaya özenli yaklaşımı pek “başkanvari” bulunmuştu.

Daha geçen yıl Trump’ın başkan aday adaylığı da şaka bulunmuştu.

HAVA DURUMU
Çarşamba7 MPH27°
Az Bulutlu