ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
11 Mayıs 2017 Perşembe, 09:32:31 Güncelleme:09:33:08

‘Dağ’ ekibinden 6 bölümlük dizi: Börü

 

Kahramanlık temalı dizilerin önünü “Dağ” filminin gişe başarısı açmıştı.

Filmin gördüğü ilgi sonrası ekranlarda yeni bir furya başladı.

“İsimsizler”, “Söz” ve “Savaşçı” hatırı sayılır reytingler alıp izleyicide karşılık bulunca “Dağ”cılar da kolları sıvadı.

Geç bile kaldılar aslında. Bu proje en çok onların hakkıydı.

Neyse, zararın neresinden dönülse kârdır.

Ekip şimdi harıl harıl bir dizi projesi hazırlıyor. Adı “Börü”.

Eski Türkçe’de kurt anlamına gelen “börü” aynı zamanda toplumun kaderini değiştirebilecek güçteki liderlere verilen bir sıfat.

Dizinin 40 saniyelik teaser’ı hayli iddialı.

“Türk televizyon tarihinde bir ilk, 1 saatlik bölümler, HBO kalitesinde şifresiz yayınlar, Dağ 2’yi yapanlardan” diyerek başlıyor.

FİLMİ DE ÇEKİLECEK

Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir kurdun görüntüsü eşliğinde ekranda beliren, “Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır” sözleriyle devam ediyor.

Bir gece operasyonu görüntüsü eşliğindeki final ise nasıl bir hikâye izleyeceğimizi anlatıyor: “Türk’üm demekten mutlu olanların öyküsü.”

Buram buram milliyetçilik kokan, 6 bölümlük mini bir dizi olacak “Börü”. Sonbaharda ekrana gelecek. Akabinde bir de sinema filmi çekilecek.

Sürenin 1 saat olarak belirlenmesi yerinde bir karar. Zira bu tarz öykülerde zaman doldurma çabası seyir keyfini dramalardan ve komedilerden daha çok törpülüyor.

Halihazırda ekranda olan üç dizide de bu sorun var. “Savaşçı” nın reytinginin düşmesinin başlıca sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum.

Süre konusu aynı şekilde çatışma sahnelerinin etkileyiciliğinin önünde de büyük bir engel.

Dizinin konusuna gelince...

2013 yılında başlayacak öykü, seçkin bir polis özel harekât timinin maceralarını ekrana taşıyacak.

Mücadelenin bir ayağı FETÖ, bir ayağı terör olacak.

Merak ve heyecan uyandıran bir iş. Ortaya çıkacak sonucu merakla bekliyorum.

Detaylar önümüzdeki günlerde netleştikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Film ekibinden oyuncuların da rol alacağı dizinin kadrosunda Murat Serezli’nin yer almayacak olması büyük şanssızlık. Zira “Savaşçı” dizisinin yıldızı kesinlikle o.

REYTİNGLERDE ‘SÖZ’ ÖNDE

Yeri gelmişken “Söz”de de Serhat Kılıç’a şapka çıkarmamak elde değil. Rolünü resmen üzerine giymiş, tek kelimeyle döktürüyor. Reyting başarısında onun da payı büyük.

“İsimsizler”in yıldızı ise tartışmasız Uğur Güneş. Karakteri yaşayarak oynuyor. İlerleyen zamanlarda adından çokça söz ettireceği kesin.

Reytinglerde sıralama “Söz”, “Savaşçı” ve “İsimsizler” şeklinde. Benim sıralamam ise tam tersi.

Senarist arkadaşlara naçizane bir tavsiyede bulunarak bitireyim. Reyting uğruna yazdığınız abuk sahneler işin tadını kaçırıyor. Şovenist yaklaşımlardan mümkün olduğunda uzak durmakta fayda var…

 

Yeni trend dizi turizmi

Geçenlerde posta kutuma bir mail düştü.

Konu kısmında, “Ünlü dizilerin çekildiği yerlere seyahat edin!” yazıyordu.

“Kokain baronu Escobar’ın, suç mahallini merak mı ediyorsunuz? Game of Thrones’un etkileyici doğasının büyüsüne kapılanlardan mısınız? Tek yapmanız gereken biletinizi alıp ekran kahramanlarının dünyasına dalmak” diye devam ediyordu.

“Narcos”un çekildiği Medellín- Kolombiya, “Westworld”e ev sahipliği yapan Utah-ABD, “Game of Thrones”a fon olan Hırvatistan, İrlanda, İzlanda, Fas, “The Bridge”le anılan Danimarka ve İsveç rotalardan bazıları.

Şu sıra yeni trend buymuş.

Dizilerin yarattığı ekonomiye müthiş bir örnek.

Bizde de dizilerin çekildiği yerler yerli ve yabancılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Ama bunu bir turizm hareketine dönüştürmek, yapımcılarla ortak hareket edip set ziyaretlerini de kapsayan turlar düzenlemek gerek. Ortadoğu ve Balkanlar’da bu anlamda çok büyük potansiyel var.

Misal, “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in seti muhteşem. Bakmayın bizde reytinglerin yerlerde olduğuna, yurtdışında hâlâ büyük ilgi görüyor.

Onunla başlanıp “Vatanım Sensin”, “Diriliş-Ertuğrul” ve diğer yapımlarla devam edebilir.

Turizm bir miktar canlanır, ülkeye döviz girer, yapımcılar da hem bu yolla dizilerinin tanıtımını yapar hem de ek bir gelir sağlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da böyle bir işe muhakkak destek olacaktır.

Sözün özü, bu işten herkes kazançlı çıkar...

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli