ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
26 Kasım 2016 Cumartesi, 01:24:57 Güncelleme:09:08:30

25 Kasım’ın hikayesi

 

Birbirinden güzel 3 ölü kadının fotoğrafı duruyor karşımda. Baktıkça hüzünleniyorum, hikayelerini okudukça sarsılıyorum.

Ruh bedenden, et kemikten ayrılınca ne kalır geriye? Bir fotoğraf karesinden çok daha fazlası mutlaka... Bahsettiğim kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün kahramanları. 1960 yılının 25 Kasım’ı, diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüz edilip katledildiler. Cesetleri ertesi gün Dominik Cumhuriyeti’nde bir uçurum kenarında bulunur fakat kayıtlara trafik kazası olarak geçer. Peki bu kadınlar, sistem için neden tehlike olarak görülmüş olabilirler?

Tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 1999 yılı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla 25 Kasım uluslararası bir arenaya taşınır. Fakat günün tarihçesi 1960 yılına dayanır.

ONURLU YAŞAMLAR

Dominik Cumhuriyeti’nde diktatör bir yönetim anlayışı sergileyen Rafael Trujillo’nun karşısına dikilen 3 kız kardeş ülkelerinin siyasal özgürlük içinde yönetilmesinin mücadelesine girişir. Tarihe Mirabel kardeşler olarak geçen kız kardeşlerin gücüne güç katması Rafael Trujillo’yu hayli tedirgin eder. Onun, “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabel Kardeşler” açıklaması ise kız kardeşlerin açık hedef haline gelmesine yetecektir. Sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadeleleri canlarına mal olur fakat ülkede büyük bir yankı uyandırır. Mücadele, daha geniş alanlara hızlı bir şekilde yayılır. Ölümlerinin yıl dönümünde ise diktatörlük, anti-Trujilo hareketi tarafından düşürülür. Onlardan bizlere onurlu yaşamları, cesaretleri, o güzel fotoğrafları ve mücadeleci yanları kalır. Üstelik yıllar öncesine ait sözleri, bugünlerin de özeti gibidir.

SALAKLAR SOFRASI İZMİR’DE

Sanat hayatına uzun yıllardır Kocaeli’de devam eden Tiyatro Oyun İstasyon Atölye grubu, bu akşam “Salaklar Sofrası” isimli oyunla İzmirli sanatseverlerle buluşacak. Yazar Francis Veber’in tiyatro oyunu olarak yazdığı, aynı isimle sinemaya uyarlanan “Salaklar Sofrası”, filminden yola çıkılarak H. Can Utku tarafından Türkçe’ye çevrilmiş, ülke şartlarına uyarlanmıştır. Tek perdelik komedi Hikmet Yazıcıoğlu’nun yönetiminde Tunç Toker, Erhan Gülen, Adem Caymazoğlu, Alis Şişman, Hakan Yılmaz, Sercan Akdoğan ve Belgi Saygı tarafından sahnelenecektir. Teknik destekte ise Utku Saygı var. Oyun, Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde bu akşam saat 20.00’de.

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı