SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

İdare mahkemesi bir şirket için ilk kez ‘Yıkıcısın’ kararı verdi

30 Ağustos 2016 Salı, 00:41:22 Güncelleme:08:47:34
Serpil Yılmaz

Serpil Yılmaz

[javascript protected email address]

 

Rekabet hukuku açısından, idare mahkemeleri tarafından Türkiye’de ilk kez alınan bir karar, geçtiğimiz haziran ayında Yargıtay tarafından da onandı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin şirketi UND Deniz Taşımacılık’ın, U.N. RO-RO hakkında Rekabet Kurulu’ndan sonra, İdare Mahkemesi de “Yıkıcı, rekabet karşıtı hareket” kararı verdi.

İlgili kararı açmadan önce, davalı ve davacıların kimlik bilgilerini vererek mevzuya gireyim.

Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin 2013/1754: 2014/1094 No’lu dosyasında davacı U.N. RO-RO, davalı ise Rekabet Kurumu’ydu.

UND Deniz ise davada müdahil olarak yer aldı. Söz konusu mahkeme 2014 yılında davayla ilgili şu kararı verdi:

“U.N. RO-RO’nun Pendik- Marsilya hattında maliyet altı fiyatlama yaptığı, rekabet karşıtı bir piyasa kapamaya yol açarak tüketici refahını azalttığı ve ticari faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan yıkıcı fiyat politikası uyguladığı sonucuna varıldı.”

Bir şirketi batırmak kastıyla ticari faaliyette bulunulması, daha net anlatılamazdı.

FİYATI DÜŞÜRÜP BATIRDILAR

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, kararı “Türkiye’deki idare mahkemelerinin bu yönde aldığı ilk örnek dava” olarak tanımlıyor.

U.N. RO-RO’nun, UND Deniz şirketi kurulurken açtığı Fransa hattında, TIR başına fiyatını 2000 Euro’dan, 1200 Euro’ya kadar gerileterek rakibinin batmasına neden olduğu ileri sürülmüştü.

U.N. RO-RO’nun hissedarları, Danıştay’ın mahkemenin verdiği kararı onaylaması halinde ortaya çıkan ekonomik kaybı karşılamakla yükümlü olacaklar.

UND Deniz’in zararının 9 milyon Euro olduğunu belirten Nuhoğlu, U.N. RO-RO’nun davayı kaybetmesi halinde kendilerine bunun 3 katını ödeme yükümlülüğü doğacağını vurguluyor.

Davanın muhatapları, Türkiye’nin uluslararası taşımacılığında kilit roldeler.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) 1994 yılında UND RO-RO’yu kurmuş ve ortak sayısını 200’e kadar çıkarmıştı.

Amaç Balkanlar’da zor ve pahalı yolculuk yapan TIR’ların gemilerle İtalya’nın Trieste limanına taşınması ve oradan da Avrupa’nın içlerine kadar gönderilmesine olanak sağlamaktı.

NUHOĞLU TEMİZLEYECEK!

Akdeniz’in en büyük deniz taşıma kapasitesine sahip UND RO-RO, 2007 yılında Amerikan özel sermaye yatırım fonu KKR’ye satılmıştı.

KKR, ismini U.N. RO-RO olarak değiştirdiği şirketi 2014 yılında 910 milyon Euro’ya Actera-Esas Holding ortaklığına satmıştı.

Böylece şirketin yüzde 60’ı fon şirketi Actera’nın, yüzde 40’ı ise Şevket Sabancı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Esas Holding’e ait oldu.

Söz konusu dava 2010 yılında UND tarafından RO-RO taşımacılığı yapmak üzere kurulan UND Deniz ile KKR’nin yönetiminde olduğu U.N. RO-RO sürecinde yaşanan rekabeti konu alıyor.

NUHOĞLU UND’YE NİYE DÖNMÜŞ?

Nuhoğlu’nun 2007 yılında yönetiminden ayrıldığı UND Başkanlığı’na, 2012 yılında dönmesinin hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı tam anlaşılamamıştı.

UND Deniz ile U.N. RO-RO arasında süren hukuk savaşının deneyimli bir komutana ihtiyacı olunca, Nuhoğlu’na yeniden görev düşmüş.

Bir yandan dava süreci, öte yandan batan UND Deniz’in varlıklarının yönetimi için Nuhoğlu’nun hakemliği önemli olacak.

Zira Nuhoğlu, rekabet hukuku konusundaki ilk birikimini; Ulusoy RO-RO’yu kuran ve 1981-2001 yılları arasında her iki yapının da yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Saffet Ulusoy döneminde açtığı davalarda edinmişti.

UND, toplam 3.5 milyar dolarlık yatırımı olan ve yan sektörlerle 300 bin kişiye istihdam doğuran 940 üyeli bir meslek örgütü. UND’nin yüzde 90’ını temsil ettiği uluslararası karayolu nakliye sektörü toplam ihracatın değer olarak yüzde 53’ünü karşılıyor ve yılda 3-3.5 milyar dolar katma değer sağlıyor.

 

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN