ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
04 Kasım 2016 Cuma, 03:08:53 Güncelleme:08:51:44

Kürtler, HDP’ye kırmızı kartı neden gösterdi?

 

Pür dikkat izliyorum Diyarbakır Belediyesi’nde ki son gelişmeleri. İzlemekle de kalmıyor, bölgede güvendiğim isimlerle görüşerek sokaktaki vatandaşın ne düşündüğünü de öğrenmeye çalışıyorum.

Şu kesin ki HDP artık Kürt halkının gözünde tamamen itibarını yitirmiş durumda. Hani bir deyim vardır; “Ağzıyla kuş tutsa artık nafile!” diye. Kürt halkı nezdinde de HDP’nin durumu aynen bu deyimdeki gibi değerli okurlarım...

Kürtleri ve bölgeyi çok iyi tanıyan, bilen ve kendisi de vaktinde HDP siyasetine destek veren değerli bir dostumun son durumla ilgili yaptığı bir yorumu aynen paylaşmak istiyorum sizlerle.

Diyor ki: “Kürtlerin barış ve birlikte yaşama umudunu öylesine tüketmiş ki HDP, artık arkalarından sürükleyecek insan bulamıyorlar. Evvelden Diyarbakır Belediyesi için böyle bir operasyon olsaydı bütün Diyarbakır sokağa inerdi! Asla belediyelerinin bir kayyum tarafından yönetilmesine razı gelmezlerdi! Ama şimdi insan bulamıyorlar bu durumu protesto edecek!”

Neden peki? Neden böyle oldu?

Çünkü Kürt halkı koyun değil değerli okurlarım. Aptal değil! Onlar barışa aracılık edeceklerine inandıkları için HDP’ye omuz verdiler, oy verdiler ve barajı geçirttiler; hendekler, çukurlar kazılıp bölge savaştan da beter bir hale dönüştürülsün, gencecik çocuklar pisi pisine o çukurlarda ölsün, devletle çatışılsın diye değil!

Yani istedikleri tek şey yaşadıkları topraklarda huzur bulmak Kürtlerin! O nedenle de o eski günlere, yani çözüm süreci günlerine büyük bir özlem var.

Bugün bir kamuoyu araştırması yapılsa bölgede ve şöyle bir sual yöneltilse: “Bir şans olsa elinde. Bir sihirli değnek mesela... Hangi yıllara geri gitmek isterdin?”

Emin olun bölge halkının yüzde 100’e yakını, “Çözüm süreci yılları” yanıtını verir! Çünkü Güneydoğu bölgesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca en müreffeh, en huzurlu ve verimli yıllarını o dönemde yaşadı.

Çatışmasız, ölümsüz, acısız yıllar bir tek o dönemde oldu. O yüzden de halkın o yıllara geri dönmek istemesi gayet normal. Normal ama şuna da emin artık Kürt halkı: HDP, PKK arada olduğu sürece bu asla mümkün değil!

Bölgede görüştüğüm her insandan edindiğim izlenim büyük bir bıkkınlık ve yılgınlık. Mutsuz, karamsar bir topluma dönüşmüş insanlar topluluğu. 7 Haziran seçimleri döneminde umut ve heyecanla HDP’ye destek veren ve kendisi de aynı yılgınlığı, buhranı, depresyonu yaşayan Diyarbakırlı bir ahbabıma sordum, “Nedeni ne bunun? Niye bu kadar kötü ve berbat görüyorsunuz her şeyi? Hiç mi bir umudunuz kalmadı hayata dair?” diye..

Cevabı şu oldu: “PKK’nın ve HDP’nin bölge halkına acı ve mutsuzluktan başka hiçbir getirisi yok ki artık! Bunlar hayatımızda olduğu sürecede umuttan söz etmek anlamsız.”

Hülasa... HDP siyasetinin bölge insanına kazandırdığı hiçbir şey yok artık değerli okurlarım! Kürt halkı nezdindeki tek karşılığı, çaresizlik ve umutsuzluk! Onlar farkında mı bilmiyorum ama bende uyanan intiba şu: Kürtler, HDP’ye kırmızı kart gösterdi. Ve gösterdiği kırmızı kartla da aynen şu mesajı verdi: “Siz bana barış, huzur getireceğinize söz verdiniz, güvendim ve bu sebeple de sizin arkanızdan geldim! Ama artık gelmiyorum. Gelmeyeceğim. Çünkü siz benim irademi temsil etmiyorsunuz. Sizin marjinal, kadük, arkaik politikalarınızdan bıktık, usandık! Biz barış istiyoruz. Topraklarımızda kardeşlik, birlik, bütünlük ve huzur istiyoruz!”

 

HAVA DURUMU
Pazar11 MPH30°
Az Bulutlu