Son Dakika
30 Kasım 2016 Çarşamba, 14:31 | Güncelleme:
"Gobustan'ın Gizemi" Azerbaycan'da tanıtıldı

BİTLİS (AA) - Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) prestij eseri "Gobustan'ın Gizemi Kıpçaklara Giden Yol" isimli kitap Azerbaycan'da tanıtıldı.

BÜE'den yapılan açıklamada, üniversitenin Türk Dünyası Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz'ın hazırladığı eserin BEÜ tarafından yayınlandığı anımsatıldı.

Eserin, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilik Fondu / Bilik Vakfı, Azerbaycan Bilimler Akademisi, Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ataşeliğinin organizasyonuyla, 23-27 Kasım tarihlerinde Bakü'de tanıtıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Doğru ile kitabın yazarı ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz davet edildi. Doğru ve Alyılmaz, kitapla ilgili olarak önce Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Milletlerarası Multikültüralizm ve Dini Meseleler üzere Başdanışmanı Prof. Dr. Kamal Abullayev tarafından kabul edildi.

Yapılan görüşmede Abdullayev, eserin yayınlanmasından duymuş olduğu memnuniyeti ifade ederek, kitabın her seviyedeki okuyucuya hitap edecek farklı versiyonlarının da hazırlanmasının ve farklı dillere çevrilmesinin gerekli olduğu belirtildi."

Doğru ve Alyılmaz'ın daha sonra Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Vagıf G. Aliyev ve organizasyonun düzenlenmesinde önemli rol oynayan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilik Fondu Başkanı Oktay Alipaşa Samedov tarafından kabul edildiği belirtilen açıklamada, Samedov'un, kitabın basımından dolayı Rektör Doğru ve Alyılmaz'a teşekkür plaketi takdim ettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.