Son Dakika
30 Kasım 2016 Çarşamba, 15:55 | Güncelleme:

TRABZON (AA) - Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolunun, korunma önlemlerini uygulamak olduğunu bildirdi.

Halk Sağlığı Müdürü Hamzaoğlu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ilk kez 1980'li yıllarda tanımlanan HIV enfeksiyonunun tüm dünyada din, dil, ırk, cins, ülke ayırımı yapmadan yayılmaya devam ettiğini kaydetti.

Uluslararası sağlık kuruluşlarının 1988 yılından itibaren HIV/AIDS konusunda toplum farkındalığını artırmak üzere 1 Aralık'ın Dünya AIDS Günü olarak belirlediğini anımsatan Hamzaoğlu, şöyle devam etti:

"Hastalık korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörlerle damar içi madde kullanımı, gebelik sırasında ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu yolu ile bulaşabilmektedir. Bu geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir."

Hamzaoğlu, hastalıktan korunmak için henüz aşı bulunmadığını vurgulayarak, "Önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır." değerlendirmesinde bulundu.

AIDS'in aynı evi, iş yerini, banyo ve tuvaleti kullanmakla bulaşmadığına dikkat çeken Hamzaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu hastalık ayrıca, böcek, sinek ve benzeri haşereler, yüzme havuzları, aile ve toplumsal yaşam, el sıkışma, kucaklaşma, cilt temasları, sosyal öpüşme, yemek ve içki, tabak, kaşık, bardak, giysi ve çamaşır ile de bulaşmaz. AIDS mikrobu dış ortamda yaşayamayan, dayanıksız bir virüstür. Bakanlığımız, akademik çevreler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği içinde, HIV/AIDS konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması, halkımızın hastalığın bulaşma yolları ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi, kişilerin toplumda ayrımcılık ve damgalanmaya uğramalarının azaltılması hatta ortadan kaldırılması için çalışmalarını sürdürmektedir. Şüpheli teması olan kişilerin HIV/AIDS hastalığı, bulaşma ve korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi ve doğru yönlendirilmeleri için de çalışmalar devam ediyor."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Trabzon haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Trabzon Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.