Son Dakika
02 Aralık 2016 Cuma, 11:23 | Güncelleme:

TUNCELİ (AA) - Tunceli Valisi Osman Kaymak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Kaymak, yayımladığı mesajında, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler Kararı ile 3 Aralık tarihinin "Dünya Engelliler Günü" olarak kabul edildiğini anımsattı.

Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan engelliliğin, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğunu ifade eden Kaymak, şunları kaydetti:

"Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde yer almalarını sağlamak ve yaşam koşullarını kolaylaştırmak, hayat standartlarını yükseltmek hem devletin, hem de toplumumuzun en başta gelen görevlerinden birisidir. Devletimiz, sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak, engelli vatandaşlarımıza eğitim, sağlık ve istihdam haklarına ait hizmetleri sunmakta, bu kapsamda çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan evde bakım hizmetleri, danışmanlık, destek, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmekte ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik çalışmalarımız da artarak devam etmektedir. Bu kapsamda, ilimizde yapılan pek çok hizmet ve uygulamalarda engelli vatandaşlarımızın kendilerine tanınan temel hak ve özgürlüklerden olabildiğince yararlanması konusunda hassasiyet göstermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk ve yaşantılarında kolaylıklar diliyorum."


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Tunceli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tunceli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.