Öne Çıkanlar
Son Dakika

"Ali Fuad Başgil ve siyasi mücadeleleri" sempozyumu

13 Ekim 2017 Cuma, 13:41
"Ali Fuad Başgil ve siyasi mücadeleleri" sempozyumu

SAMSUN (AA) - Samsun'un Çarşamba ilçesinde "Ali Fuad Başgil ve siyasi mücadeleleri" sempozyumu gerçekleştirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde düzenlenen sempozyumun açılışında, Başgil hakkındaki sempozyumla ilgili komitede olduğunu, merhumun adı verilen hukuk fakültesinin de kurucuları arasında bulunduğunu söyledi.

Başgil ile ilgili bir anı anlatan Bilgiç, şunları kaydetti:

"Sağ-sol çatışmasının yoğun yaşandığı dönemlerde sağ görüşlü bir grup hoca, Ali Fuad Hoca'nın yanına giderek solcu hocalar tarafından kendilerine haksızlık yapıldığını söyler ve yardım ister. Ali Fuad Başgil de 'Ne yapabilirim?' diye sorduğunda, 'Siz de sol görüşlü öğrencilere düşük not verin' demiş hocalar. Başgil, bunun üzerine 'Siz kendinize yapılan haksızlık konusunda canınızın yandığını söylüyorsunuz ve size yapılanın başkasına yapılmasını istiyorsunuz. Size yapılan haksızlık ise başkasına yapılması da haksızlık olmayacak mı?' dedi. Bu örnek bile sizlere Ali Fuad Başgil'in nasıl bir insan olduğunu anlatmaya yeter."

Yarın sona erecek sempozyumunda 11 oturumda "Bir Düşünce i̇nsanı olarak Ali Fuad Başgil", "Felsefi ve sosyolojik olarak görüşleri", "Siyasi kişiliği ve mücadeleleri", "Bir hukukçu olarak Ali Fuad Başgil", "Ali Fuad Başgil ve din", "Ali Fuad Başgil ve eğitim", "Ali Fuad Başgil ve Türkçe", "Ali Fuad Başgil ve gençlik", "Ali Fuad Başgil ve Türk modernleşmesi" başlıklı sunumlar yapılacak.

Sempozyumunun ilk gününde Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinden Dr. Süleyman Temiz ve Doç. Dr. Arshad İslam, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Tevfik Erdem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ejder Okumuş, OMÜ'den Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran sunum yapacak.

Sempozyumun açılış törenine Vali Osman Kaymak, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.