Öne Çıkanlar
Son Dakika

REYHANLI'DA YER FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGINLAŞIYOR

02 Aralık 2015 Çarşamba, 12:53
REYHANLI'DA YER FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGINLAŞIYOR
REYHANLI'DA YER FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGINLAŞIYORECEVİT CEMİLOĞLU
HATAY (İHA) - Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, "Alternatif Ürün ve Münavebe Ürünü Geliştirme" projesiyle yer fıstığı yetiştiriciliği yaygınlaştırılacak.
Reyhanlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Öcal, yerfıstığı yetiştiriciliğinin Reyhanlı'da mutlak suretle yaygınlaştırılacağı ve bu konuda tüm sorunların sabır ve kararlılıkla aşılacağını vurguladı.
Gerekli alt yapının olmamasından dolayı ürünün düşük fiyatlara tüccara devredildiği ve bu nedenle cazip görülmediğini kaydeden Öcal, Ziraat Mühendisi Rıdvan Kalhan koordinatörlüğü ve Reyhanlı Ziraat Odası'nın desteğiyle yer fıstığı işleme tesisi açılması ve gerekli pazar incelemesinin yapılarak pazarlama kanallarının oluşturulması yönünde çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Son yıllarda yer fıstığının başkentli olarak anılan Osmaniye'de yer fıstığında yaşanan rekolte düşüşünün pazara girme açısından bir fırsat olduğunu kaydeden Öcal, "İlçemizde yer fıstığı yetiştiriciliğine yönelik kurulan demonstrasyon alanlarında beklentilerini karşılayacak verimin ve sonucun alındığını ve bu durumun kendilerini ve çiftçiyi bu konuda daha güçlü ve azimli hale getirdi" dedi.
Reyhanlı'da yer fıstığı yetiştiriciliğinin yeni yaygınlaştığını söyleyen Öcal, bölgede yeni olması nedeniyle herhangi hastalık ve zararlısının yaygın olmadığını, bu nedenle en azından pazara giriş sürecinde 5-6 yıllık zaman diliminde herhangi bir rekolte düşüşünün yaşanmayacağını öngördüklerini ve ilçede münavebe ürünü ve alternatif ürün çalışmalarına yönelik demonstrasyonların devam edeceğini bu doğrultuda çok yakın zamanda bölgeye birçok farklı ürün kazandıracaklarını kaydetti.
(ECV-Y)

02.12.2015 12:53:29 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.