Öne Çıkanlar
Son Dakika

FINDIKTA BUDAMA SEFERBERLİĞİ

03 Aralık 2015 Perşembe, 15:28
FINDIKTA BUDAMA SEFERBERLİĞİ
FINDIKTA BUDAMA SEFERBERLİĞİ
- TRABZON'DA "SEN DE BUDA SEN DE KAZAN " SLOGANI İLE FINDIK OCAKLARINDA BUDAMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDITRABZON (İHA) - -Trabzon'da "Sen de Buda Sen de Kazan" sloganı ile başlatılan fındık ocaklarında budama uygulaması ile fındık ürününde yüzde 30 verim artışı hedefleniyor.
Trabzon Ticaret Borsası'nın (TTB) koordinasyonunda 2012'de uygulamaya konulan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi'nin ikinci aşamasında budama seferberliği başlatıldı. "Sende Buda, Sende Kazan" sloganı ile seferberlik, Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı İkisu mahallesinde düzenlenen törenle başlatıldı.
Törende konuşan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, verim ve kalitenin gerçek manada kazanmak olduğunu belirterek "Fındıkta bilinçli budama da bunlardan biri. Bu konuda ciddi bir üretici ve kamuoyu duyarlılığı oluşturuldu. Verim ve kalitenin arttırılmasına devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve özel sektörden de ciddi desteklerin olması sevindirici. İtalyan Ferrero firmasının sosyal sorumluluk projesine katkısını önemsiyoruz. Bu projeyi daha görünür ve uygulanabilir hale getirmek için üreticilerin ayağına kadar giderek çalışma yapacağız" dedi.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, fındıkta üreticilerin eski usullerden sıyrılması ve bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Biz büyükşehir belediyesi olarak tarımla ilgili yüklendiğimiz sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz. Ancak, söz konusu fındık olduğunda herkesin ve herkesimin üzerine düşen sorumluluklar var. Üreticilerimizin de çalışarak fındıkta verim artışına en büyük katkıyı yapmaları gerekir. Bu yönde çaba göstereceklere her türlü desteği vereceğiz" diye konuştu.
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu da, uyguladıkları projelerle fındıktaki sorunlara devlet ve kamuoyunun dikkati ile desteğini çekmeyi hedeflediklerini ifade ederek "Birinci aşamada yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden farklı sistemlerle dikilmesini gündeme getirdik. Sektörle ilgili tüm kesimlerden destek alıp, 63 bahçe kurarak bunu gerçekleştirdik. Ülke ve hükümet gündemine girdi. Şimdi asgari yüzde 30 verim artışı sağlayan bilinçli budama için yola çıktık. Hedefimiz son 10 yılın ortalama 600 bin ton olan yıllık üretimini 1 milyon tona çıkarmak ve hepsini satarak, daha çok döviz kazanmak. Bunun için üzerimize düşeni yapacağız" şeklinde konuştu.
Törene katılan Ferrero Fındık Sorumlusu ve Genel Direktörü Lucio Gamiero da, fındıkta gelişimci projeler uyguladıklarını hatırlatarak, "Burada olmaktan gerçekten mutluyuz. Verimi ve kaliteyi arttırmak için yaptığımız projeleri, bunlarla birleştireceğiz. Destek olacağız. Sürdürülebilir, kazandırıcı tarım uygulamaları için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu tür projeleri çok önemsiyoruz ve de destekliyoruz" ifadelerini kullandı..
Fındıkta budama konusunda bilgilendirilen 20 kursiyere sertifika ile ücretsiz budama için malzemelerin verildiği toplantıda, daha sonra bahçe uygulaması yapıldı. Uzman Ziraat Mühendisi Erdal Yığcı gözetiminde fındık ocağında budama yapıldı.
(EK-ÖS-Y)

03.12.2015 15:28:24 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.