Öne Çıkanlar
Son Dakika

TURGUTLU'DA TARİHE SAYGI

03 Aralık 2015 Perşembe, 16:44
TURGUTLU'DA TARİHE SAYGI
TURGUTLU'DA TARİHE SAYGI
- ESKİ BELEDİYE BİNASINDAKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLANDI
- BİNAYLA BİRLİKTE ATATÜRK HEYKELİ DE ONARILACAKİLKER UYAR
MANİSA (İHA) - Turgutlu'nun simgelerinden biri olan eski Turgutlu Belediyesi hizmet binasında restorasyon çalışmaları başladı. Yıllardır bina içerisinde bulunan ancak tahrip olan ve Hayrullah Batmaz tarafından yapılan heykelin de üzücü durumdan kurtarılacağını müjdeleyen Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, "Elbette binayla birlikte içerisinde bizler için manevi anlamda çok değerli bir eser bulunuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sandalyeye oturmuş durumdaki heykeli de restorasyon kapsamında eskisinden çok daha güzel ve görkemli hale getirilecek." dedi.
Eski Turgutlu Belediye binasında geçmiş dönemde başlanılan ancak çeşitli nedenler dolayısıyla tamamlanmayan restorasyon çalışmaları Turgutlu Belediyesi'nin girişimleriyle kaldığı yerden devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilerek çalışmalarına başlanılan eski bina yıllardır bulunduğu atıl durumdan kurtularak Turgutlu'nun önemli bir kazanımı haline gelecek. Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin de çalışmaların başladığı binayı ziyaret ederek, yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı. Başkan Şirin'e Büyükşehir Belediyesi Turgutlu Koordinasyon Şube Müdürü İbrahim Kutar eşlik etti.

TARİHE SAYGI DÜŞÜNCESİNDEN HAREKETLE ÇALIŞIYORUZ
Turgutlu halkının beklenti içerisinde olduğu binayla ilgili Turgutlu Belediyesi'nin önemli bir girişimde bulunduğunu ifade eden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, 'tarihe saygı' düşüncesinden hareketle önemli bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyerek, "Bilindiği üzere eski belediye binası, yalnızca bir dönem belediye olarak kullanılmış olmasıyla değil, tarihî değeri ile de ilçemizin önemli mimari eserlerinden birisi. Bilindiği gibi binada ilk olarak 2012 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları 2013'te durdurulmuştu. Biz göreve geldikten hemen sonra bu binanın yeniden hayata döndürülmesi amacıyla çalışmalara başladık ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün'ün ilçemizi ziyaretinde verdiği söz doğrultusunda ilk adımları attık" dedi.

EŞSİZ LİDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E SAYGIMIZ SONSUZ
Yıllardır bina içerisinde bulunan ancak tahrip olan ve Hayrullah Batmaz tarafından yapılan heykelin de üzücü durumdan kurtarılacağını müjdeleyen Başkan Şirin, "Elbette binayla birlikte içerisinde bizler için manevi anlamda çok değerli bir eser bulunuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sandalyeye oturmuş durumdaki heykeli de restorasyon kapsamında eskisinden çok daha güzel ve görkemli hale getirilecek. Yenilendiğinde ise düşüncemiz heykeli hak ettiği noktada değerlendirmek ve elbette vatandaşlarımızın da bu eseri uzun yıllar görmelerine imkan sağlamaktır" dedi.

TURGUTLU TARİHİNİ GEÇMİŞE TAŞIYORUZ
Turgutlu Belediyesi olarak ilçenin tarihî değerlerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Başkan Şirin, "Bilindiği üzere tarihi değerlerimizin korunması ve ilçemizin geçmişi ile ilgili bilinmeyenlerin ortaya çıkarılması adına birçok çalışmayı birlikte yürüyoruz. Bir taraftan eski belediye binamızda çalışmalar başlarken, bir taraftan da Turgutlu Kent Müzesi ile ilgili restorasyon çalışmalarını yürütüyoruz. Ayrıca meclisimizden de kararını aldığımız üzere İstiklal Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Üzümcü Çarşısı'nı da kent kütüphanesine dönüştürecek resmi prosedür aşamasındayız. Üzümcüler Çarşısı'na da inşallah eski belediye binamız Üzümcü Konağı'mız gibi hayat verecek, gelecek nesillerimize miras olarak aktaracağız" diye konuştu.
(SC-Y)

03.12.2015 16:44:00 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.