Öne Çıkanlar
Son Dakika

BİLECİK'TE OKUL KANTİNLERİ VE YEMEKHANELER DENETLENDİ

04 Aralık 2015 Cuma, 11:10
BİLECİK'TE OKUL KANTİNLERİ VE YEMEKHANELER DENETLENDİ
BİLECİK'TE OKUL KANTİNLERİ VE YEMEKHANELER DENETLENDİCEM KAAN TOKA
BİLECİK (İHA) - Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından okul kantinleri ve yemekhaneleri denetlendi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü kontrolörleri tarafından yapılan denetimlerin bir ayağı olan Bilecik Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi'ndeki denetime, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız da katıldı. Okulda öğrencilerle sohbet ederek, denetimler hakkında bilgi veren Yıldız, "İlimizin kantin işletmecilerine ve kantinlerden ve yemekhanelerden sorumlu idarecilerine, Gıda Güvenliği, Hijyen ve Kantin Yönetmeliği hakkında eğitimler verilmiştir. İlimizde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren okul kantinleri denetlemeleri devam etmektedir. İşletmeler geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerini sağlamak amacıyla yılda en az bir defa denetlenmektedir. Yapılan denetimlerde; işletme kayıt belgelerinin bulunmasına, ürünlerin son tüketim tarihlerine, kantin ve kantinlerde kullanılan alet ekipmanların, burada çalışan personelin ve ham madde depolarının hijyenine bakılmakta ve satılan ürünlerin bakanlık izinleri gibi konularda denetimleri yapılmaktadır. Söz konusu gıda işletmecilerine gıda güvenliği ve hijyen konularında gerekli uyarı ve bilgilendirmeler yapılmakta, mevzuata uygunsuzluk tespit edilen işletmelere de yasal işlem uygulanmaktadır. Gıda güvenliği konusunda başarının anahtarı bilinçli tüketicilerdir. "En iyi denetçi tüketicinin kendisidir" bilincinde olmak gerekir. Bu bağlamda tüketicilerin mümkün olduğunca aldıkları ürünlerin etiket bilgilerine ve muhafaza koşullarına dikkat etmeleri, gıda ile ilgili her türlü şikayetlerini Bakanlığımızın Alo Gıda 174 Hattı'na bildirmelerini istiyoruz. 'Yediğine, içtiğine dikkat et güvenilir gıda tüket' sloganımızı da her zaman hatırlayalım" dedi.
(CKT-KÇ)

04.12.2015 11:10:39 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.