Öne Çıkanlar
Son Dakika

BAŞKAN ÖZAKCAN; "KADINLARIMIZ BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ VARLIKLARDIR"

04 Aralık 2015 Cuma, 14:17
BAŞKAN ÖZAKCAN; "KADINLARIMIZ BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ VARLIKLARDIR"
BAŞKAN ÖZAKCAN; "KADINLARIMIZ BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ VARLIKLARDIR"AYDIN (İHA) - Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 81. Yıldönümünde bir mesaj yayımladı.
Başkan Özakcan yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı; "Kadınlar, bizler için çok değerli varlıklardır. Kadınlar bazen eş, bazen sevgili, bazen annedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlarımızın eğitimde, aile hayatında, çalışma hayatında, sosyal ve kültürel alanda, hukuk ve siyaset alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmalarını hedeflemiştir. 5 Aralık 1934 de düzenlenen yasayla kadınlarımıza 'seçme ve seçilme' hakkının verilmesi bu hedeflerin ürünüydü. Atatürk bir konuşmasında; 'Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir' sözleriyle Türk kadınına verdiği önemi açıkça belirtmiştir. Kadın haklarının birçok Avrupa ülkesinde ülkemizden sonra verilmesi, kadının ve kadınlarımızın demokrasiye katılımlarına ne kadar büyük önem verildiğinin bir göstergesi olmuştur. Türkiye, eşit vatandaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen ülkemizde; kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Geçmişte cephelere mermi taşımış, cephede düşmana karşı çarpışmış, üretim sürecine aktif olarak katılmış kadınlarımız bugün ülkemiz de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı kanayan yara olmaya devam etmektedir. Bu konuda gerekli önlemler alınarak, gerek devlet gerekse vatandaşlar tarafından daha bilinçli olunması sağlanmalıdır. Hak ettikleri değerlere ulaşabilmeleri dileklerimle Türk kadınına seçme ve seçilme gününün 81. yıldönümünü kutluyor, saygılarımı sunuyorum."
(MU-MB-İK-Y)

04.12.2015 14:17:50 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.