Öne Çıkanlar
Son Dakika

KOCASİNAN TARİHİ MESCİDİ KAYSERİ'YE KAZANDIRDI

04 Aralık 2015 Cuma, 15:46
KOCASİNAN TARİHİ MESCİDİ KAYSERİ'YE KAZANDIRDI
KOCASİNAN TARİHİ MESCİDİ KAYSERİ'YE KAZANDIRDIKAYSERİ (İHA) - Her gün farklı ve yeni hizmetlerle gündeme gelen Kocasinan Belediyesi'nin tarih, kültür ve sanata verdiği değeri göstererek restore ettirdiği Kalaycıoğlu Mescidi Cuma Namazı'yla resmi olarak ibadete açıldı.
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ecdat yadigarı kültür, sanat ve tarihi eserlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda yapacakları çalışmaların devam edeceğini söyledi.
Kocasinan Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Kalaycıoğlu Mescidi'nin Cuma Namazı yapılan sonrası açılışına Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kalaycıoğlu Mescidi'nin restore edilerek ibadete açılmasına katkıda bulunan Başkan Ahmet Çolakbayrakdar'a teşekkür eden İl Müftüsü Şahin Güven, "Merkezde yer alması sebebiyle vatandaşlarımızın sıkça geldikleri ibadet mekanlarından biri de Kalaycıoğlu Mescidi'dir. Düzenlemesi, restorasyonu yapılarak halkımızın namazlarını kılabilecekleri nezih bir mekan haline getirildi. Başkanımıza ve Kocasinan Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Halkımıza da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.
Kalaycıoğlu Mescidi'nin 18.yüzyıldan kalan tarihi bir mekan olduğuna dikkat çeken Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, "Her türlü kültürel değerimize sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak bizim en önemli görevlerimizden biridir. 200 yılı aşkın bir süredir burada vatandaşlarımız ibadet etmiş, bizim kuşaklarımıza kadar taşınmış, ayakta kalmış bir eserdir. İnşallah bu yapı daha nice yıllar ibadet yeri olmaya devam edecek" dedi.
Kocasinan Bölgesi'nde bulunan tarihi eserlerin korunması noktasında üzerlerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, "Buraya katkı koyarak, bu tarihi eserimizin korunmasına, sonraki nesillere aktarılmasına yardımcı olarak için restore ettirdik. Sadece bu eserin korunmasıyla da yetinmeyeceğiz. Yeni kuşaklara ecdat yadigarı eserlerimizin aktarılması, medeniyet dünyamızın köşe taşları bu eserlerimizin korunmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek. İnşallah hayırlı hizmetler sürecek, biz de bu hayırlı hizmetlerin içerisinde olabilirsek mutlu oluruz. Kalaycıoğlu Mescidi şehrimize hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Kocasinan Müftüsü Yahya Çankaya Başkan Ahmet Çolakbayrakdar'a teşekkür plaketi verdi.
(AÖ-Y)

04.12.2015 15:46:11 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.