Öne Çıkanlar
Son Dakika

DAĞITILABİLİR DÖNER SERMAYEYİ DÜŞÜREN GENELGE İPTAL EDİLDİ

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 09:28
DAĞITILABİLİR DÖNER SERMAYEYİ DÜŞÜREN GENELGE İPTAL EDİLDİ
DAĞITILABİLİR DÖNER SERMAYEYİ DÜŞÜREN GENELGE İPTAL EDİLDİMEHMET BARLAS
AYDIN (İHA) - Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, dağıtılabilir döner sermayeyi düşüren genelgenin Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu iptal edildiğini müjdeledi.

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, yaptığı açıklamada; "Sendikamızın girişimleri sonucu, sağlık çalışanlarının döner sermayelerini düşüren Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nun yazısı yargıya taşındı. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK)'nın dağıtılabilir döner sermaye oranlarını düşüren 21 Ağustos 2015 tarihli 'Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme' konulu yazısının yürütmesinin durdurulması talebiyle açtığımız dava sonuçlandı. Sendikamızın söz konusu yazının iptali ve yürütmeyi durdurma talebini görüşen Danıştay 11. Dairesi, kurum başkanlığının böyle bir yetkisi olmadığını, dağıtılabilir döner sermayeyi belirleme yetkisinin Döner Sermaye Komisyonları'nda olduğunu, bu sebeple de söz konusu yazıda hukuka uygunluk bulunmadığını ve yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. TKHK'nın söz konusu yazısı, sabit ek ödemelerin toplamının dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde veya sabit ek ödeme ve dağıtılan döner sermaye toplamının dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde dağıtılacak döner sermaye hesabında dağıtılabilir döner sermayeyi geçmemeleri gerektiği vurgulanmıştı. Söz konusu yazının uygulanması nedeniyle Türkiye genelinde birçok hastanede sağlık çalışanları sabit üzeri döner sermaye alamamakta" dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN
Kararın sağlık çalışanları için önemli bir kazanım olduğuna işaret eden Baki Karaer, "Bu yazı ile sağlık çalışanlarının ek ödemeleri yüzde 15 civarında düşmüştü. Toplu sözleşme ile katsayıları artırmamıza rağmen çalışanlar çalışarak hak ettikleri döner sermayeyi alamıyorlardı. Bu yazının yürürlükten kaldırılmasıyla bu yazıdan etkilenen hastanelerin ek ödemeleri artacak. Bunun yanı sıra dava kararının da bir an önce uygulanmasını sağlayacağız. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının alın teri emeğini hiçbir şekilde ezdirmeyecek olan Sağlık-Sen olarak bu kararın tüm sağlık çalışanlarımıza hayırlı olmasını dileriz" şeklinde konuştu.
(MB-Y)

09.05.2016 09:28:12 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.