Öne Çıkanlar
Son Dakika

AYDIN'DA GEÇEN AY 26 TÜKETİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLDÜ

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 09:28
AYDIN'DA GEÇEN AY 26 TÜKETİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
AYDIN'DA GEÇEN AY 26 TÜKETİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLDÜMEHMET BARLAS
AYDIN (İHA) - Aydın Ticaret İl Müdürlüğü'nce geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde yapılan çalışmalarda 26 tüketici sorununun çözüldüğü belirtildi.

Aydın Ticaret İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikayetlerinin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Ticaret Bakanlığı'nca düzenlenen yönetmelikler, tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılıyor. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer il veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanıyor.

Aydın'da geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Ticaret İl Müdürlüğü'ne ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 21 adet olarak gerçekleşti. Bu şikâyetlerin 3'ü çeşitli bankacılık hizmetleri ve 14'ü ayıplı mal ve hizmetleri kapsayan 3'ü cep telefonu, 3'ü televizyon, 2'si mobilya ve birer adet bulaşık makinesi, bilgisayar, klima, alarm cihazı ve ayıplı hizmetleri ile 5'i işyeri dışında kurulan sözleşmelerden oluştu.
İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'nca Nisan ayı içinde 06 Nisan 2016 ve 22 Nisan 2016 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapıldı. Söz konusu toplantılarda 19'u tüketici lehine, 3'ü tüketici aleyhine ve 4'ü bilirkişi ataması olmak üzere toplam 26 adet İl Hakem Heyeti kararı alındı.

PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ ÇALIŞMALARI
Nisan ayında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Germencik, Koçarlı ve Kuşadası ilçelerinde 10 işyerinde 53 üründe denetim yapıldı. Denetlenen ürünlerin 33 adedi fiyat etiketi, 10 adedi garanti belgesi ve 10 adedi de tanıtma ve kullanma kılavuzu yönünden incelendi. İncelenen ürünler mevzuata uygun bulundu.
(MB-Y)

09.05.2016 09:28:24 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.