Öne Çıkanlar
Son Dakika

AYDIN'DA ZİLSİZ EĞİTİM YAYGINLAŞIYOR

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 09:48
AYDIN'DA ZİLSİZ EĞİTİM YAYGINLAŞIYOR
AYDIN'DA ZİLSİZ EĞİTİM YAYGINLAŞIYORMEHMET BARLAS
AYDIN (İHA) - Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Zihinlerde Eğitim, Bireylerde Özdenetim" projesi kapsamında Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından hayata geçirilen zilsiz eğitim projesine Efeler Ekrem Çiftçi İlkokulu da katıldı.
Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Zihinlerde Eğitim, Bireylerde Özdenetim projesi ile eğitimin istemekle başlaması gerekliliğini öğretmen ve öğrencilere benimsetmek, zil uyaranı olmadan ders giriş çıkış yapmaları sağlanarak öğrencilere sorumluluk, zaman yönetimi, otokontrol ve öz disiplin bilinci kazandırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca proje ile okul çevresinde yoğun bir şekilde yaşanan gürültü kirliliğinin de bu anlamda önemli bir ölçüde azaltılması hedeflenmiştir. Yapılan araştırmalarda British Columbia Üniversitesi'nde Adele Diamon'un yaptığı bir araştırmada; Hem okul hem de iş hayatında otokontrolün başarıya katkısının IQ 'dan çok daha önemli olduğu sonucuna varıldı. Yine Stanford Üniversitesinde Prof Dr. Walter Mischel yaptığı bir araştırmada; Bir grup öğrenciyi bir odaya alıyor ve masanın üzerine lokum bırakıyor. Öğrencilere lokumu yiyebileceklerini ancak yemezlerse daha iyi olacağını ve döndüğünde bir lokum daha vereceğini ifade ediyor. Araştırmacı odaya döndüğünde öğrencilerin yüzde 70'inin kendilerini kontrol edemeyerek lokumları yediğini görüyor. Yıllar sonra araştırmacı öğrencileri buluyor ve lokumu yemeyenlerin yiyenlere göre okul başarılarının daha yüksek olduğunu, iyi okullarda okuduklarını, iyi üniversitelere gittiklerini ve iyi para kazandıklarını tespit ediyor. İşte bu ve diğer birçok araştırmaların ışığında otokontrolü gelişmiş başarılı bireyler yetiştirebilmek çabası içerisinde zilsiz eğitim projesinin uygulanması ile daha başarılı, sorumluk sahibi nesillerin yetişmesi hedeflenmektedir" denildi.
(MB-İK-Y)

09.05.2016 09:48:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.