Öne Çıkanlar
Son Dakika

ESNAFLARA TORBA YASA BİLGİLENDİRMESİ

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 11:03
ESNAFLARA TORBA YASA BİLGİLENDİRMESİ
ESNAFLARA TORBA YASA BİLGİLENDİRMESİMUSTAFA UÇMAZ
ÇANAKKALE (İHA) - Lapseki Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cengiz Teoman torba yasadan çıkan sosyal güvenlik destek primi, genç esnaf ve sanatkarlar için girişimci desteği ve basit usulde 8 bin liralık kazanç indirimi konularında yeniden bilgilendirmede bulundu.
Lapseki Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cengiz Teoman torba yasadan çıkan sosyal güvenlik destek primi, genç esnaf ve sanatkarlar için girişimci desteği ve basit usulde 8 bin liralık kazanç indirimi konularında yeniden bilgilendirmede bulundu. Özellikle genç girişimci desteğinin önemine değinen Teoman, "Bu yasa ile ilk defa faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkarların toplamda 75 bin TL'ye kadar olan kazançları 3 dönem boyunca vergi dışı bırakılmaktadır. İlk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması, mükellefiyet tarihi itibariyle 29 yaşını doldurmamış olması, işe başlamanın yasal süresi içinde bildirilmiş olması, kendi işinin başında bilfiil çalışılması, faaliyetin adi ortaklık olarak açılması halinde ortakların her birinin bu şartları ayrı ayrı taşıyor olması, faaliyetin eş, çocuklar veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması, mevcut bir işletmeye sonradan ortak olunmaması gibi şartlar aranıyor. Basit Usule tabi esnaf ve sanatkarlarımızın yıllık 8.000.-TL'ye kadar olan kazançları vergi dışı bırakılmaktadır. Söz konusu uygulama 2016 gelirleri için uygulanacaktır. 8.000.-TL tutarındaki indirimin miktarı her yıl yeniden değerleme oranında arttırılacak. Bizler esnaflarımızı sürekli bilgilendiriyoruz" dedi.
(GD)

09.05.2016 11:03:43 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.