Öne Çıkanlar
Son Dakika

BAŞKAN BOZKURT'TAN 'İRAN' UYARISI

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 13:53
BAŞKAN BOZKURT'TAN 'İRAN' UYARISI
BAŞKAN BOZKURT'TAN 'İRAN' UYARISI
- OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞEMSETTİN BOZKURT:
- "İRAN, VAN İÇİN POTANSİYEL BİR TEHLİKEDİR"ATİLLA İDİZ
VAN (İHA) - Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, İran'ın kent için ticaret potansiyeli olmadığını belirterek, "İran, Van için potansiyel bir tehlikedir" dedi.
Bir kahvaltı salonunda kentteki ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, 2016 yılında yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölgedeki çatışmalı sürecin bitmesi ve barış ortamının yeniden hakim olması durumunda rahat bir çalışma içerisine gireceklerini dile getiren Bozkurt, "Türkiye'nin kendi demokratik siyasal yapısı içerisinde toplumsal barışını sağlaması lazım ki bizler de ekonomi ve üretici çevreleri olarak bölgelerimizde rahat iş yapabilelim. Bir yıla yakındır özellikle bölgemizde tırmandırılan şiddet ve çatışmalardan sanayi ve üretici çevreleri çok olumsuz etkilendi. toplumsal barışın sağlanmasına dair çağrılarımızı yaparken bir taraftan da kentimiz, bölgemiz ve ülkemizde hayat devam ediyor. Üretimimizi ve kentin ticaretini gerçekleştirmek, kentin tanıtımını yapmak için çeşitli fuarlar düzenledik. Özellikle Vanlı iş adamlarının ve yabancı yatırımcıların kentimize yatırım yapmaları için çeşitli koşullar hazırlamaya çalışıyoruz" dedi.
Kente gelen iktidar ve muhalefet çevreleriyle yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiklerini belirten Bozkurt, Van OSB'nin günden güne büyüdüğünü ve kentin ekonomisini büyütebilecek büyük bir potansiyele sahip olunduğunu söyledi.
2016 yılı için kentin ekonomisini olumlu karşıladıklarını ifade eden Bozkurt, "Kentimizin hemen hemen her köşesi ve sokağında temeller kazılmış durumda. Buralarda hafriyat çalışmaları yapılmaktadır. Kullanılan ürünlerin hepsi bir nakit döngü sistemiyle kullanılıyor. Bu da kent ekonomisinin olumlu yönde ilerlediğini gösteriyor. Yine buralarda kullanılan malzemelerin birçoğu bizim OSB'de tedarik edilmektedir. Bizler de sanayimizi geliştirmek için dördüncü etapta harfiyat çalışmalarına başladık. Dördüncü etapta 30 firmaya yer vereceğiz. Yine 2016 yılı içerisinde çok güzel bir idare binası inşa edeceğiz. Bunun için de proje çalışmalarımız bitme noktasına geldi" diye konuştu.
Bir gazetecinin "İran'ın Van ekonomisine katkısı nedir?" Sorusu üzerine Başkan Bozkurt, "İran pazarları bizim için potansiyel bir güç değil, potansiyel bir tehdit olarak algılanmalı ve biz ona göre çalışmalıyız. İlk etapta bize biraz paralarını verip ama aslında nitelikli üretim gücünü oraya transfer etmenin hesaplarını yapıyorlar. Dolayısıyla İran bizim için bir potansiyel tehlike teşkil ediyor. Bizim ülkemiz de aynı şekilde bölgede teşvikleri geliştirmezse, maalesef işsizlik daha da çoğalacak, sıkıntı daha da artacak ve bölgedeki üreticiler de maalesef oralara gidip orada üretim yapacaktır" şeklinde konuştu.
(ATL-MSA-Y)

09.05.2016 13:53:10 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.