Öne Çıkanlar
Son Dakika

MALATYA'YA TIRMANIŞ İÇİN YENİ PARKUR

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 17:22
MALATYA'YA TIRMANIŞ İÇİN YENİ PARKUR
MALATYA'YA TIRMANIŞ İÇİN YENİ PARKURMEHMET TÜREL
MALATYA (İHA) - Tırmanış sporunda büyük bir ivme yakalayan Malatya'nın artık doğal bir tırmanış parkuru oldu. İnönü Üniversitesi'nde Yrd. Doç. Dr. Faruk Akçınar' ın girişimleriyle Malatya'da tanınmaya başlanan tırmanış sporu, İnönü Üniversitesi'ndeki tırmanış duvarından sonra yeni parkurlara kavuştu.
Spor Tırmanışta Türkiye Şampiyonu olan İnönü Üniversitesi'nin bu başarısının ardından bir başka haber de Akçadağ'dan geldi. Akçadağ Belediyesi'nin destekleriyle Levent Vadisi'ne yalın kaya stilinde 7 farklı tırmanış rotası açıldı. İki gün süren çalışmaları yerinde takip eden Milli dağcı Doğan Palut yaptığı açıklamada, 'Malatya, Levent Vadisi'nde ilk spor tırmanış bahçesi ve rotaları için iki gün çalışıp harika rotalar açmayı başardık." dedi.
Palut, Levent Vadisi'ndeki doğal güzelliklerin yanı sıra, doğa sporlarına ve diğer sanatsal hobilere uygun olan bölgenin daha fazla canlandırılması için yapılan çalışmalar neticesinde birçok kuruluşun kendilerine destek olduğunu belirtti. Palut açıklamasının devamında, "Akçadağ Belediyesi'nin desteğiyle, Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD), Malatya Ekstrem Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği'nin öncü girişimi ve organizasyonu ile 7 rotayla açılışı yaptık. Çalışmamız bugün ve Haziran ayında 2. Uluslararası Foto Kamp etkinliğinde, dostum Tunç Fındık'ın da desteğiyle devam edecek. Vadide gerçekleşen, benim de davetlisi olduğum 1. Uluslararası Fotoğraf Kampı etkinliği güzel bir başlangıç olmuştu. Malatya'nın İnönü Üniversitesi spor tırmanış duvarından sonra doğada, kayalarda böyle bir kaya tırmanış bahçesine kavuşması elzemdi. Umarım Levent Vadisi olağanüstü coğrafik güzelliği ve potansiyeliyle daha çok yol alacak. Başta belediye başkan'ı Ali Kazgan'a, Erhan Demirci, Mahir Karakaya, Yılmaz Konuk, İnan Orhan ve rotaları açmamda büyük yardımları olan arkadaşlarım İsmail Satılmış ve Zeynal Isot'a teşekkürü borç bilirim" diye konuştu.
2-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan II. Uluslararası Fotoğraf Kampı kapsamında 4 gün boyunca amatör sporculara eğitimler verilerek tırmanış duvarı kullandırılacak.
(MT-AOA-Y)

09.05.2016 17:22:40 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.