Öne Çıkanlar
Son Dakika

ULUSLARARASI DİN GÖREVLİLERİ SEMPOZYUMU SAKARYA'DA DÜZENLENECEK

10 Mayıs 2016 Salı, 11:57
ULUSLARARASI DİN GÖREVLİLERİ SEMPOZYUMU SAKARYA'DA DÜZENLENECEK
ULUSLARARASI DİN GÖREVLİLERİ SEMPOZYUMU SAKARYA'DA DÜZENLENECEKSAKARYA (İHA) - Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu bu yıl Sakarya'da düzenlenecek.
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, YECDER, Sakarya İl Müftülüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği işbirliği ile 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilecek Sempozyumun konusu "Gençliğin Gelişimi ve Problemleri Karşısında Din Görevlileri" olacak.
Bu yıl 7'incisi düzenlenecek Sempozyum, bu yıl ilk defa uluslararası düzeyde planlandı. Sempozyum kapsamında "DİB Hizmet Alanları ve Gençliğe Yönelik Faaliyetler, Gençliğin İnşasında Camiler ve Gençleri Camilerden Uzaklaştıran Sebepler, Üniversite Gençliği, Din ve Sosyal Hayat, Gençliğin İnşasında Kuran Kursları, Yaygın Din Eğitiminde Rehber Olarak Din Görevlileri, Gençliğin Din Eğitiminde Güncel Problemler, Gençlik İnanç ve Din" başlıkları ele alınacak. Sempozyum hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Abdullah İnce, "Sempozyumumuzun temel amaçları; Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet alanları içerisinde bulunan konuları akademik çerçevede değerlendirmek, başta din görevlileri olmak üzere, bir bütün olarak gençlik faaliyetlerine rehberlik edecek bilimsel verileri ortaya koymak, gençliğin dini problemlerine çözüm üretme noktasında din görevlilerinin fonksiyonuna vurgu yapmak, konuyla ilgili mevcut tecrübeyi ortaya koymaktır. Bunlar yanında gençliğin dini hayatı, din eğitimi kurumlarının gençliğin inşasındaki rolleri, gençliğin güncel dini sorunları ve bunların çözüm önerileri ele alınacaktır" dedi.
İnce sözlerinin devamında, "Sempozyuma Türkiye ve farklı İslam ülkelerindeki akademisyenler ile Avrupa ve Türkiye'de eğitim sürecinde aktif görevler yapmış ve yapmakta olan akademisyenler, bürokratlar, halen sahada görev yapan öğretmenler ve din görevlileri, resmi ve sivil kurum temsilcileri katılacaklardır. Sempozyumda sunulacak tebliğlerden bazılarının konuları; DİB'in Avrupa'da gençliğe yönelik hizmetleri, DİB taşra teşkilatında gençliğe yönelik hizmet örnekleri, gençlik cami ilişkisi, üniversite gençliğinin dini hayatı, gençliğin inşasında dini değerlerin rolü, gençliğin inşasında Kur'an kursları, hafızlık eğitimi, din görevlilerinin rehberlik fonksiyonu ve aktüel örnekler vb. şeklindedir" diye konuştu.
Sempozyuma din eğitimcileri, din görevlileri ve gönüllü izleyicilerde davet edildi.
(RŞ-RFK-Y)

10.05.2016 11:57:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.