Öne Çıkanlar
Son Dakika

Kaya Özsezgin Kuşadası'nda anıldı

05 Eylül 2016 Pazartesi, 09:55
Kaya Özsezgin Kuşadası'nda anıldı

(Fotoğraflı)

Zafer Hacısalihoğlu
AYDIN (İHA) - Geçtiğimiz Ağustos ayında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Sanat Tarihçi Prof. Dr. Kaya Özsezgin, Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi'nde düzenlenen bir panelle anıldı. Moderatörlüğünü Zerrin Bağcivan'ın yaptığı panelde Prof. Dr. Veysel Günay, Yazar Halit Payza ve DEÜ Öğretim Üyesi Yıldız Ersağdıç, Özsezgin'i anlattı.
Özsezgin'in tam anlamıyla bir Cumhuriyet aydını olduğunu belirten Prof. Dr Veysel Günay "Sadece yaz aylarında Kuşadası'na gelse de Kaya bey kendini Kuşadalı sayar ve Kuşadası'nı çok severdi. Özsezgin Türk halkına çok önemli eserler bırakmış bir sanatçı ve tam anlamıyla bir Cumhuriyet aydınıydı. Özsezgin'in ölümü ülkemiz için büyük bir kayıptır" dedi.
Prof. Dr. Günay'ın ardından konuşan Yıldız Erağdıç, Özsezgin'in önemli bir sanat eleştirmeni olduğunu belirterek "Kaya Özsezgin önemli bir sanat insanıydı. İcra ettiği sanatın dışında sanata ve sanatçıya yönelik eleştirisi de çok önemliydi" dedi.
Yazar Halit Payza ise Özsezgin'in Kuşadası sanat çevresi tarafından düzenlenen Çarşamba toplantılarının önemli bir katılımcısı olduğunu belirterek "Kaya bey önemli bir araştırmacı, önemli bir yazar ve önemli bir eleştirmendi. Kuşadası'nda yıllardır düzenlediğimiz Çarşamba toplantılarına katkılarını anlatmakla bitiremem. Önemli bir insanı kaybettik" dedi.
(İK)

05.09.2016 09:55:23 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.