ANKARA (AA)- Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkanı İsmail Emanet, Çin, Rusya ve Hindistan'ın farklı açılardan okunabilmesi ve güncel analizler yapılabilmesi amacıyla girişimci, araştırmaya ve öğrenmeye hevesli, gelişime açık ve motivasyonu yüksek öğrencilerin "Bölge uzmanı" olarak yetiştirileceğini bildirdi.

Emanet AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜGVA'nın gençlere yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

"Bölge Uzmanı Yetiştirme Programı"nın yurt dışı saha çalışmalarında uzmanlaşmak üzere Çin, Rusya ve Hindistan'da gerçekleştirildiğini kaydeden Emanet, programın, bölgenin siyasetinden sosyolojisine, kültüründen dil bilimine, tarihinden modern toplumsal dinamiklerine kadar uzanan geniş bir disiplinler arası çalışma kapsamında süreceğini ifade etti.

Programın 4 sene boyunca uzun vadeli eğitim olanağının yanı sıra, ihtisas yapmak üzere tercih edilen ülkede dil eğitimi ve staj imkanı da sunduğunu ifade eden Emanet, "Çin, Rusya ve Hindistan'ın farklı açılardan okunabilmesine ve güncel analizler yapılabilmesine yönelik girişimci, sürekli olarak araştırmaya ve öğrenmeye hevesli, gelişime açık ve motivasyonu yüksek katılımcı öğrencilerin program süresince gerekli koşulları sağlaması ile bölge uzmanı olarak yetişmesini hedefliyoruz. O bölgenin uzmanını yetiştirecek 4 yıllık bir lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapacak kardeşlerimizi hem burslarla hem eğitimler ile destekliyor olacağız." diye konuştu.

- Slogan "Yeni nesil gençlik vakfı"

"Yeni nesil gençlik vakfı" sloganıyla yola çıktıklarını bildiren Emanet, TÜGVA'nın 2013 yılında gençlerin eğitim, kültür, sanat ve sportif alanlarda gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu belirtti.

Emanet, "Biz TÜGVA olarak bütün imkanlarımızı gençlerin önüne sermiş durumdayız. Gençlerimiz burada kendi uzmanlık alanlarını belirleyebildikleri gibi istedikleri alanda faaliyet gösterebilir, sanatsal ve sportif faaliyetlerimize katılabilir. Gençler, kendi istekleri doğrultusunda kendilerini en iyi şekilde geliştirebilecekleri imkan ve fırsatlara TÜGVA çatısı altında bulacaklardır." diye konuştu.

Vakfın kuruluşu sonrası kısa sürede gençlere çok fazla imkan sunduğunu anlatan Emanet, barınma ve başarı bursları, çeşitli illerdeki yurt imkanlarının yanı sıra, genel merkez ve il temsilciliklerinde birçok alanda eğitimleri de hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Faaliyet alanlarının geliştirilmesi için çalıştıklarını dile getiren Emanet, şunları kaydetti:

"TÜGVA olarak gençlik buluşmalarıyla, gençlerimizi birçok alanda bir arada, coşkusunu beraber hissettiğimiz ve yeni projeleri beraber planladığımız buluşmalarımız devam ediyor. Bunun haricinde özel eğitim programlarımız var. Onun haricinde bu sene ikincisini yaptığımız Genç Diplomat Akademisi projemizin üçüncüsünü de planlıyoruz. Bu proje ile ülkemize diplomat kazandırmak amacıyla ilgili bölümlerden mezun kardeşlerimizi bir araya getirdiğimiz birbirlerinin saha tecrübelerini dinleyebildikleri bürokratlar ve büyükelçilerin yer aldığı Dışişleri Bakanlığı ve TİKA gibi bir çok kurumu tanıyabildikleri bir program oluşturduk. Önümüzdeki dönem oyunculuk ve tiyatro ile alakalı bir atölye çalışmamız başlayacak.Yeni medya alanında özel çalışmalarımız devam edecek. Genel eğitimlerimizin haricinde bireylerin özel ilgi alanlarına göre gençlerimizi yetiştirmeye devam edeceğiz."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.