Öne Çıkanlar
Son Dakika

21 Eylül Dünya Alzaymır Günü

21 Eylül 2016 Çarşamba, 20:38
21 Eylül Dünya Alzaymır Günü

SAMSUN (AA) - Samsun Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü nedeniyle Alzaymır hastalarını ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Kasapoğlu, hastaları evlerinde ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, Alzaymır hastalığının yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu belirtti.

Alzaymır hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğunu ve 65 yaş sonrasında görülme sıklığının sürekli artış içinde olduğunun bilindiğini belirten Kasapoğlu, "Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir. Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve Alzaymır hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmaktadır. Tüm dünyada, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü olarak anılmaktadır." diye konuştu.

Alzaymır hastalığının ilk belirtisinin genellikle unutkanlık olduğuna işaret eden Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü gibi zihinsel bozukluklar ve huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyon gibi davranışsal bozukluklar görülebilir. Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Alzaymır hastalığının engellenmesi mümkün değildir. Ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Samsun haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Samsun Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.