Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Son dakika: 1 Mayıs için akın ettiler! Havadan da görüntülendi

    1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle kutlamalar Maltepe Miting alanında başladı, meydanı dolduranlar havadan görüntülendi.

    1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamaların İstanbul'daki adresi Maltepe miting alanına gitmek isteyen gruplar yürüyüşe geçti. Sahil yolundan miting alanına doğru yürümeye başlayan gruplar, ellerinde Türk bayrakları ve flamalar taşıdı.

    TAKSİM MEYDANI TRAFİĞE AÇILDI

    Habertürk Haber Merkezi'ndenUzay Kesmen'in haberine göre,1 Mayıs nedeniyle araç ve yaya geçişine kapatılan Taksim Meydanı'nda saat 20.40 itibariyle tedbirler sona erdi.

    METRO SEFERLERİ NORMALE DÖNDÜ

    DHA'nın haberine göre; görev alan polisler kademeli olarak meydandan ayrılırken, yayaların meydana girişlerine izin verilmeye başlandı. Bariyerlerin ilerleyen saatlerde toplanacağı öğrenilirken, Taksim Metrosu ise saat 21.30 sıralarında açıldı. Seferler normale döndü.

    86 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

    İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde çeşitli nedenlerle 86 kişi gözaltına alındı.

    AA'nın aktardığına göre; İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine izin verilmeyen Beşiktaş'ta 60, Beyoğlu'nda 18, Şişli'de 2 kişi ile Maltepe Miting Alanı'nda görevli memura mukavemette bulunan 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların emniyetteki işlemleri sürüyor.

    Beyoğlu Piyalepaşa'da ihbar üzerine arama yapan ekipler, çalıların arasında fitil ateşlemeli, parça tesirli, basınç etkili el yapımı patlayıcı buldu.

    1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı giriş ve çıkışlara kapatıldı. Meydan polislere kalırken, binlerce kişinin her gün ziyaret ettiği meydan boş kaldı. Taksim Meydanı'nın yanı sıra İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı da sessizliğe büründü. Sendika temsilcileri Taksim Anıtı'na çelenk bıraktı.

    BEŞİKTAŞ'TA TOPLANAN GRUBA MÜDAHALE

    Taksim'e yürümek için Beşiktaş'ta toplanan gruba polis müdahale etti. Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e yürümek isteyen bir gruba daha polis müdahale etti. Grup yürümekte ısrar edince polis müdahalede bulundu. Gruptakiler gözaltına alındı.

    İSTANBUL'DA KUTLAMALARIN ADRESİ MALTEPE OLDU

    Harita

    DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, dün yaptığı açıklamada etkinlik alanına 3 ayrı noktadan saat 12.00 itibarıyla yürüyüşün başlayacağını belirterek, şunları söylemişti:

    "Bir kol Kartal-Cevizli tarafından yürüyüşe başlayacak. Diğer kol, İdealtepe-Bostancı tarafından, bir de E-5 hattından gelen arkadaşlarımız Feyzullah Caddesi yolu üzerinden sahil yoluna dikey olarak inecek. Bu arkadaşlarımız Kartal'dan gelen kol ile birleşip alana girecek. Yani 3 kol üzerinden saat 12.00'de yürüyüşler başlayacak. Saat 13.00-13.30 civarı bütün katılımcılar alana girdikten sonra mitingi başlatacağız."

    ANKARA'DAKİ KUTLAMALARIN YAPILACAĞI TANDOĞAN'A SIRT ÇANTASI VE MAKYAJ MALZEMESİ İLEGİRİŞLERE İZİN VERİLMEDİ

    Ankara'da kutlamaların adresi Tandoğan Meydanı oldu.Sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının Ankara temsilcileri Tandoğan'da buluştu. Kutlamalar 12.00'de başladı. Habertürk TV'den Mahmut Gürer'in aktardığı bilgilere göre, Tandoğan'daki kutlama alanında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bu kapsamda sırt çantası olan kişilerin miting alanına girişine izin verilmedi. Aynı zamanda Valiliğin yaptığı duyuru ile makyaj malzemesi de miting alanına sokulmadı.

    İZMİR'DE GÜNDOĞDU MEYDANI'NDA KUTLANDI

    İzmir'de kutlamaların adresi Gündoğdu Meydanı oldu. Konak Meydanı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Alsancak iskelesinden kutlamaların yapılacağı alana ulaşıldı.

    MUĞLA'DA RENKLİ 1 MAYIS KUTLAMASI

    Muğla'da, 13 ilçeden yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle kadınlar büyük ilgi gördü.

    Menteşe ilçesinde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında Tertip Komitesi'nin çağrısı üzerine binlerce kişi, Atatürk Stadyumu altındaki boş arazide araya geldi. Siyasi partiler ve birçok sendikanın da katıldığı kutlamalar, 'İnsanca, Özgürce, Kardeşçe, Yaşam' adı verilen yürüyüşle başladı.

    Kutlamalarda en fazla ilgiyi ise yöresel kıyafetleri yürüyen kadınlar çekti. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyo Kültürel Alanı'nda bir araya gelen işçiler, yerel sanatçıların verdiği konserler ile keyifli vakit geçirdi. Az sayıda polis ekibinin güvenlik önlemi aldığı kutlamalar, olaysız sona erdi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ