AK Parti aday tanıtımı ve manifesto

Giriş: 31.01.2019 - 12:09 | Güncelleme:  HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin seçim manifestosunu açıkladı. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ve Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Ankara'daki toplantının başladığı andan itibaren izlenimlerini anlık olarak yazdı. İhalelerin halka açık olmasının devrim niteliğinde bir vaat olduğunu kaydeden Nagehan Alçı da manifestonun şifrelerini yazdı

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yarışacak adayların tanıtıldığı ve AK Parti manifestosunun açıklandığı toplantı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Habertürk  Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ve Habertürk yazarı sevilay Yılman, izlenimlerini sıcağı sıcağına yazdı. Ankara'da gözlerin çevrildiği toplantının başladığı andan itibaren Haberturk.com'a değerlendirmelerini yapan yazarlar, Erdoğan'ın açıklamasından önce manifestonun ipuçlarını da verdi. Nagehan Alçı da Erdoğan'ın açıklamasının ardından 11 maddelik manifestonun şifrelerini yazdı:

NAGEHAN ALÇI:

DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ O VAAT

Yıllardır AK Parti’nin birçok mitingini, toplantısını takip ediyorum. Organizasyon becerisi çok yüksek bir parti, AK parti. Kalabalığı canlı tutuyor, zamanı çok iyi kullanıyor. Bugün Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen ve Başkan Erdoğan’ın seçim manifestosunu açıkladığı toplantı da bu anlamda bir istisna değil.

AK Parti 31 Mart’a giderken çok akıllıca bir strateji uyguluyor. Aday tanıtımlarından, seçim sloganlarına ve bugünkü seçim manifestosuna kadar birçok başlığı kampanyanın bir parçası haline getiriyor. Seçmene mesajlarını vermek için bir zemin yaratıyor.

İstanbul’da Ankara ve İstanbul hariç diğer birçok şehrin açıklandığı toplantıda da, Ankara’nın ilçelerinin, İstanbul’un açıklandığı toplantılarda da, bunu gördük.

AK PARTİ’NİN, CHP KARŞISINDA HANGİ AVANTAJI VAR?

Başkan Erdoğan devamlı surette partisinin toplantılarının heyecanını yüksek tutuyor ve seçmenin karşısına vaatle çıkıyor. Bunun, özellikle henüz adaylar konusunda bir fikir birliğine varmaktan uzak hatta adaylar yüzünden birbirine düşmüş görüntüsü veren rakibi, ana muhalefet partisi CHP karşısında ciddi bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Erdoğan kararlı, partisine tam hakim, proje odaklı, içinden geldiği ve Türkiye’de de birçok ilki getirdiği belediyecilik anlayışında kendi ile yarışan bir portre çiziyor.

Bugünkü manifesto da bunu gösteriyor. Kısaca dikkatimi çeken noktaları sıralayayım:

İHALELERE CANLI YAYIN

Türkiye’de belediyecilik deyince vatandaşın aklına rant geliyor, mevcut belediyecilik anlayışı parti ayırt etmeksizin ciddi rant kapıları açabiliyor maalesef. Benim Erdoğan’ın konuşmasında en çok dikkatimi çeken bunu değiştirme arzusu idi.

Şeffaflığa vurgu yapması çok önemliydi. Hatta açıkladığı 11 madde içinde “tasarruf ve şeffaflık” başlığı altında “Belediye ihalelerinin canlı yayın dahil halka açık şekilde yapılmasına çalışacağız” sözü bir devrim niteliğinde. Bu, hayata geçebilirse belediyecilik anlayışı kökten değişecektir.

KALDIRIMLARA ÖZGÜRLÜK

Erdoğan’ın mevcut şehirler ve şehirleşme ile ilgili söyledikleri de dikkate değerdi. Özellikle otopark konusunda vaatleri önemliydi. Kaldırımları otopark olmaktan çıkarmaktan, yeni ve yeterli otopark alanları yaratmaktan bahsetti.

Bugün hakikaten şehirlerimizin en büyük sorunlarının başında otopark meselesi geliyor. Hem görüntü hem hava kirliliğini çözmek için yer altında geniş otopark alanları yaratmak şehirlerin yaşam kalitesini önemli oranda artıracaktır.

Bununla birlikte Millet Bahçelerine verdikleri önemden de bahsetti Başkan Erdoğan. Şayet bu vaatler gerçekleşirse -ki Millet Bahçeleri hızlı bir şekilde birçok noktada hayata geçiyor- havası çok daha temiz, çok daha yaşanır kentlere kavuşabiliriz.

Bugün konuşmada da hatırlatıldığı gibi nüfusunun yüzde 80’i şehirleşmiş bir Türkiye var. Bu, dünya ortalamasının epey üzerinde. Zira dünyanın yüzde 55’i kentlerde yaşıyor.

Manifestoyu dinlerken şehirleşmiş ve önemli oranda da kendi iktidarı döneminde bunu gerçekleştirmiş bir Türkiye’de Erdoğan’ın yeni bir şehircilik anlayışını vaat ettiğini gördüm. Yatay şehirler, yeşil şehirler, akıllı şehirler diyerek, kentsel dönüşümün halkla beraber, şehir planlarının çok daha kontrollü yapılacağından bahsederek yeni bir anlayışın krokisini çizdi.

YEREL SEÇİM GİBİ YEREL SEÇİM

Bence konuşmasındaki en önemli ayrıntılardan biri de tamamen yerel seçim odaklı olmasıydı. Sadece belediyecilik, şehircilik üzerine hazırlanmış bir konuşma yaptı Erdoğan. 31 Mart’ın bir yerel seçim, hedeflerinin belediyecilikte kendilerini aşmak olduğunu vurguladı.

Hem konuştuğum AK Parti’nin önemli isimlerinden aldığım mesaj hem de Erdoğan’ı dinlerken edindiğim izlenim ile kısaca şu çerçeveyi çizebilirim:

AK Parti’nin hedefi, 94 ruhuna geri dönme ama aynı zamanda aradan geçen zamanda kazandıkları tecrübeyi ilk günkü tevazu ve samimiyet ile harmanlama…

BÜLENT AYDEMİR:

TÜM BELEDİYELERİ İZLEYEN GÖZ

- Adaylar il il, ilçeleri ile birlikte dev ekrandan tanıtılıyor. Salonda kadınların ve gençlerin yoğun ilgisi dikkat çekiyor.

- Seçim şarkılarının da görücüye çıktığı ve coşkuyla karşılandığı toplantıda Genel Sekreter Fatih Şahin Habertürk’e önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı’nda belediyeleri denetleyen; kaynak israfını önlemeye, hizmetlerin yerindeliğini denetleyeme yönelik bir sistem kurulacak. Burası bütün belediyeleri denetleyecek. Aynı zamanda ikinci denetim birimi AK Parti’de kurulacak. Onlar da kendi belediyelerini denetleyecek.

- Manifestoda imar-iskan konusunda şeffaflığı sağlayacak ve haksız uygulamaları önleyecek bir madde de bulunuyor.

GENÇLERE ÖZEL PROJELER

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere yönelik mesajlar içeren bir video ve kişiselleştirilmiş içerikler yer alan materyallar yollayacak.

- AK Parti’nin tüm teşkilatları gençlerin doğum günlerini kutlayacak.

- İnternet kampanyaları ve gençlere özel projeler olacak.

VİZYON BELGESİCumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel yönetim felsefesini anlattığını ve "gönül belediyeciliği" vurgusu yaptığına dikkat çeken Bülent Aydemir, "11 maddelik manifestoda imar konusu ağırlıkta. Belediye başkanları adına bir akitleşme, genel ilkeleri belirlenen konularda stratejik vizyon belgesi söz konusu aslında. Bu da siyasi pozisyon bildirgesi bir anlamda. Aynı zamanda etik, hukuki, siyasi güvenceler veriyor seçmene. Cumhur İttifakı’na olan inanç ve bu konudaki beklentiler de var. Tehdit değil, hizmet siyaseti vurgusu da öne çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

SEVİLAY YILMAN:

AK PARTİ BELEDİYECİLİKLE BÜYÜDÜ

- Belediyecilikten büyüyen ve Türkiye’nin son 16 yılında tek başına iktidar olan AK Parti, 31 Mart’ta da gövde gösterisi ile start veriyor yine.

- “Millet işi gönül işi” ana sloganla kampanyasını başlatan AK Parti’nin tüm belediye başkan adayları çağrılmış salona. Salon tıklım tıklım. 

- Teşkilat mensuplarının çoğu içeri giremediği için salonun dışında takip ediyorlar toplantıyı. Erdoğan da her zaman yaptığı gibi salona girmeden dışarıda bekleyen kalabalığa hitap etti. Erdoğan'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki eşlik etti. Buradaki coşkulu kalabalığa hitap eden Erdoğan, konuşmasında muhalefete yüklendi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AK PARTİ'NİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

2023 VİZYONU, GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ

- Kulislere sızan bilgilere göre 31 Mart seçimlerinin en gözde seçmen kitlesi gençler olacak. Özellikle ilk kez oy kullanacak gençleri tatmin edecek. AK Parti'ye oy vermeye ikna edecek çok sağlam argümanların kullanılacağı söyleniyor.

- Bu arada şunun altını da kalın kalın çizmeliyiz... Evet Cumhurbaşkanı Erdoğan salon dışındaki partililerine konuşma yaparken 31 Mart'tan sonra Cumhur İttifakı olarak yeni bir vizyonla belediyecilik hizmeti vereceklerini söyledi. Ancak öğrendiğimiz kadarıyla manifestonun çatısını Erdoğan’ın 1994 yılındaki “belediyecilik anlayışı” oluşturacak. Ana temanın da 2023 vizyonu ve gönül belediyeciliği olacağı söyleniyor...

ŞEHİR ANAYASASI HAZIRLANACAK

- Manifestodan dışarı akan bilgilerden bir diğeri de bu yeni belediyecilik anlayışı gereği her şehir için bir şehir anayasası hazırlanacak olması... Şehirlerin kendine özgü bir kimliği olduğu düşüncesinden hareketle her şehre özgü anayasa fikrinin içeriği çok merak ediliyor... Şehirlere özgün kimlik kazandırılması sağlanacak. Şehirdeki binaların yapısını şehirlerin doğası, hava şartları, kimliği belirleyecek. Her şehrin kendine has şehircilik vizyonu olacak. Şehrin mimarisi korunacak, ruhu olan mekanlar öne çıkacak. Çevreye duyarlı üreten şehirlere vurgu yapılacak.

SOKAK HAYVANLARI DA MANİFESTODA

- Bu arada bu manifestoda bir ilk de yer alacak AK Parti açısından...

Hayvanlara dair hayvan haklarına dair hayvanları korumaya yönelik mesajlar verileceği söyleniyor... Özellikle son zamanlarda sokak hayvanlarına yapılan kötü muamelelerin yaşanmaması adına sokak hayvanlarının en iyi şartlarda korunmasına yönelik alt yapının ne olacağı açıklanacak...

- Yani bu manifestoda özellikle gençlere ve hayvan severlere ve çevrecilere özel mesajlarla dikkat çekilmeye çalışılacak...

- Erdoğan'ın konuşmasında Cumhur İttifakı'na da vurgu yapması bekleniyor. İttifakın kirli pazarlık masalarında değil, milletin gönlünde kurulduğunun ifade edileceği ve Erdoğan’ın tüm teşkilat mensuplarından AK Parti ve MHP arasında herhangi bir ayrım gözetmeden sahip çıkmalarını isteyeceği ve buna mutlaka riayet edilmesini isteyeceği belirtiliyor. 

- Eşi Emine Erdoğan’ın çok önem verdiği file ve bez torbaların kullanımı ile desteklenen sıfır atık projesinin kapsamının genişletilmesinin hedefleneceği söyleniyor. Şu açıdan ilgi çekici: Özellikle Emine Erdoğan’ın sıfır atık projesiyle bizzat ilgilendiği ve bunun için çok özel gayret sarfettiğinin vurgulanacak olması kadın seçmenleri etkilemeye, ikna etmeye yönelik bir fikir olduğunu düşündürtüyor.

AK PARTİ ADAYLARI

Adana (Cumhur İttifakı)
AdıyamanSüleyman Kılınç
AfyonMehmet Zeybek
AğrıSavcı Sayan
AmasyaCafer Özdemir
AnkaraMehmet Özhaseki 
AntalyaMenderes Türel
ArtvinMehmet Kocatepe
AydınMustafa Savaş 
BalıkesirYücel Yılmaz
BilecikNihat Can
BingölErdal Arıkan
BitlisNesrullah Tanğlay
BoluFatih Metin
BurdurDeniz Kurt 
BursaAli Nur Aktaş
ÇanakkaleAyhan Gider
ÇankırıHüseyin Boz
ÇorumHalil İbrahim Aşkın
DenizliOsman Zolan
DiyarbakırCumali Atila
EdirneKoray Uymaz
ElazığŞahin Şerefoğulları
ErzincanCemalettin Başsoy
ErzurumMehmet Sekmen
EskişehirBurhan Sakallı
GaziantepFatma Şahin
GiresunAytekin Şenlikoğlu
GümüşhaneErcan Çimen
HakkariCüneyt Epcim
Hatayİbrahim Güler
IspartaŞükrü Başdeğirmen
Mersin (Cumhur İttifakı)
İstanbulBinali Yıldırım 
İzmirNihat Zeybekci 
KarsEnsar Erdoğdu
KastamonuTahsin Babaş
KayseriMemduh Büyükkılıç
KırklareliMurat Süzülmüş
KırşehirYaşar Bahçeci
KocaeliTahir Büyükakın
KonyaUğur İbrahim Altay
KütahyaAhmet Sami Kutlu
MalatyaSelahattin Gürkan
Manisa (Cumhur İttifakı)
K.maraşHayrettin Güngör
MardinMehmet Vejdi Karaman
MuğlaMehmet Nil Hıdır
MuşFeyat Asya
NevşehirRasim Arı
NiğdeEmrah Özdemir
OrduHilmi Güler
RizeRahmi Metin
SakaryaEkrem Yüce
SamsunMustafa Demir
SiirtAli İlbaş
SinopAli Çöpçü
SivasHilmi Bilgin
TekirdağMestan Özcan
TokatEyüp Eroğlu
TrabzonMurat Zorluoğlu
TunceliGökhan Arasan
ŞanlıurfaZeynep Abidin Beyazgül
UşakMehmet Çakın
VanNecdet Takva
YozgatCelal Köse
ZonguldakÖmer Selim Alan
AksarayEvren Dinçer
BayburtFatih Yumak
KaramanMahmut Sami Şahin
KırıkkaleMehmet Saygılı
BatmanMurat Güneştekin
ŞırnakMehmet Yarka
BartınYusuf Ziya Aldatmaz
ArdahanYunus Baydar
IğdırAdil Aşırım
YalovaYusuf Ziya Öztabak
KarabükBurhanettin Uysal
KilisMehmet Abdi Bulut
Osmaniye(Cumhur İttifakı)
DüzceFaruk Özlü 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
  • salih197131 Ocak 2019 Perşembe18:33
    vaadler hep güzeldir. .. peki sayın yazarlar sonrasını takip ediyormusunuz... onu bilelim yeter
Kalan karakter : 300