HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 11 maddelik seçim manifestosunu açıkladı. Erdoğan konuşmasında "Bizimkisi bir aşk hikayesidir. Sevdiğinizde yok olursanız aşk olur" dedi. 

Belediye başkan adaylarına da seslenen Erdoğan, "Bugünden itibaren, seçim gecesine kadar tüm gücünüzle milletimizle birlikte olmanızı bekliyorum. Ulaşmadık, kendimizi anlatmadık hiçbir vatandaşımızı bırakmamak olmalıdır. Seçimden sonra da bu anlayışın devamını istiyorum. Milletimize onun emrinde olduğumuzu usanmadan tekrarlayacağız. AK Parti'nin 16 yılda Türkiye'yi nereden nereye geldiğini anlatmalısınız" ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AK PARTİ'NİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle: 

"Manifestomuzu sizlerle paylaşmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Önümüzdeki seçimlerde milletimizin tercihini yine hizmet siyasetinden yana kullanarak, AK Parti'yi açık ara birinci parti olarak çıkaracağınıza inanıyorum. 31 Mart seçimlerinde ortaya çıkacak sonucun şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

 

Şimdi manifesto metnimize geçiyorum: 

İnsan şehirler kurar, yollar, köprüler yapar. Kıtadan kıtaya uzanır. Uzaya çıkar ama gönlü ancak bir gönülde sükuna erer. Bir gönüle girdiğinde kendini bulur. Bir genç kızın hayali, bir delikanlının umudu, bir yaşlının yalnızlığı bir çocuğun kucak açışı gönülde karşılık bulur. Kuşa, böceğe, ağaca, çiçeğe gönlünü açıp kim rahmet nazarıyla bakıyorsa eşrefliğinin farkına varır. Gönlünde alemi taşır.

Şehri emanet görmek, emanet almak ancak gönül sahibiyse olur, gönüllere girerek olur. O zaman gönülden gönüle köprü kurulur. İnsan tüm mahlukata gönlünü açar, gönül şehirleri kurulur. Gönül tevazudur, gayrettir, samimiyettir, Rahman'ın evidir. İnsan tüm evrenin kalbidir, şehir de bunların mekanıdır. 

ŞEHİRLERİN SORUNLARI

AK Parti olarak şehirlerimize ve belediyelere çok büyük önem veriyoruz. Ülkemizde şehir olarak ifade edebileceğimiz illerde nüfus yüzde 50'yi aştı. Şehirlerde yaşayan insan sayısı artarken, gelir dağılımı da bozuluyor. Yapay zeka gibi yeni teknolojiler kimi belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Ekolojik tahribat dünyayı daha çok tahrip ediyor. 

Son iki asırda çarpık kentleşmeden, çevre kirliliğinden terör olaylarına pek çok olayla boğuşan dünyamız çok ciddi bir yol ayrımına gidiyor. Bu bizi belediye hizmetlerinde daha çok düşünmeye sevk ediyor. Dünyayı ve hayatımızı nasıl idrak ediyorsak, yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. 

Nasıl oldu da böylesine zevkli bir medeniyet müktesabatından, böylesine hoyrat bir anlayışa sevk olduk. Bize göre bireysel hırslar elinde şekillendirilmesi yatıyor. Milletin değerlerine sahip çıkmayanın şehircilik mirasına sahip çıkması işin tabiatına aykırı olurdu.

Türkiye uzun süre yönetimine hakim olan, vizyonsuz, öngörüsüz, kifayetsiz, plansız, istikrarsız, umursuz, hastalıklık zihniyetler elinde oyalanmıştı. Kadim şehirlerimiz dahi bu hastalıktan kendini kurtaramadı. Bizler tüm siyasi hayatı bu çarpıklıklarla geçen AK Parti kadroları olarak ülkemizin hizmetine koştuk. Eksiklerimiz ve hatalarımız elbette olmuştur ama tüm samimiyetimiz ve gücümüzle ülkemizi maddi ve manevi medeniyet değerleriyle buluşturmak için çalıştık. 

"BİZİMKİSİ BİR AŞK HİKAYESİ"

Şuna inanıyorum; bizimkisi bir aşk hikayesidir. Sevdiğinizde yok olursanız aşk olur. Belediyelerde başlayan bu büyük yürüyüşümüz sürekli gelişerek sürmüştür. Bu süreçte şehirlerimizi mazisiyle barışık ve geleceğe kucaklayacak hizmetlere kavuşturmak amacıyla hem belediyelerde hem merkezi idari kuruluşlarda ter döktük. Cumhuriyet tarihinde yapılanların katbekat üzerinde hizmet ortaya koyduk. 

AK Parti belediyecilikte çığır açmış kadrolar tarafından kurulmuş bir partidir. AK Parti'nin belediyelerdeki başarılarının gerisinde halka hizmet, Hakk'a hizmet paradigması vardır. Emaneti korumayı ve ehline teslim etmeyi esas olan düşünce 24 saate, 7 güne yayan bir yönetim pratiği sergilenmiştir. Bu kadro belediye çalışanlarının yetişemediği kimi hizmetlerin aksamadan yürümesini, parti teşkilatlarından şahıslarla gerçekleştiecek kadar kendini işine adamıştır. 

Milletimizin karşısına 1994 seçimlerinde bu ülkenin, CHP'den tevarüs ettiği, çöp, çukur ve çamurla mücadele diyerek yola çıktık. Çünkü CHP çöptür, çukurdur, çamurdur. Öyle devraldık İstanbul. 2004'te 'Yerel kalkıma başlıyor' sloganını kullandık ve o günden bugüne belediye başkanlarımızın önüne çok büyük hedefler koyduk. Şehirlerimizi çok ileri hizmet standartına kavuşturduk. 2009'da 'İşimiz hizmet, gücümüz millet' diyerek marka şehirler hedefledik. İstanbul'da Habitat-2 toplantısı düzenlendi ve İstanbul dünyanın en temiz şehri olarak kayıtlara geçti. Potansiyeli olan her ilimizi marka şehre dönüşmesine destek verdik. 

"STRATEJİ BELGELERİ HAZIRLAYACAĞIZ"

Türkiye'nin hedefleri değiştikçe belediyeciliklte hedeflerimizi daha ileriye taşıdık. Her türlü vesayet, darbeye karşı milletiiz önünde hizmet vermeye karar verdik. 15 Temmuz'da olduğu gibi milletimizle birlikte mücadele ederken, hizmet yarışında yine en önde olduk. Şimdi de tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönüş işi diyerek gönül belediyeciliği sözüyle millletimizin huzuruna çıkıyoruz. Halkımıza yeni bir vizyonla şehirlerimizi daha ileriye taşımanın sözünü veriyoruz.

Hedefimiz önce milletimizin gönlünü kazanmak, ardından oyunu almaktır. Her seçimin bir imtihan olduğunu biliyoruz. 31 Mart'tan başarıyla çıkmak için geçmişte yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Yeni projeler geliştiriyoruz. Tıpkı ülkemizin diğer projeleri gibi şehirlerimiz için de kısa, orta ve uzun vadeli strateji belgeleri hazırlayacağız. 

Kısa vadeli hedefleri her yıl, orta vadeli hedefleri belediye başkanlarımızla, uzun vadeli hedefleri de 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarıyla takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde izleme merkezi kuruyoruz. Tasarruf ve şeffaflığa kadar pek çok faydasını göreceğimiz bu sisteme belediyelerimizi de entegre edeceğiz. Benzer bir sistemi genel merkezimide hizmete geçireceğiz. İlkesiz, işlevsiz ve denetimsiz planlamayı da ortadan kaldıracağız. 

Türkiye'yi bugüne kadar olan uygulamaların ötesinde yeni bir şehircilik vizyonuyla hazırlıyoruz. Belediye başkanlarımız hizmetkar olmaya geliyoruz anlayışıyla görevlerini sürdürecekler. Selçuk mimarisinin sadeliğini, Osmanlı zarafetini ve günümüzün anlayışını yaygınlaştıracağız. 

İnsanlarıyla birlikte ağacından hayvanlarına kadar herkesin huzur içinde yaşadığı belediyeciliğe AK Parti ile ulaşacağız. Klasik belediye hizmetleri belediyecilik anlayışından çıkmıştır. Bunların üzerine ne koyabildiğiniz önemlidir. AK Parti belediyeleri her insana adaletle hürmet edecek, maddi manevi varlıklarına sahip çıkacak, herhangi bir kesime değil sadece milletine ve devletine sadakat gösterecek başkanlarla yönetilecektir. Bunun için yola 'Memleket işi gönül işi' diyerek çıkıyoruz. 

11 MADDEDE BELEDİYECİLİK

Milletimize taahhütlerimizi 11 başlık altında özetliyoruz. 

* Şehir planları: Uzun planları gözeten hakkaniyete uygun projeleri gözeteceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız. Zorunlu halde yapılması gereken plan değişiklikleriyle ilgi düzenlemeleri milletimizin önünde ilan edeceğiz. Yapılan çalışmalar konusunda ilgili tüm kamu, özel sektör ve STK temsilcilerine başvurup, en geniş uzlaşmayla alacağız. Milletimizin hayat kalitesini artıramayan hiçbir işe vakit ve kaynak ayırmayacağız. Şehirlerimizi çekim merkezi haline getirecek projeler önem vereceğiz. 

* Altyapı ve ulaşım: Bu konu çözülmeden şehirlerimizi şehir haline getirebileceğimize inanmıyoruz. Temel altyapı sorunları çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız. AK Partili olmayan belediyelerde de çalışmaları takip edeceğiz. Toplu taşıma projelerini hızlandırarak, vatandaşlarımızı trafikten boğulmaktan kurtaracağız. Otopark konusunu öncelik haline getireceğiz.

*Kentsel dönüşüm:  Bu projelerimzi hem deprem hem çarpık yapılaşmadan kurtarmak için geliştireceğiz. Alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeten çözümler üreteceğiz. Yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız. Millet Kıraathanelerini yaygınlaştıracağız. 

* Benzersiz şehirler: Her şehrin kendi coğrafyası, tabiatına uygun gelişme modelleri hazılayacağız. Her birinin kendi hikayesi olan siluetini bozan projelere izin vermeyeceğiz. Tarihi yapıları ve mekanları gelecek nesillere miras bırakacağız. Şehirlerimizin herkese dokunacak mekanlarla donatılmasını sağlayacağız. 

* Akıllı şehirler: Şehircilikte yeni ufuklar açacağız. İnsanlarımızın günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Türkiye'yi bu büyük yarışta geri bırakmayacağız. 

* Çevreye saygılı şehirler: Tabiat içinde canlı veya cansız varlıklarla uyum içinde hayat sürdürmeyi sağlayacağız. Millet bahçelerini her şehrimizde yaygınlaştıracağız. Şehirlerimizi yeşil alanlarla güzelleştirirken, atıkların çevreyi kirletmesine engel olacağız. 0 atık projesi ile insan, şehir, tabiat dengesini gözeterek şehirlerimizi inşa ve ihya edeceğiz.

* Sosyal belediyecilik: Erişilemeyen, yardım eli uzatılmayan hiçbir kesim bırakamayacak, kimsesizlerin kimsesi olacağız, sessiz yığınların sesi olacağız. Toplumun temeli olarak gördüğümüz aile kurumunu güçlendirecek çalışmaları önceliklerimizin başına alacağız. Şehirlerimizi imar ederken, nesilleri ihmal etmeyeceğiz. Spor merkezleri, kültür merkezleri, engelli ve yaşlı merkezleri gibi merkezleri en küçük yerleşim yerlerine götüreceğiz. Sporu her kesimin ayrılmaz bir parçası haline getireceğiz. Bu çalışmaların kalite standartlarını oluşturarak, ülkenin her yerinde belirli seviyenin üstüne çıkaracağız. 

* Yatay şehirleşme: Şehirlerimiz toprakla daha çok buluşan, toprağa daha yakın bir yaşamı yatay mimari ile geliştireceğiz. Böylece pek çok sorunu aynı anda çözebileceğiz. Her şehirlerimizde pilot uygulamayla başlayarak ülkemizin her yerine yaygınlaştıracağız. Yeni imara açılan bölgelerde buna öncelik vereceğiz.

* Halkla birlikte yönetim: Şehir sakinlerinin en üst seviyede katılımını temin edeceğiz. Belediyemizden hizmet alan vatandaşlarımız için şehirli hakları bildirgesi hazırlayacağız. Kararları şehir meclislerinde ortak akıl ile alacağız. 

* Tasarruf ve şeffaflık: Hangi kaynaktan gelirse gelsin belediye bütçesine giren her kuruşta herkesin hakkı olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız. Her faaliyetimizi en başından en sonuna kadar milletimizin gözü önünde bilgiye, belgeye açık bir şekilde yürüteceğiz. Hakka, adalete, vicdana aykırı davranan kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. 

* Değer üreten şehirler: Bugün şehirlerimizde yaşayan insanların talepleri çeyrek asır öncesine göre çok değişti. Bugün, şehirlerdeki insanlarımızın temel beklentilerini her alanda hayat kalitesinin yükseltilmesi olarak özetleyebiliriz. İnsanın kültürel ve ekonomik üretiminde kalkınan mekanlar haline getireceğiz. Şehirlerimizin geleceğe medeniyet mirasımızı olarak bırakabilecğeimiz iyilik, kültür, sanat ürünleriyle değerlenmesini sağlayacağız. 

SEÇİM KAMPANYASI BAŞLADI

Böylece seçim kampanyamızı da resmen başlatmış oluyoruz. 31 Mart seçimlerinin demorkasi şöleni şekliyle gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Projelerimizi her büyükşehrimizde, ilimizde, ilçemizde AK Parti adaylarımız açıklayacak. Cumhur İttifakı'na bağlılığımızdan taviz vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı bizim bir beka meselemizdir. Buradaki gayretimiz bu anlayışla devam edecektir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi her geçen gün daha da pekişerek yürüyor. 31 Mart 2019 seçimlerini de huzur içinde tamamlayacağız. Ülke ve millet olarak önümüzdeki süreci tamemen hedeflerine odaklamış şekilde başlatacağız. AK Parti olarak bu bilinçle demokrasi ve ekonomide Türkiye'yi dünyanın en ileri ülkesi seviyesine çıkaracak projelere devam edeceğiz. Mahalli seçimlerde elde edeceğimiz güzel neticeler, yeni bir dönemin kapılarının sonunan kadar açmanın yanında, Türkiye'yi hedeflerine ulaştırmada yardımcı olacak, bize moral verecektir. 

Sizden bir isteğim var; bugünden itibaren, seçim gecesine kadar tüm gücünüzle milletimizle birlikte olmanızı bekliyorum. Ulaşmadık, kendimizi anlatmadık hiçbir vatandaşımızı bırakmamak olmalıdır. Seçimden sonra da bu anlayışın devamını istiyorum. Milletimize onun emrinde olduğumuzu usandan tekrarlayacağız. AK Parti'nin 16 yılda Türkiye'yi nereden nereye geldiğini anlatmalısınız. 

ERDOĞAN ANKARA SPOR SALONU ÖNÜNDE SESLENDİ:
"YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biraz sonra inşallah 31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu açıklayacağız. Bu manifestoyla birlikte bu yerel seçimlerin çerçevesini çizmiş olacağız. Yerel seçimlere, partimiz MKYK, MYK yoğun bir çalışmayla hazırlandı. Şu anda da bu hazırlıkların neticesinde bu yerel seçimlerde hangi çerçevede neler yapacağız bunlarını hazırlıklarını bitirdik" dedi. 

"Bizi zaten özellikle merkezi yönetimde neler yaptığımızı biliyorsunuz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, dış politikada neler yaptık, neler yapıyoruz bunları zaten biliyorsunuz" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yerel seçimde İstanbul'dan yola çıkarken 3Ç demiştik, çöp, çukur, çamur. Niye CHP demek çöp demektir, çamur demektir, çukur demektir. Biz bunları yok ettik, modern şehirler meydana getirdik. İstanbul'da Binali Bey'le bu yola devam ediyoruz, edeceğiz. Ankara'da Mehmet Özhaseki kardeşimizle bu yola devam ediyoruz, edeceğiz. İzmir'de de Nihat Zeybekci kardeşimizle İzmir'i çok farklı bir şehir haline getireceğiz. Bütün büyükşehirlerde, illerde Cumhur İttifakı olarak yeni bir süreç başlatacağız. 

Bir tarafta zillet ittifakı, öbür tarafta Cumhur İttifakı. Cumhur İttifakı'yla; PKK terör örgütünün kol kola girdiği CHP, malum partilere 31 Mart'ta gereken dersi vermeye hazır mıyız?" 

AK PARTİ'NİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

 AK PARTİ
Adana (Cumhur İttifakı)
AdıyamanSüleyman Kılınç
AfyonMehmet Zeybek
AğrıSavcı Sayan
AmasyaCafer Özdemir
AnkaraMehmet Özhaseki 
AntalyaMenderes Türel
ArtvinMehmet Kocatepe
AydınMustafa Savaş 
BalıkesirYücel Yılmaz
BilecikNihat Can
BingölErdal Arıkan
BitlisNesrullah Tanğlay
BoluFatih Metin
BurdurDeniz Kurt 
BursaAli Nur Aktaş
ÇanakkaleAyhan Gider
ÇankırıHüseyin Boz
ÇorumHalil İbrahim Aşkın
DenizliOsman Zolan
DiyarbakırCumali Atila
EdirneKoray Uymaz
ElazığŞahin Şerefoğulları
ErzincanCemalettin Başsoy
ErzurumMehmet Sekmen
EskişehirBurhan Sakallı
GaziantepFatma Şahin
GiresunAytekin Şenlikoğlu
GümüşhaneErcan Çimen
HakkariCüneyt Epcim
Hatayİbrahim Güler
IspartaŞükrü Başdeğirmen
Mersin (Cumhur İttifakı)
İstanbulBinali Yıldırım 
İzmirNihat Zeybekci 
KarsEnsar Erdoğdu
KastamonuTahsin Babaş
KayseriMemduh Büyükkılıç
KırklareliMurat Süzülmüş
KırşehirYaşar Bahçeci
KocaeliTahir Büyükakın
KonyaUğur İbrahim Altay
KütahyaAhmet Sami Kutlu
MalatyaSelahattin Gürkan
Manisa (Cumhur İttifakı)
K.maraşHayrettin Güngör
MardinMehmet Vejdi Karaman
MuğlaMehmet Nil Hıdır
MuşFeyat Asya
NevşehirRasim Arı
NiğdeEmrah Özdemir
OrduHilmi Güler
RizeRahmi Metin
SakaryaEkrem Yüce
SamsunMustafa Demir
SiirtAli İlbaş
SinopAli Çöpçü
SivasHilmi Bilgin
TekirdağMestan Özcan
TokatEyüp Eroğlu
TrabzonMurat Zorluoğlu
TunceliGökhan Arasan
ŞanlıurfaZeynep Abidin Beyazgül
UşakMehmet Çakın
VanNecdet Takva
YozgatCelal Köse
ZonguldakÖmer Selim Alan
AksarayEvren Dinçer
BayburtFatih Yumak
KaramanMahmut Sami Şahin
KırıkkaleMehmet Saygılı
BatmanMurat Güneştekin
ŞırnakMehmet Yarka
BartınYusuf Ziya Aldatmaz
ArdahanYunus Baydar
IğdırAdil Aşırım
YalovaYusuf Ziya Öztabak
KarabükBurhanettin Uysal
KilisMehmet Abdi Bulut
Osmaniye(Cumhur İttifakı)
DüzceFaruk Özlü