Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Çevre FELAKET! Son dakika: Artvin'de sel gitti, çamur kaldı; kayıp 1 kişi aranıyor
    1

    Selin çekildiği Arhavi ilçesinde 430 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katları balçığa gömüldü, onlarca araç hurdaya döndü.

    2

    Vatandaşlar ev ve iş yerlerinde temizlik çalışması başlatırken, ulaşım, su ve elektrik hatlarındaki hasar ve arızalar giderilmeye çalışılıyor.

    3

    Doğu Karadeniz, 8 gün aranın ardından yeniden sel ve heyelanlara teslim oldu. Rize'de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de kaybolduğu sel felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, Artvin'de dün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi.

    4

    Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken, Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü.

    5

    Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi.

    6

    İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü.

    7

    430 EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI

    Sel afetinin en çok etkilendiği Arhavi ilçesinde oluşan hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

    8

    Selin çekildiği ilçe balçığa gömüldü. Boğaziçi Mahallesi'nde 320, Cumhuriyet Mahallesi'nde ise 110 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı.

    9

    İlçede 50'den fazla araç hasar gördü, selin sürüklediği kamyonlar ters döndü. Trafo merkezinin yıkılması sonucu elektrik verilemeyen ilçede su şebekesi alt yapısı da ağır hasar gördü.

    10

    Suların kesildiği Arhavi'ye tankerle su veriliyor. Artvin ve Rize'de hasar gören 56 trafo nedeniyle 3 bin 45 abone elektriksiz kaldı. Arhavi'de 3 karayolu, 30 köy ve 19 yayla yolu da sel ve heyelanlarda ulaşıma kapandı.

    11

    450 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

    İlçede 450 kişinin tahliye edilerek, güvenli alanlara yerleştirildi. Bölge illerden gelen takviye vidanjörler yardımıyla bodrum katlara dolan suyun çekilmesi için de çalışma başlatıldı.

    12

    BARINAĞI SU BASTI, 25 KÖPEK KURTARILDI

    Arhavi ilçesinde belediyeye ait barınağı su bastı. Görevlilerin kapıları açarak köpekleri bırakmasına rağmen bazı köpekler sele kapıldı.

    13

    Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyeleri, barınaktaki 25 köpeği kurtarmayı başardı. Dernek başkanı Nuray Güzel, "Belediyenin hayvan bakım evini su bastı. Kaybolan hayvanlarımız var. Biz yardıma koştuk. Görevliler kapıları açtı ama su yeniden kapıları kapattı. 25 dolayında köpeği kurtardık. Ama kurtaramadıklarımız da var" dedi.

    14

    "HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI"

    Evini sel basan Züleyha Meydan, "Sel geldi eve girdi. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Sel aniden geldi, üst katlara çıkarak kurtulduk" diye konuştu.

    15

    Otomobili selde sürüklenen Osman Şişman, "Otomobilim park halindeydi. 2 metrelik sel geldi. Aracım sürüklendi. Yapacak bir şeyim yoktu" ifadelerini kullandı.

    16

    İş yerini su basan Tanju Pitoz da, "Bir anda oldu her şey. Arka derenin taşması ile etrafımız çevrildi. Derenin ortasında kaldık. Arabalar, iş yerleri gitti. Hasarımız çok büyük" dedi.

    17

    BELEDİYE BAŞKANI: KAYA TAHKİMATINDA YIRTIKLAR VARDI

    Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, 4 vadiden aynı anda yağış almaları sonucu Kapisre deresinin kaya tahkimatlarını sökerek taştığını belirterek "Sel tahkimatı aştı ve Boğaziçi Mahallesi'nde 320, Cumhuriyet Mahallemizde 110 konutun zemin ve bodrum katları su dolu. Hasarımız büyük.

    18

    Belediye başkanlarımız ve merkezi hükümetle hep beraber yaraları sarmaya gayret ediyoruz. Kapisre deresindeki kaya tahkimatı önceden yapılmıştı. Ancak yer yer yırtıklar vardı.

    19

    Bunları biz söyledik, yazılarımızı da yazdık. Böyle bir şey mi olması gerekirdi? Buradan ders çıkartmak gerekiyor. İnşallah gerekli çalışma yapılacak" diye konuştu.

    20

    CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayrakturan ise, "Yağış Karadeniz'in kaderi olmamalı. Burada felaket çanlarını çalarak geldi.

    21

    Biz burada derenin taşacağını ve yerleşim yerlerine zarar vereceğine yönelik soru önergeleri vermiştik. Bu tablo Karadeniz'in kaderi değil" ifadelerini kullandı.

    22

    AFAD'DAN ARHAVİ AÇIKLAMASI

    AFAD'dan yapılan açıklamada, "Arhavi'de 450 kişi tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirildi. Murgul'da kaybolan bir vatandaşımızı arama çalışmaları devam ediyor. AFAD tarafından bölgeye 5 Milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi" denildi.

    23

    AFAD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

    "21.07.2021 tarihinde akşam saatlerinden itibaren Artvin ili Arhavi ilçesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucunda bölgede sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Yağışlar neticesinde Arhavi deresi taşmış, ilçe merkezi ve köy yolları etkilenmiştir.

    24

    Arhavi ilçesinde mahsur kalan 6 vatandaşımız ile Murgul ilçesinde mahsur kalan 9 vatandaşımız güvenli alanlara transfer edilmiştir. Ayrıca Arhavi ilçesinden yaklaşık 450 kişi tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirilmiştir.

    25

    Yağışlar nedeniyle Murgul ilçesinde kayıp 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir. 1 vatandaşımız yaralanmış ve tedavi altına alınmıştır.

    26

    AFAD, AKUT, Emniyet, Özel İdare, Karayolları, DSİ ve Jandarma Ekipleri olay bölgesine koordineli şekilde sevk edilmiştir. Artvin ili Arhavi ilçesine Rize, Ardahan ve Erzurum illerinden ihtiyaçlar doğrultusunda personel ve iş makinesi görevlendirmesi yapılmıştır.

    27

    AFAD Başkanlığı tarafından bölgeye 5 Milyon TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

    28

    Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 8 araç ile 24 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca haberleşme altyapısını desteklemek amacıyla bölgeye mobil baz istasyonu sevk edilmiştir.

    29

    Türk Kızılay tarafından Arhavi İlçesi Boğaziçi Mahallesinde 3 ayrı noktada su ve içecek ikramı yapılmış, 7000 adet ikram malzemesi, 1500 kumanya, 12250 adet su dağıtılmış, 5000 kişilik akşam yemeği hazırlıkları başlatılmıştır.

    30

    Arhavi ilçe genelinde 80 trafonun arızalı olduğu ve 4.289 aboneye enerji verilemediği tespit edilmiştir. 10 ekip 30 personel ile arızaların giderilmesi çalışmaları devam etmektedir.

    31

    Arhavi Ortacalar yolunun 1 ve 5 km.’leri arasında şu an itibarıyla trafiğe kapalı yolun açılması için 24 personel ve 14 adet iş makinası ile çalışmalar devam etmektedir.

    32

    Meteorolojiden alınan bilgiye göre metrekareye 22.07.2021 06:00 verilerine göre; Hopa ilçesi 183,1kg, Arhavi ilçesine 173,3 kg, Murgul ilçesinde 116,2 kg, Fındıklı ilçesinde 79,6 kg, Çamlıhemşin ilçesinde 64,9 kg, Ardeşen Yeşiltepe’de 64 kg yağış düşmüştür."

    33

    BAKAN SOYLU HAVADAN İNCELEDİ

    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin'in Arhavi ilçesinde sel felaketi sonrası yürütülen çalışmaları havadan inceledi. Bakan Soylu, "Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor" dedi.

    34

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAK SAHİPLERİNE EN KISA ZAMANDA ÖDEME YAPILACAK

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin'in Arhavi ilçesindeki sel felaketine ilişkin hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, hak sahiplerine ödemelerin en kısa zamanda yapılacağını bildirdi.

    35

    KIZILAY'IN YARDIMLARI SÜRÜYOR

    Türk Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre, beslenme hizmeti kapsamında, bir sahra mutfak kiti, 3 ikram aracı ve bir mobil aşevi, Arhavi'ye ulaştırıldı, böylece öğün başına yaklaşık 20 bin kişilik yemek kapasitesine ulaşıldı. Kızılay, bölgede ilk etapta 5 bin kişilik sıcak yemek ve ikramlık malzemelerle beslenme ihtiyacını karşılıyor.

    36

    HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

    Artvin'in Arhavi ilçesinde Kapisre Deresi'nin taşması sonucu çok sayıda iş yeri ve evin zarar gördüğü selin ardından hasar tespit ve temizlik çalışmaları sürüyor.

    37

    ABONE SAYISI 694'E DÜŞÜRÜLDÜ

    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Artvin ve Rize'de sel sonrasında enerjisi kesilen abone sayısının 694'e düşürüldüğünü bildirdi.

    38
    39
    40
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ