Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Sarıyer'de, bir bankada üst düzey yöneticilik yapan 57 yaşındaki annesini boğarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Aslı Sönmezler, "üst soyu kasten öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Cezası iyi halden müebbete çevrilen sanık, "O kadın beni hasta ediyordu" dedi.

Habertürk Haber Merkezi'nden Hayati Arıgan'ın haberine göre, İstanbul 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, tutuklu sanık Aslı Sönmezler ve taraf avukatları hazır bulundu. Her duruşmayı takip eden Aslı Sönmezler'in Amerika'da yaşayan babası Haluk Sönmezler de izleyiciler arasındaydı. Duruşma savcısı mütalaasında tutuklu sanık Aslı Sönmezler'in Adli Tıp Kurulu raporuna göre ceza sorumluluğunun tam olduğunu belirterek öz annesini kasten öldürmek suçundan' suçundan müebbet hapis ile cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.MİRASTAN YAKINLARI FAYDALANACAK

Aslı Sönmezler'in avukat Erkin Göçmen, Adli Tıp'tan gelen sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu yönündeki rapora katılmadıklarını belirterek, adli psikiyatristlerden oluşan bir heyete yeniden rapor aldırılmasını istedi. Avukat Göçmen, annesinin tek mirasçısı Aslı'nın ceza alması durumunda mirasından ölen annesinin yakınlarının faydalanacağını belirtti.
Belgin Hızal'ın şikayetçi babası Mustafa Süha Hızal'ın 3 Ağustos tarihinde hayatını kaybettiğini belirten avukatı Handan Bakbak ise "Akıl sağlığı ve ruh sağlığının farklı şeylerdir" dedi."ŞİZOFREN DEĞİLİM"

Şizofren olmadığını düşündüğünü belirten Aslı Sönmezler, bipolar hareketleriminin çok olduğunu, algılarının cezaevinde daha fazla açıldığını belirtti. Sönmezler, Rusya ile yaşanan krizi daha önceden bildiğini, cezaevinde baktığı falların çıktığını söyledi.

Annesi için 'Batmış bir insandı' diyen sanık Sönmezler, "Tek mutluluğu başkalarınnın mutsuzluğuydu. O kadın ölmesi gereken bir insandı derseniz iyi bir aile değildi. O kadın beni hasta ediyordu. Ben vatana millete katkı sağlayabilecek bir insanım. O kadar dipteyiki herşeyi batıracaktı. Bana sütünü bile vermeyi reddetti. Benim annem hiçbir noktada anne değildi. Ceza almaya drazıyım ama 36 yıla değil" dedi.

Mahkeme Aslı Sönmezler'e son sözünü sordu. Sönmezler diyecek başka bir şey olmadığını söyledi. Mahkeme heyeti oybirliği ile Aslı Sönmezler'e öz annesini boğrarak öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkemede sanığın iyi halini göz önüne alan heyet cezayı müebbet hapis cezasına çevirerek tutukluğunun devamına karar verdi.

"MİRAS İÇİN KIZIMI NE HALE SOKTULAR"

Baba Haluk Sönmezler ise "Annesi kızım 9 yaşındayken boşandığımızda velayetini bana verdi. 18 yaşına kadar ben baktım. Bu çocuk hasta. Para ve miras için ne hale soktular" dedi.

İddianamede, Sarıyer Uskumruköy'de, 26 Aralık 2015'te sanık Aslı Sönmezler'in annesini boğarak öldürdükten sonra 155'i arayarak polise teslim olduğu belirtilerek, olay yerine giden jandarmanın, Sönmezler'i kendilerini beklerken, annesi Belgin Hızal'ı da mutfakta yüzüstü yerde yatar vaziyette bulduğu kaydedilmişti. Sanığın akıl hastalığının etkisiyle öz annesini boğarak öldürmüş olabileceğine dikkati çekilen iddianame, "sanığın ceza verilmeyerek tedavi altına alınması" talebiyle mahkemeye sunulmuştu.

Adli Tıp raporunda ise sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu belirtilmiş ve davada görevli cumhuriyet savcısı tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.