Askeralma Kanunu Teklifi'ne ilişkin CHP'nin Meclis Grubu'nu ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?" sorusuna, "Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok." yanıtını verdi.

Akar, yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi'yle ilgili partilere bilgi vermek için Meclise geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanlığına geçen Akar, daha sonra CHP Meclis Grubu'na ziyarette bulundu. Akar, burada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü. Görüşmede, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar da yer aldı.

Hulusi Akar'a, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile teklifin imza sahiplerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal eşlik etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret 1,5 saat sürdü.

"HERHANGİ BİR SORUN YOK"

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, "Gerekli görüşmeleri yaptık, gerekli bilgileri verdik arkadaşlarımıza. Sorularını aldık." dedi.

"Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?" sorusuna Akar, "Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok." cevabını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Önümüzdeki hafta askerlik yasası görüşmeleri devam edecektir. Karşılıklı müzakere sonuçlarının yasaya ne kadar yansıdığını görerek adım adım ilerleyeceğiz. Tatmin edici cevap aldığımız maddeler olduğu kadar ‘görüşelim’ denilen maddeler de var. Önümüzdeki hafta içerisinde adım adım ilerleyerek ne gibi düzeltmeler yaptılar onları görerek biz de tavrımızı belirleyeceğiz. Zaafiyetle ilgili tereddütlerimizin kendileri farafından giderilmesi için önümüzdeki hafta da bu görüşmeler devam edecek” dedi.

"TÜRKİYE'NİN İTİBARINA UYGUN CEVAP VERİLMELİ"

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektuba ilişkin Özkoç, “Mektubun içeriği ile ilgili bazı konuları görüştük ancak burada açıklamam mümkün değil tabi... En kısa zamanda Türkiye Cumhuriyetinin itibarına, NATO müttefiki olarak duruşumuza uygun cevabın verileceğini ifade ettiler. Biz de teşekkür ettik” diye konuştu.

MHP'YE ZİYARET

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP ziyareti sonrası MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldi. Bakan Akar, yeni askerlik yasasına yönelik olarak gruplarla görüştüklerini, grupların sorularını cevapladıklarını söyleyerek, “Bu yasanın mükemmel şekilde çıkması için gayret gösteriyoruz” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise kanun teklifini desteklediklerini belirterek, Bakan’a teşekkür etti. Akçay, tarih ile ilgili soruya askerlik kanununu önemine değindi.

"ÇALIŞMALAR PLANLANDIĞI GİBİ DEVAM EDİYOR"

Akar, Akçay ile görüşmesi sonrası İYİ Parti'nin Meclis grubunu ziyaret etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un da eşlik ettiği görüşme sonrası basın mensuplarına bir açıklama yapan Akar, "Bugün gruplarımız ve partilerimizle yeni askerlik yasası çalışması ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Bazı soruları oldu, onları cevaplandırmaya çalıştık. Çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor. Meclis, önümüzdeki günlerde inşallah çalışmalarını tamamlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine "Çalışmalarımız devam ediyor. Mektup gittiği zaman duyacaksınız." yanıtını verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise Akar'ın, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen Askeralma Kanunu Teklifi ile ilgili kendilerine bilgi aktardığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu bilgiler ışığında daha önceki tavsiye ve önerilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Bu hafta sonu Genel Başkanımızın da bulunduğu toplantıda, Sayın Bakanımızın bize aktardıkları ile beraber yasaya ilişkin öneri ve tavsiyelerimizi tekrar düzeltip Meclisteki grup başkanvekilleriyle masaya yatıracağız. Salı günkü Meclis Genel Kurulu'nda tavsiyelerimizin ne kadarının yerine getirilip getirilmediğini görüp o tabloya göre hareket edeceğiz. Sayın Milli Savunma Bakanımızın bize anlattıklarından yola çıkarsak bu tavsiye ve önerilerimizin önemli bir kısmının yerine gelebileceğini düşünüyoruz."

Görüşmeye İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ile İYİ Parti'nin TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri de katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık bir buçuk saat sürdü.