Söyleyecek sözü olanları 18 yıldır bir araya getiren !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 13-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, 19-22 Eylül tarihleri arasında ise İzmir ve Ankara’da başlıyor. Çok seslilikle büyümeyi amaç edinen !f ruhu, bu yıl da özün bağımsızlığını ilan ediyor ve sinema tutkunlarını ortak bir platformda bir araya getiriyor. Festival yaklaşırken açıklanan seçkiler ise heyecanı tırmandırıyor.

'About Endlessness' (Roy Andersson)
'About Endlessness' (Roy Andersson)

Dünya festivallerinde büyük ses getiren uluslararası filmleri, !f seyircisi ile buluşturan !f Galalar, açıklanan seçkisi ile sinemaseverlerin karşılıklı öğrenme sürecini pekiştirmeye hazırlanıyor. !f Galalar’da sinema severler Roy Andersson’un 14 yılda tamamladığı “Yaşananlar” üçlemesinin ardından çektiği ve son filmi olan “About Endlessness” filmini beyazperdede izleme şansını bulacak.
1980’lerde geçen karmaşık bir aşk hikâyesinin yıkıcı etkilerini seyircisine hissettiren ve Sundance Film Festivali 2019’dan Jüri Büyük Ödülü ile dönen “The Souvenir” de !f Galalar'da...

'The Dead Don’t Die' (Jim Jarmusch)
'The Dead Don’t Die' (Jim Jarmusch)

Jim Jarmusch’un yönetmen koltuğunda oturduğu “The Dead Don’t Die” ile zombi saldırısına uğrayan kasabalıların hayatta kalmak için neler yaptıklarını öğrenecek ya da Dominga Sotomayor Castillo’nun yönettiği “Too Late to Die Young” ile ülkedeki siyasi rejim değişikliğinden kaçan bir grup insanın yaşam mücadelesine tanık olacaksınız.
Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde En İyi Film ve İzleyici ödülünün sahibi “I Lost My Body” ise Paris sokaklarında dolaşarak vücudunu bulmaya çalışan kesik bir elin hikâyesi ile bakış açınızı başka bir yöne çevirecek.

'I Lost My Body'
'I Lost My Body'


TÜRK SİNEMASININ EFSANELERİ

Ulusal sinemanın hafızasını aydınlatan !f Efsaneler ise dönemlerinin efsanevi filmlerini seyircisiyle buluşturuyor. “Tabutta Rövaşata”, “Ağır Roman”, “Eşkıya”, “C Blok” ve “Salkım Hanım’ın Taneleri” gibi efsane Türk filmleri ile Türk sinema tarihinin yakın geçmişine bir yolculuk vadediyor.

'Eşkıya'
'Eşkıya'

Yönetmen koltuklarında Derviş Zaim, Mustafa Altıoklar, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz ve Tomris Giritlioğlu’nun oturduğu filmler, festivalin en ilgi çekici seçkileri arasında yer alıyor.


DÜNYA SİNEMASINDA İZ BIRAKANLAR

Zamana direnerek her daim yeni kalmayı başarabilen filmler, !f Kült seçkisinde. Bu bölümde David Lynch’in yönettiği “Blue Velvet”, “Eraserhead”, “Lost Highway” gibi dünya sinema tarihinin kült filmlerini izleme şansı yakalayacaksınız.

'Blue Velvet'
'Blue Velvet'

Lynch’in psikanalitik yöntemlerle kurguladığı filmlerinde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak, kısa filmlerindeki karmaşık anlatımları çözerken bilinçaltının sinematik yansımasıyla tanışacaksınız.


JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU


Keş!f, !f Ulusal ve Türkiye’den Kısalar kategorilerinden oluşan yarışmalar ile !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, anlatacak hikâyesi olanlara kulak veriyor.  Bu hedefle Keş!f kategorisi, Michel Franco’nun jüri başkanlığında Barış Saydam ve Deniz Eyüboğlu Aydın ile en iyiyi arayacak.

Damla Sönmez
Damla Sönmez

!f Ulusal kategorisindeki seçimleri ise jüri başkanı Ezel Akay önderliğinde Damla Sönmez ve Asja Krsmanovic yapacak. Türkiye’den Kısalar kategorisinin en iyisini de jüri başkanı Anna Henckel-Donnersmarck ile Ayçe Kartal seçecek.


FESTİVALDEKİ DİĞER FİLMLER

'Mystify: Michael Hutchence' (Richard Lowenstein)
'Mystify: Michael Hutchence' (Richard Lowenstein)

Gerçeğin, yaratıcısının deneyimiyle evrildiği belgeselleri ise !f Belgesel ile izleyebileceksiniz. Richard Lowenstein’ın gözünden yönetilen “Mystify: Michael Hutchence” ile Avustralyalı rock grubu INXS’in vokalisti Michael Hutchence’in hayatına dahil olacaksınız, Türkiye’de 100 bin izleyici ile gişe yaparak bağımsız yabancı filmler arasında rekor kıran “Loving Vincent: The Impossible Dream” ı izleme şansına sahip olurken, Helena Třeštíková ve Jakub Hejna‘ın yönettiği “Forman vs Forman” ile Milas Forman’ın sanat yaşamının kapısını aralayacaksınız. “Ardında Kalanlar”, “Kadın Olmanın Günahı ” ve daha fazlası ile yaşamın her köşesinden özgün bakışlarla karşılaşacaksınız.

'Peri: Ağzı Olmayan Kız' (Can Evrenol)
'Peri: Ağzı Olmayan Kız' (Can Evrenol)

!f Deneysel ile ilk kez senaryosu olmayan bir film içerisinde oyuncuların duygu durumlarını deneyimleyebileceğiniz “Lysis” ı izleyebileceksiniz. Keş!f ile ”End of Season”, “Fugue”, “Nocturne” ve “Song Without a Name” gibi ilk veya ikinci yönetmenlik deneyimi ile ortaya çıkmış yepyeni hikayeleri keşfedeceksiniz. !f Gökkuşağı ile “End of the Century”, “Being İmpossible” gibi bağımsız uluslararası filmlerle özgür renkleri aynı çatı altında bulabileceksiniz. !f Karanlık ve Köşeli’de “Luz” ile konfor alanın dışına çıkarken, !f Ulusal seçkisinde yer alan Can Evrenol’un “ Peri: Ağzı Olmayan Kız” isimli filmini bir kez beyazperde de izleme fırsatını yakalayacaksınız.