Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Tünelin adı değişmemeli!

    Ordu'da yapımı süren Türkiye'nin en büyük tünelinin projesini yapan ve inşaatında büyük emeği geçen ancak kanserden vefat eden mühendis Nefise Akçelik'in adınının değiştirilme girişimlerinin başlatılmasınaKadın mühendisler e-platformu tepki gösterdi:

    Mühendis Kadının Adı Var: Nefise Akçelik Ve o ad şimdi en uzun tünelimizde yaşayacak!

    Kadın mühendisler e-platformu' nda bir araya gelmiş kadın mühendis ve mimarlar olarak Nefise Akçelik Tüneli’nin adının değiştirilmesine yönelik girişimi kaygı, kızgınlık ve üzüntüyle izliyoruz.

    Nefise Akçelik’in Ordulu olmaması bahanesiyle yürütülen bu lobi çalışmaları hem ayrımcılıktır, hem de emeğe saygısızlıktır. Biz mühendis ve mimarlar ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde, madenlerde, ormanlarda, tarlalarda, fabrikalarda çalışırken bölgecilik yapmıyoruz. Toprağına terimizin damladığı şehirlerin halkından, yöneticilerinden ve milletvekillerinden bizi “fahri hemşehri” saymalarını beklerken, emeğin sahibinin nereli olduğunun veya siyasal görüşünün sorgulanmasını yakışıksız buluyoruz. Proje kayıtlarına geçmiş olan bu adı tünelin açılışının öncesinde tartışmaya açan kesimi ve popülizme düşerek onlara destek çıkan il milletvekillerini ayıplıyoruz. Çoktan konmuş olan bu ada ilişkin hazımsızlığın, geçtiğimiz yıllarda MTA’da, TPAO’da, DSİ’de, DHMİ’de, TMO’da kadın mühendis çalıştırmak istemeyen zihniyetten kaynaklandığına inanıyoruz. Bu zihniyet şantiyede çalışamayacaklarını iddia ettiği kadın mühendislerden birinin, Nefise Akçelik’in adını yapılmış Türkiye’nin en uzun tüneline vererek kendini yalanlamak istemiyor. Bu zihniyet zihniyet kadın mühendislerine emeği görünür olsun istemiyor. Bu zihniyet Nefise Akçelik kızlarımıza örnek olsun istemiyor. Bu zihniyet dürüstlüğü, çalışkanlığı ve devlet malını yedirmemesiyle tanınan Nefise Akçelik hatırlansın istemiyor. Oysa Nefise Akçelik adı bu tünele en çok yakışan addır: Tünelden geçen herkese Nefise Akçelik’i ve onun şahsında bu ülkeye emek vermiş tüm mühendis ve mimarları saygı ve şükranla anma fırsatı verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bu tünel bir kamu yatırımıdır ve yalnız Ordulular’ın değil, tüm Türkiye’nin vergileriyle ve birden fazla hükümet döneminde yapılmıştır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ