Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Başbakan Davutoğlu: "36 bin bebek doğmayacaktı"

    Kars'ta DSİ'de STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle yemekte bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gerek peşmergenin geçiş sürecinde gerekse insani yardım bağlamında 200 bin Kobanili kardeşimizi ağırladık. Binlerce çocuk 10 binlerce bebek Türkiye'de dünyaya geldi. Sadece kamplarda 36 bin Suriyeli bebek doğdu. Anneleri babaları sığınmasaydı o bebekler dünyada olmayacaktı. Biz Suriye rejimine şimdi de karşıyız. Baskı ve zulüm yapan rejime, IŞİD terör örgütüne de karşı durduk ve karşı durmaya devam edeceğiz" dedi.

    Karslıları barış ve huzur ortamı içinde herkesin biri birine saygılı şekilde, vandalizme fırsat vermedikleri için tebrik eden Başbakan Davutoğlu, huzur, istikrar ve barış ortamı istediklerini belirtti.

    Kobani olaylarında zarar görenlere tazminat ödediklerini anımsatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kafkaslar ve Ortadoğu'da barışın sağlanmasından sonra Kars'ın stratejik öneminin giderek artacağını vurgulayıp, "Herkesin eşit olduğu ortak vatandaşlık anlayışımız var. Kuşatıcı siyaseti takip etmeye devam edeceğiz. Türkiye'nin bütününü kuşatmak bütününün gönlünü kazanmak üzerinedir. Herkes en iyi şekilde onur içinde başı dik yaşayacakları bir ülke kurmaktır hedefimiz" diye konuştu.

    Kars'a bölgesel özelliği olan lojistik merkez kurulacağını çevre ekonomilerinin birleşeceğine işaret eden Başbakan Davutoğlu, 2002'de 500 bin lira olan hayvancılığa desteğin bugün 24 milyon liraya çıktığını, büyükbaş hayvan sayısının da 248 binden 500 bine yükseldiğini belirtti. Sarıkamış Kayak Merkezi, Çıldır Gölü, Ani Harabelerinin önemine dikkati çeken Davutoğlu, tüm dünyanın bu güzelliklerden yararlanmasını istedi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ