Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Eşini elektrik vererek öldüren kişiye müebbet hapis Eşini kız çocuğu doğurduğu için elektrik vererek öldürmüş

    Ahmet YUKUŞ/ HABERTÜRK

    Diyarbakır'da Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi'nde geçtiğimiz yıl ocak ayında 5 yıllık eşi Mübarek Turan'ı (29), ikinci çocuğunu doğurduktan 1 gün sonra ayaklarına elektrik vererek öldüren Veysi Turan (32) hakkında karar çıktı.

    'Tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek' suçundan hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen tutuklu sanık Turan, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) üzerinden katıldı. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Turan'ın, "Önceden öldürmeye karar verdiği, 1 gün önce doğum yapan resmi nikahlı eşi Mübarek Turan'ın uyuduğu sırada her iki ayağına elektrik vermek suretiyle eziyet çektirerek kasten öldürdüğünü" belirtti. Önceki ifadelerinde "Cinler karımı öldürmemi istedi" diyen Turan, duruşmada son savunmasında "Önceki beyanlarımı tekrar ediyorum. Çok pişmanım" dedi.

    "KIZ BEBEĞİ KIYAFETLERİNİ TEKMELEDİ"

    Duruşmada söz alan öldürülen kadının kardeşi Rojda Saz, ablasının kız çocuğu doğurduğu için eniştesi tarafından öldürüldüğünü söyleyerek, "Ablam doğum yapmadan önce test yaptırmıştık. Kız çocuğunun olacağını öğrenmişti. Ablam çarşıda kız çocuğu kıyafeti almış, sanık da bu kıyafetleri gördüğünde kıyafetleri tekmeleyip ‘yine mi kız olacak' diye tepki göstermiştir. Ablam bu olayı bize cinayetten 10 gün önce ağlayarak anlatmıştı. Kız çocuğu olduğu için sanık böyle bir şey yapmıştı" dedi. B

    EBEĞİN İSMİNİ VERMEDİ

    Tercüman aracılığıyla Kürtçe ifade veren öldürülen kadının annesi Remziye Saz ise, "Kızım ve eşi arasında herhangi bir problem yoktu. Doğumdan sonra bizim evdeydik, sanık ‘Ben kızın isminin konulmasına karışmıyorum, erkek olsaydı ismini ben verirdim' deyip sessizce köşeye oturdu. Tahminime göre bu sebepten dolayı kızımı öldürmüş" diye konuştu. AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET Mahkeme heyeti sanığın üzerine atılı 'nitelikli kasten insan öldürme' eyleminin sabit olduğunu belirterek, Veysi Turan'ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ