Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Ali İsmail Korkmaz açıklaması Sezgin tanrıkulu: Ceza değil, ödül

    Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında çıkan mahkeme kararı hakkında açıklama yaptı.

    Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamasında kararın adalete olan inancı bir kez daha derinden sarstığını belirterek "Ali İsmail'e son tekmeyi atan polis memuru Mevlüt Saldoğan'a verilen 10 yıl 10 aylık hapis cezası tek kelimeyle ödüldür. Sokakta insanlık dışı bir hal sergilemiş olan sanıkların mahkemede iyi halden ceza indirimiyle ödüllendirilmesi de ayrı bir skandaldır. Mahkeme diğer sanıkları da ödüllendirerek polis memuru Yalçın Akbulut'a 'nitelikli yaralama' suçundan 12 yıl hapis cezası verip bu cezayı da iyi hal indirimiyle 10 yıla düşürmüştür. Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e 'yaralama suçundan' 8'er yıl hapis cezası veren mahkeme, bu cezaları da iyi hal nedeniyle 6'şar yıl 8'er aya indirmiştir. Ebubekir Harlar'a da 8 yıl hapis cezası veren mahkeme, bu cezayı da suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirmiş, Harlar'ın tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmiştir. Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise, kanıt yetersizliğinden beraat ettirilmiştir.

    Önceki duruşmayla aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafı nizamı sağlayacak polis olarak göstermesinin ve Erdoğan'ın başından itibaren sanıklar lehine gösterdiği tutumun yargı kararında etkili olduğu da açıktır. Verilen bu karar Korkmaz ailesi başta olmak üzere kamuoyunun içine sinmediği gibi, adaletin tecellisi olarak da kabul edilmeyecektir. Bu açıdan Ali İsmail Korkmaz için adalet arayışımız devam etmektedir. Duruşma çıkışında açıklama yaptığımız sırada polisin üzerimize gaz sıkması ise iktidarın, önümüzdeki dönemde yürüteceğimiz adalet mücadelesindeki tutumunun ilk belirtisi olmuştur. Ancak AKP hükümeti bilmelidir ki, gencecik bir çocuğu katleden ve onları kollayanlara karşı hukuk mücadelemiz her türlü baskıya rağmen sürecektir. Adalet er veya geç yerini bulacaktır" ifadelerini kullandı.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ