Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika CHP ve MHP'den TSK'nın Şah Fırat operasyonuna eleştiriler geldi

    Sınır ötesinde gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonuna CHP ve MHP'den eleştiri geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, twitter'dan yaptığı açıklamada, "Teröristin önünde eğilen, vatan toprağını satan hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin "kaçmak" olacağını gösterdi" dedi.

    Kılıçdaroğlu, ardından şu iletileri paylaştı:

    'Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur.Bu utanç Türkiye'ye fazla!'

    'Kendi karakolunu yıkıp, kendi askerini geri çekip, kendi toprağını terk etmeyi "başarı" diye sunmak danışıklı bir dövüşün kanıtıdır.'

    'Süleyman Şah’tan kaçma talimatını verenler yarın bu ülkeden de kaçacak ancak, Türkiye’ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım.'

    TEKİN: ŞAH DEĞİL MAT OPERASYONU OLDU

    CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, düzenlediği basın toplantısıyla Şah Fırat operasyonunu değerlendirdi. Operasyon sırasında kaza sonucunda hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Halit Avcı'nın hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Tekin, "Çok üzücü bir olay. Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

    Tekin, Operasyon “Şah” değil “Mat” operasyonu olmuştur. 90 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.

    Süleyman Şah Türbesi'ne gitme konusunda 2 gün önce çağrı yaptığını söyleyen Tekin şöyle devam etti: Gürsel Tekin'e 8 Haziran'da el koyacaklarmış. Bana el koysanız ne olur. Eğer yüreğiniz yetiyorsa gidin kendi topraklarınıza el koyun. Önünüze de biz vereceğiz. Hadi hodri meydan. 2 gün önce çağrı yaptım. Gelin Süleyman Şah Türbesi'ne hep beraber gidelim dedim. Sorun yok dediler. Ne yazık ki çok üzücü bir olay ile Türkiye karşı karşıya.

    'BAŞARILI ALGISI OLUŞTURULUYOR'

    TSK'nın operasyonuyla ilgili MHP'den bir değerlendirme geldi.Tokat'ta partisinin il kongresine katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın,Yalçın, son dönemde hükümetin gaf üstüne gaf, yanlış üstüne yanlış yaptığını ileri sürdü.

    Operasyonun çok başarılı bir operasyon olduğu hususunda algı oluşturulduğunu savunan Yalçın şöyle konuştu:Bize göre bu, bir vatan toprağının terk edilip boşaltılmasından başka bir şey değildir. Yani hükümet, oradaki tarihi bağlarımız olan bir toprak parçasını bırakıp terk etmek zorunda kalmıştır. Ne olursa olsun bu ülkenin silahlı kuvvetlerinin, bu ülkenin hükümetinin, bu toprağı korumak gibi bir mecburiyeti var. Aklımıza, bundan sonra her risk görüldüğünde, her sıkışıldığında hangi vatan toprağının sırada olduğu gerçeği geliyor. Fevkalade yanlış bir operasyon.

    'BOYNUMUZUN NE KADAR BÜKÜK OLDUĞUNU ORTAYA KOYDULAR'

    MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan dapartisinin Edirne İl Kongresi'nin düzenlendiği Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, iktidarın politikalarını eleştirdi. Adan şunları söyledi:

    "Süleymanşah Türbesi Edirne gibi, Ağrı gibi, Erzurum gibi vatanımız, öksürsek duyulan Süleymanşah Türbesi'nin nasıl boşaltıldığı anlatılıyor, 400 yıl yönettiğimiz coğrafyada boynumuzun ne kadar bükük olduğunu ortaya koydular.

    "AL AT OPERASYONU"

    MHP Genel Başkanı DevletBahçeli de, "Türk vatanın mukaddes bir parçası, ayrılamaz ve koparılamaz bir uzantısı olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu AKP Hükümeti tarafından korkakça yüzüstü bırakılmıştır" değerlendirmesi yaptı.

    Bahçeli, yazılı açıklamasında, dün akşam saat 21.00'de başlayan operasyonu, "Al At Operasyonu" olarak niteleyerek, operasyon sırasında şehit olan Başçavuş Halit Avcı'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve aziz millete başsağlığı dileğinde bulundu.

    "Türk vatanın mukaddes bir parçası, ayrılamaz ve koparılamaz bir uzantısı olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu dün akşam saatlerinde AKP Hükümeti tarafından korkakça yüzüstü bırakılmıştır" iddiasında bulunanBahçeli, Türkiye'nin şah damarının kesildiğini, sınır dışındaki ecdat yadigarı toprağın teröristlerin tehdit ve şantajıyla zoraki terk edildiğini ileri sürdü.

    "AKP'nin, milletimizin haysiyeti, devletimizin itibarını iki paralık etmesi hafife alınamayacak bir zillet, görmezden gelinemeyecek bir rezalettir" ifadesini kullananBahçeli, "Aziz ecdadımız Süleyman Şah'ın ruhu kahredilmiş, yaşanmış Türk asırlarının mirası linç edilmiş, milletimizin ihtişam ve kudreti yerin dibine geçirilmiştir. Yaşananların Türkiye'nin yörüngesini değiştirecek, milli beka ve birliği derinden etkileyecek sonuçlar doğurması kaçınılmazdır" görüşünü paylaştı.

    "AK Parti Hükümetinin, milli emanet ve değerleri katlettiğini, vatana ve bayrağa alçakça kastettiğini" ileri sürenBahçeli, şu ifadeleri kullandı:

    "KORKAKLIĞIN İSMİ ŞAH FIRAT OPERASYONU"

    "Korkaklığın ismine 'Şah Fırat Operasyonu' diyen Başbakan ve milli ahlaktan yoksun bürokratları; gerçekte 'Al At, Ah Mat Operasyonu'na imza atarak Türk devlet gelenek ve felsefesini harabeye çevirmişlerdir. Gelişmeler hazmedilemeyecek bir felaketi, kabullenilmeyecek bir yozlaşma ve erimeyi resmetmektedir. Türk milleti her tehdit karşısında yurdunu bırakacak kadar yenilmiş, ruhen ve ahlaken çökmüş bir insan topluluğundan ibaret değildir. Türkiye milli ve tarihi emanetlerini savunamayacak kadar zayıf, çürük, temelsiz, onursuz bir devlet de olmayacaktır. Gerek Başbakan'ın, gerek Genelkurmay Başkanlığı'nın, gerekse de Cumhurbaşkanı'nın konuyla ilgili açıklamaları pişkinliğin, utanmazlığın ve acziyetin özetidir.

    Özellikle Genelkurmay Başkanlığı'nın 'geride değerli emanetler bırakılmadı' diyecek kadar vatan şuurundan uzaklaşması, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın başarıdan bahsetmesi milli vakara yönelik açık bir cinayettir."

    Bahçeli, AK Parti'nin geçen yıl aldığı tezkere yetkisiyle milli güvenliği ve özellikle Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu korumakla görevlendirildiğini ifade ederek, "Ne var ki Hükümet, ecdadımızın emanetlerini çuvallayarak hem kaçmış hem de kaçırmış, nitekim Türkiye'nin saygınlığına, yaptırım ve caydırıcılık vasfına ağır darbe vurmuştur. AKP vatanımızın her köşesinde ay yıldızlı al bayrağı indirmiştir. AKP vatanımızın her yöresini terörist ve hainlere teslim etmiştir. Türk tarihinde böyle bir pespayelik, böyle bir nankörlük, böyle bir mağlubiyet psikolojisi görülmemiştir. MHP, ülke gündemini değiştirecek ve yakın tarihin en vahim çürümüşlüğü olarak yorumladığı geri çekilme vakasının üstüne tavizsiz gidecek, konuyla ilgili gelişmeleri titizlikle takip edecektir." görüşünü savundu.

    DevletBahçeli, Süleyman Şah'ı dizilerde gösterip manevi emanetlerini dize getirenlerin, milli vicdanlarda mahkumiyetten kurtulamayacağını belirterek, Türk milletinin, mücadele etmeden, kan dökmeden, bedel ödemeden hiçbir vatan toprağından hiçbir kutsal ülküden vazgeçmediğini ifade etti.

    "GETİRİLEN SANDULARIN İÇİ BOŞTUR"

    TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Şah Fırat Operasyonu’na ilişkin “Getirilen sandukaların içi boştur. Sandukalarda herhangi bir şekilde ceset bulunmaz. Hem İslam hem de Türk geleneğinde mezar türbenin altındaki topraktadır. Üstte sembolik olarak sanduka yapılır. Getirilen bu sandukanın herhangi bir anlamı yoktur” açıklaması yaptı. Türbenin bulunduğu toprakların IŞİD işgali altında olduğunu kaydeden Halaçoğlu, 8 aydır asker değişiminin dahi yapılamadığını, kamyonlarla yiyecek götürüldüğünü belirtti. Halaçoğlu, “IŞİD ile hangi pazarlıklarla bu yiyeceğin verildiğini düşünmek gerekir. Onlara karşılık ne verilmiştir, çekilme sözü verilmiş midir?” diye konuştu. Halaçoğlu şöyle dedi: “İsrail, Amerika olsaydı, o toprakları bırakır mıydı? İngiltere bırakır mıydı? Vatan toprağını terk etmek yenilgi anlamına gelir; başka hiçbir şey değildir. Eviniz var, evinizin içindeki televizyonunuzu, koltuğunuzu alıp dışarı çıkıyorsunuz, evi havaya uçuruyorsunuz. Sonra ‘Evi kurtardık’ diyorsunuz. IŞİD ile anlaştıklarını düşünüyoruz. Anlaşmadan operasyon yapmaları mümkün değil. Madem kuşatma yok, tehdit yok neden boşalttınız?”

    AJANSLAR

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ