Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik ABD ile Türkiye, bomba taşıyan insansız hava araçlarının (İHA) İncirlik Üssü’nden havalanarak, IŞİD hedeflerini vurması konusunda anlaştı

    MURAT GÜRGEN/GAZETE HABERTÜRK

    Silahlı İHA’ların, 3 hafta içinde göreve başlaması planlandı. ABD jetlerinin İncirlik’e konuşlandırılması da gündemde.

    Geçen hafta Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Lloyd Austin’i ağırlayan başkent, bu kez ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi emekli General John Allen’ı konuk ediyor. Allen’a, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk eşlik ediyor. Allen ile McGruk Ankara’da bugün temaslarda bulunacak.

    IŞİD HEDEFLERİNİ VURACAK

    IŞİD’e yönelik operasyonlarını Basra Körfezi’ndeki uçak gemilerinden kalkan savaş uçaklarıyla yürüten ABD, Musul operasyonundan kısa sürede ve etkili sonuç alabilmek için İncirlik Üssü’nü devreye sokmak istiyor. İncirlik, özellikle silahlı insansız hava araçlarının devreye girebilmesi bakımından büyük önem taşıyor. İlk aşamada, 2 adet Reaper’ın 3 hafta içinde İncirlik’e konuşlandırılması konusunda mutabakat sağlandı. İncirlik’in ABD jetlerine açılması konusunun da müzakereye açık olduğu öğrenildi.

    ABD, İncirlik Üssü’nde yaklaşık 3.5 yıldır 4 adet Predator tipi insansız hava aracı bulunduruyordu. Silah taşımayan Predator, üzerindeki kamera ile istihbarat topluyor. Predator’ın silahlı versiyonu olan Reaper ise üzerinde 4 adet Hellfire füzesi ile 2 adet 500 librelik laser güdümlü bomba taşıyor. Reaper ile birlikte 15 ABD’li askeri teknik personel de İncirlik’e gelecek. ABD yetkilileriyle, Şanlıurfa’nın Hirfanlı İlçesi’nde eğitilecek Suriyeli muhaliflerin belirlenmesi konusunda da görüşmeler devam ediyor.

    REAPER (MQ-9) KİMLİK KARTI

    Mürettebat: Yerde 2 kontrolör

    Boy: 11 metre

    Kanat açıklığı: 20 metre

    Yükseklik: 3.81 metre

    Boş ağırlık: 2.223 kg

    Azami kalkış ağırlığı: 4.760 kg

    Hız: 482 km/saat

    Menzil: 1.852 km

    Havada kalış süresi: 14 saat

    Azami irtifa: 50 bin feet

    Operasyonel irtifa: 25 bin feet

    Silah: 4 adet AGM-114 Hellfire havadan yere füze ve 2 adet laser güdümlü 500 libre GBU-12 Paveway II bombası

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ