Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Pamir Dikdik davasında anne ve babaya ceza yok

    Sarıyer'de kaybolduktan sonra komşu evin havuzunda ölü bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik'in ölümüne ilişkin "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan anne ve babasına, "ölümün mağduriyete yol açması" sebebiyle ceza verilmedi.

    İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Pamir Dikdik'in annesi Süverce Dikdik ile babası Serdar Dikdik katıldı.

    Yöneltilen suçlamaları reddeden Dikdik çifti, çocuklarına iyi bir aile olmaya çalıştıklarını ifade etti.

    Dikdik ailesinin avukatı Fazıl Erat, ailenin çocuklarına özenle baktığını ve beraat kararı verilmesi gerektiğini belirterek, "Aile, bu acıyı daha fazla yaşamamak için İzmir'e taşınmıştır" diye konuştu.

    "YETERİNCE ACI ÇEKTİNİZ"

    İlk duruşmada davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, aileye, "Yeteri kadar acı çektiğinizi düşünüyorum. Ceza vermiyoruz, dava bitti" dedi.

    Mahkeme, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 22/6. maddesinde yer bulan, "Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez" hükmü gereği sanıklar Süverce Dikdik ve Serdar Dikdik'e ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

    İDDİANAMEDEN

    Pamir Dikdik, Sarıyer Zekeriyaköy Beşevler Sitesi'ndeki evlerinden 4 Nisan 2014 sabahı, annesi ve babası evde uyurken ayrılmış, kendisinden haber alınamaması üzerine ailesinin yanı sıra jandarma, arama kurtarma ve itfaiye ekipleri ile yüzlerce vatandaş tarafından civarda aranmıştı. Küçük çocuğun cesedi, kaybolduktan 30 saat sonra komşu evin çamurlu havuzunda dalgıçlar tarafından bulunmuştu.

    İstanbul Cumhuriyet Savcısı Levent Çağıl tarafından hazırlanan iddianamede, anne Süverce Dikdik'in korunmaya muhtaç 3,5 yaşındaki oğlu için gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 2 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenmişti. Bu iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Faruk Erşen Yılmaz tarafından eksiklikler tespit edildiği gerekçesiyle iade edilmişti.

    Anne Dikdik'in oğlunun ölümündeki kusurunun yeterince açıklanmadığı ve kusurun tespiti için olay yerinde bilirkişi incelemesi yapılıp, rapor hazırlanması gerektiği için iade edilen iddianameyi yeniden hazırlayan Çağıl, bilirkişi incelemesi yaptırıp, baba Serdar Çağıl'ı da şüpheli olarak yeni iddianamesine eklemişti.

    Anne ve babanın "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 2 ila 6'şar yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, bu kez kabul edilerek İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ